Campsis radicans

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut un trandafir in apropierea ei si era sa mi-l sufoce.Nu stiam de ce nu vroia de loc sa se dezvolte pina am sapat in jurul lui si am constatat ......... :x .Deci experienta ma indeamna sa te sfatuiesc asa!
 

albela

Active Member
Trandafirul este destul de aproape la cca. 1 m. Si in apropiere este si un cires tanar. Nu vreau sa am probleme cu amandoi
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Lastarirea depinde si de soi sint unele soiuri ca nu lastaresc. Eu am vazut Campsis antrenata/formata ca pomisor, arata superb si exotic in acelasi timp, legata de un mic stilp de lemn sau metal la inceput si impetite 2-3 tulpini pina tulpinile sint suficient de groase sa se sustina singure.
Plus ca erau 2-3 culori... galbena, rosie si portocalie...si arata incredibil.
Dar cam trebuie sa stai cu foarfeca pe ea..

albela a spus:
Trandafirul este destul de aproape la cca. 1 m. Si in apropiere este si un cires tanar. Nu vreau sa am probleme cu amandoi
 

albela

Active Member
Pe ambalaj scrie doar Bignonia, iar poza arata superb. A fost destul de scump. Acum daca o fi un soi care nu lastareste nu am de unde sa stiu...
 

albela

Active Member
Gabiuta, ce culoare aveau florile la planta ta care ti-a facut necazuri? Pe cutia mea apar niste trompete rosii de toata frumusetea.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bignonia e alta liana, inrudita cu campsis radicans si lastareste mult mai putzin sau deloc. Bignonia capreolata Dragon Lady are niste flori rosu intens si e superba, are un gabarit mai mic si e cuminte...nu e invaziva. Eu zic sa o lasi un an acolo unde e. Sa vezi cum se comporta....ii place insa un coltz mai protejat a gradinii pt ca nu e asa rezistenta la frig.

albela a spus:
Pe ambalaj scrie doar Bignonia, iar poza arata superb. A fost destul de scump. Acum daca o fi un soi care nu lastareste nu am de unde sa stiu...
 

albela

Active Member
Pacat ca cei care vand asemenea produse nu dau toate informatiile necesare referitoare la denumirea exacta, soiul, modalitati de ingrijire ca sa stii exact ce cumperi si unde sa plantezi respectiva planta. Acum sunt in ceata total, mai ales ca am citit pe un site ca nu rezista iarna la noi si trebuie bagata in casa. Unde sa bagi in casa ditai liana?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am stiut ce ai plantat tu acolo.Nu ai zis ca pe cutie scrie "Bignonia".
http://www.arbolesornamentales.com/bign ... adoras.htm exista atit de multe feluri !!!! :D .
Daca ai sti exact de care este ai putea-o face pomisor :oops:


A mea este "celebra" si "clasica" campsis invaziva cu flori portocalii :( de aceea te-am si sfatuit asa :oops: .
Urmeaza sfatul lui Popgeo in cazul asta si o sa vezi ce se intimpla intr-un an..............
 

miki70

Active Member
Ac planta are ceva ca niste ventuze si se poate catara si pe pereti? Eu am vazut ceva asemanator ca se catara pe bloc dar nu am vazut flori pana acum pt ca este intr-o parte f umbrita si mai este si smulsa cateodata. Am gasit un pui si as vrea sa stiu dc il pot dirija sa creasca pe un copac f inalt si cu o tulpina f mare. Nu ma pot catara sa pun sarme pe el. Se poate urca singura pe copac?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
mikishor a spus:
Ac planta are ceva ca niste ventuze si se poate catara si pe pereti? Eu am vazut ceva asemanator ca se catara pe bloc dar nu am vazut flori pana acum pt ca este intr-o parte f umbrita si mai este si smulsa cateodata. Am gasit un pui si as vrea sa stiu dc il pot dirija sa creasca pe un copac f inalt si cu o tulpina f mare. Nu ma pot catara sa pun sarme pe el. Se poate urca singura pe copac?
Daca e vorba de Campsis radicans, da se va urca pe un copac fara nici o problema. Vezi insa ca daca copacul nu e FOARTE viguros o sa fie sugrumat de campsis, cind campsis ajunge la dimensiuni mari.
 

miki70

Active Member
E f viguros , deabia il pot lua in bratze. Este inalt pana la et 3 cred. Si dc il tranteste nu mi-e mila de el :) . Deci se va urca pe el cu ventuzele si va face floricele. Uraaaa!!!!
Pun si aici foto cu plantutza care cred ca e campsis sa-mi confirmati si voi dc este sau ba.
 

zamfira

Member
Si pe teava se prinde c u acele ventuze , dar pe alt copac ..
Pe litoral am vazut catarat intr-un copac s i arata fain de tot
 

miki70

Active Member
Gata am plantat 2 pui la baza copacului despre care v-am vorbit si un pui la baza unui corcodus batran . Acum ca rog sa-mi spuneti dc face de anul asta flori sau la anul sau......... cand ies la pensie :) Cat tb sa astept pana vad trompetzelele ?
 

zamfira

Member
Mikishor, nu cred ca va inflori anul asta . Eu am pus niste plantute mai mari ca a ta si nu au inflorit in primul an, dar mai sti ???? :D
 

miki70

Active Member
deci tb sa fie mai matura sa infloreasca. Probabil ca face flori dc are lastari lemnificati. Poate ma bucura la anul cu ceva flori. In ce per a anului face flori?
 

zamfira

Member
Florile le face pe lastari din anul curent . crescute in acest an . Eu primavara o tund puternic, las numai "scheletul " .La mine e pusa pe un fel de spalier, ca sa faca umbra .Infloreste prin iulie -august
 

ghia_don

Active Member
A mea are citiva ani buni, dar de inflorit a inflorit prima data acum trei ani. Nu a facut atunci prea multe flori, doar citeva ca sa-mi arate cum arata, dar anul trecut a inflorit minunat. Acum arata asa , primavara o tund bine si ii rup toti lastarii care cresc pe tulpina, si-i las doar pe cei de sus care imbraca suportul.
 
Sus