cartita

aleynad

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Nu rade, dar ai grija sa nu te sperii tu cand va incepe sa "cante", noaptea! :rofl:
inchipuieti ca atunci va incepe si cainele sa "cante"
sa vezi ce concerte pe capul nostru :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am pus asta vara sticle goale in gauri :oops: ca asa mi-a zis mama. Cred ca le-a placut tare mult suieratul vantului prin sticla :cry:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu bag de seama ca pe cartitele astea nimic nu le sperie :roll: Sincer, nici nu este prea frumos sa stai cu sticlele alea toata vara infipte in pamant :rofl:
 
in definitiv sunt foarte dragutze! ideea ar fi doar sa se mute, nu chiar sa moara... am vazut ceva plase de fier anti-cartite ( intr-o revista, cred ), care se pun sub strat, dar e o munca titanica si costa enorm, presupun....dar s-ar putea folosi pt plantele mai valoroase, eventual.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am alcatuit o lista bazata pe ce am citit despre rontaitoarele de gradina

Deci ce nu le place :
buxus

mirosul nu l suporta deloc si evita zonele in care se afla acesta sau ce inconjoara el

Ipheion Uniflorum

bulbi care emana un puternic miros de usturoi strident , comestibil cit si alungator de rontaitoare

euphorbia lathyris


acelasi efect ca buxus plus ca daca rod radacini vor pica pe capete

poate mai gaseste cineva si ceva mai "babesc" :) sa le trimitem in "concediu"

PS in afara de Kamikaze cu cartuse care se pare ca au intrat in pregatirea lor militara si nu se mai sperie de ele

succes
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Euphorbia lathyris alunga si coropisnitele.Anul trecut am primit doua plantute care intre timp s-a inmultit si in urma carora nu am mai avut scirboseniile alea care imi mincau din radacinile florilor.
 

ghia_don

Active Member
Niste plantute de astea minune mi-ar trebui si mie sa-i duc mamei, ca tare se mai lupta cu stricatoarele astea si nu poate scapa de ale..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pina acum ipheion mi se pare cel mai "sigur" dar deocamdat bulbii de acest fel se gasesc doar la sieberz sau pe extern , cam nasol.
la buxus am de anul trecut pusi la prins butasi cu care din ce se va prinde voi face un "baraj" caci la cat de tare miroase in afara pamantului , in el miroase de doua ori mai puternic.

succes
 

riana

Active Member
am luat si eu in toamna 50 bulbi zambile din care au iesit 20 . am sapat unde am stiut ca le-am pus sa vad de ce nu ies si surpriza zambila avea doar invelisul exterior. o mancase cartita :cry: AM O INTREBARE. CUM SA LE OMOR?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:) Doar sa le pandesti, cu sapa-n mana! In general dimineata "lucra" la ridicatul musuroaielor, tu stai nemiscat, nu faci zgomot si cand o vezi ca misca...hat cu sapa pe sub ea si o scoti! Tata avanat peste vare vreo 12 :eek: Da' eu m-am lecuit...dupe ce intr-un an am plantat 100 de bulbi de lalele si primavara mi-au rasarit...11 :eek: am sapat in strat un sant, am pus plasa de sarma si acum pun acolo lalelele...Eu n-am gasit o metoda viabila de a le izgoni, am dat o gramada de bani pe un aparat de-ala cu ultrasunete sau ce naiba face si cred ca le placea vibratia, probabil se credeau la masaj! :x Ca norocul ca am cumparat numai unul, de proba...
Culmea e ca la casa vecina NU SUNT, doar la mine le place :cry:
 

melimeli

Active Member
aparat cu ultrasunete are riana 4 :( si cum spui si tu cred ca le place :x :x am prins si eu cu ea anul trecut vreo 6-8 bucati ............problema e ca a incercat fel si fel de chesti de a le omori si parca ii fac in ciuda se inmultesc :eek:f:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana, imi pare tare rau, stiu cum e :Nu-mi dau seama ce le atrage intr-o curte si in alta nu...( Voi ce stiti, plasticul il rontaie? Ca eu am vazut niste tavite de-alea de plastic pentru bulbi, zicea pe ambalaj ca-i protejeaza de cartite...da sunt putin inalte, eu ma gandesc ca nemernicele trec pe deasupra...si poate rontzaie plasticul :( :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu rontaie pvc , daca vrei exterminare rapida , apa in galerii , daca nu ai cum cumpara cartuse contra lor si dezgropi cat mai multe gauri , mirosul de sulf la mine le-a alungat , eu mai am doar una care e pe lista la exterminare.
 

anasstasia

Active Member
Eu nici macar nu vreau sa stiu ce e la mine la tara. In toamna, curtea era ciuruita de musuroaie.
Am o intrebare: dupa ce le prindeti ce le faceti? Ca eu nu as putea sa le omor....... :( Adica as vrea sa le izgonesc asa usurel :rofl: , pentru ca nu mi-ar placea sa stiu ca le-am omorit. Nu as avea liniste sa stiu ca sint responsabila de asa ceva.
 

sicamin

Member
Eu am aplicat metoda cu apa. Am pus un furtun de la pompa de apa si pana la musuroi si am dat drumul la apa cu presiune vreo ora,in vreo cateva gauri.(apa din fantana forata,nu din retea,ca nu-mi permiteam o ora de apa din retea :) Nu am putut sa bag sapa ca exact in straturile de capsuni erau. Au disparut in totalitate,desi aveam vreo 20 musuroaie pe 30 mp.Nu stiu de ce le-a placut in capsuni. :nu stiu:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
logic cartita nu moare de la apa dar se extermina puii din vizuini a caror adancime , cand am sapat la beci ajunsese si la 1,2 metri deci ....
eu le dadeam peste gard si era un caine junior care in 3 miscari erau doar gustare....:rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de informatii! O sa incerc metodele voastre ca deja m-au disperat...Recunosc ca eu sunt miloasa din fire cand vine vorba de necuvantatoare dar macar daca isi faceau galerii INTRE flori, nu SUB ele, ca le gaseam cu cracii-n sus! Da' tot ma pocnea mila cand le zapacea tata :(
 

dana_rusu

Member
Asa pt stiinta voastra stiti ca este animal protejat?ai voie sa le alungi nu sa le omori.stiu cat de mult rau fac dar ...
 
Sus