cartita

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dana ptr ecologisti avem metoda , le prinzi si le zici un banc sau le gadali pana mor de ras........... :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
stiu ca-i protejata...eu as zice sa dam o goarna pe la ecologisti...sa vina, sa le prinda si sa le mute in zonele in care au disparut :) Ca am intrat cu masina in curte, pe iarba, acum cativa ani, nu locuiam inca acolo si am ramas BLOCATA, toata curtea era ciuruita, mi s-a scufundat masina pana la praguri!! :eek:
 

melimeli

Active Member
eu propun altceva :D sa le prindem si sa le dam ecologistilor sa si le puna la ei in curte :rofl: sa vedem cat de protejate or mai fi :) si aste cred ca o minte creata a inventat de plictiseala :x si hop lege sunt protejate (a fost riana in toamna sa ia ceva otrava pt. ele si acolo au spus ca sunt protejate prin lege)

referitor la apa in galerii bine ca nu ia secat fantana la cata apa a bagat :( si chestia interesanta era ca apa iesea din galeri in alta parte asa ca niste nici izvoare subterane :x fumigene la fel a adus sotul meu cutii intregi dar fara efect :eek:f: a incercat si cu carbit tot nik,in toamna a pus si ceva otrava acum incep din nou sa faca musuroaie :ros_unghii: e atat de trista toata situatia.....
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine in gradina am cartite dar interesant e ca nu mananca nimic numai bulbii de crin si si din alea ii place stargarzerul :x pe linga am multe lalele dar se pare ca nu-i place ! cealalta problema e ca avem un catel [ cocker auriu] si cind observa ca virgula cartita se afla in treaba ,se apuca si ea si sapa printre flori :nu-mi_place:
 

anasstasia

Active Member
Mama ce e la tine....voi aveti 2 daunatori. Unul mai simpatic, iar celalalt total antipatic. Pe de alta parte, daca privesti dintr-un anumit punct de vedere, trebuie sa fie amuzant cum cauta catelul cirtitele. Bine, nu stiu cit de amuzant este si pentru cirtite....
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ,cam asa e ! nu am ce face ,dealtfel catelusa stie foarte bine ca nu are voie in gradina dar cind miroase a cartita nu rezista tentatiei :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sannamaria a spus:
si la mine in gradina am cartite dar interesant e ca nu mananca nimic numai bulbii de crin si si din alea ii place stargarzerul :x pe linga am multe lalele dar se pare ca nu-i place ! cealalta problema e ca avem un catel [ cocker auriu] si cind observa ca virgula cartita se afla in treaba ,se apuca si ea si sapa printre flori :nu-mi_place:
:eek: Bulbii de crin??? :eek: La mine a mancat de toate, dar nu a mancat NICIODATA bulbii de crin si narcisa, deci aceia i-am lasat neprotejati! :? P
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am avut doua bulbi de crin plantati una linga alta ,a si inflorit , a fost superba si in toamna am vrut sa-i plantez separat si am gasit o gaura mare in locul lor :?
 

marirogo

Active Member
La noi e invazie de harciogi, care acelasi lucru fac ca si cartitele, mananca radacinile, dar nu fac musuroaie.
Nu s-a confruntat nimeni cu ei?
Oare cum as putea scapa de ei? Nu aveti idee?
 

Edelweiss

Active Member
Un harciog e ca un hamster, dar mai mare. Face galerii si ierneaza. Dusmanul nr 1 este frigul si iarna lunga caci nu poate iesi afara, dar si ploaia rapida care inunda galeriile si ii ineaca. Poate aduna pana la 3 kg de cereale de caciula, aduse in punga obrajilor.
Merg pe picioare, nu se tarasc...la intrare in galerii, e posibil. Daca e sarpe, nu ai ce face.
O capcana obisnuita de sobolani ar trebui sa dea roade daca ii pui momeala.
 

anasstasia

Active Member
Eu simbata ajung la tara. Nu am mai fost de pe la inceputul lui decembrie. Card ca o sa mor de inima cind o sa vad ce au facut cirtitele :( Trandafirii meiiiiiiii
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu am scapat deocamdata. Vad ca au rasarit lalelele si irisii pitici. Am o vietate care face traseu intre forsithia si irisi dar inca nu a mancat nimic. Sunt doar doua gauri dar nu fac musuroi. A, are o statie si pe la trandafir :)
 

Edelweiss

Active Member
Cu placere, Isabella :D
Riana... :( incearca solutia aia, poate da rezultate... in Germania au succes se pare cu solutia aia...altfel nu pot ajuta decat cu info de pe net... :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Edelweiss a spus:
Cu placere, Isabella :D
Riana... :( incearca solutia aia, poate da rezultate... in Germania au succes se pare cu solutia aia...altfel nu pot ajuta decat cu info de pe net... :(
Despre ce solutie e vorba?
scuze, revin, am gasit link-urile pe celalalt topic cu dihanii scurmacioase :D
 
Sus