Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa?

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Iata cea mai recenta planta care mi-a inflorit, pozata de data aceasta nu pe balcon, ci in casa, acolo unde am pus toate plantele, la iernat... Poza nu este foarte clara, proimit sa revin cu o poza mai clara...



Este o cala, de culoare alba... Am trei ghivece cu cale, care au tot inflorit vara si toamna aceasta... Una dintre ele era inflorita chiart si la inceputul iernii, cand am bagat florile in casa, la iernat... Pe aceasta am pozat-o...

Chiar si acum, la iernat, o cala dintr-un ghiveci are un boboc... Promit sa-l pozez si sa vi-l arat...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Hyacintus te rog pune adresa albumului si vedem de acolo cum procedam.
Poza afisata e mica si pixelizata, hai s-o schimbam cu una din care sa putem intelege ceva.
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

cornelia a spus:
Hyacintus te rog pune adresa albumului si vedem de acolo cum procedam.
Poza afisata e mica si pixelizata, hai s-o schimbam cu una din care sa putem intelege ceva.
Scuze, Cornelia... Poza e asa de mica pentru ca este, de fapt, un detaliu dintr-o poza mai mare... Nu am cum sa fac ca sa o fac sa arate mai bine... Din pacate, nici nu pot face alta poza, deoarece floarea respectiva deja s-a uscat... Imi cer scuze inca o data... :cry: :cry: :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

N-ai de ce sa te scuzi, vroiam sa te ajut si sa se vada bine poza cu planta.
Din ce am reusit sa vad in poza, pare sa fie un spathiphyllum sau crinul pacii. Seamana cu Calla, dar e o planta tufoasa cu flori ca niste spete. S-au uscat florile sau toata planta?
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

cornelia a spus:
N-ai de ce sa te scuzi, vroiam sa te ajut si sa se vada bine poza cu planta.
Din ce am reusit sa vad in poza, pare sa fie un spathiphyllum sau crinul pacii. Seamana cu Calla, dar e o planta tufoasa cu flori ca niste spete. S-au uscat florile sau toata planta?
Multumesc pentru intelegere... Intr-adevar, ai dreptate, nu este o cala, este un Spathiphyllum... Nu, nu s-a uscat planta, doar floarea a inflorit si apoi s-a trecut, s-a uscat... Toata vara si toamna au inflorit plantele de Spathiphyllum din cele trei ghivece... Am pus poze cu ele... Chiar si acum, dupa ce le-am bagat la iernat, o planta dintr-unul din ghivece are un boboc...
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Iata si bobocul de Spathiphyllum... Creste pe zi ce trece... Sper ca in curand sa infloreasca...





 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Nu inteleg de ce nu se incarca pozele cum trebuie... Am copiat si am dat "paste" la codul HTML al pozei...

Help !!! :cry: :gandit: :nu stiu:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Nu are cum sa merga pentru ca pui 2 feluri de coduri de apelare: unul HTML pe care il mostenesti din albumul cu poze si unul CSS pe care ti-l cere forumul. Ne lamurim diseara.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Hyacintus hai nu fii suparata, nu e foarte complicat. Trebuie doar sa mai ai rabdare ca sa studiez putin problema, abia am ajuns acasa de la munca si sunt obosita de vad dublu.
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

cornelia a spus:
Hyacintus hai nu fii suparata, nu e foarte complicat. Trebuie doar sa mai ai rabdare ca sa studiez putin problema, abia am ajuns acasa de la munca si sunt obosita de vad dublu.
Multumesc, Cornelia, esti cea mai draguta... :hug: :hug: :hug:

Nu-i nimic, nu ma supar, astept cuminte... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Exista 2 variante de a posta poze din Flickr: una functioneaza cu copy/paste, cealalta presupune sa tastezi niste coduri. M-am uitat pe contul tau si prima varianta pare sa fie demarcata. Tu ti-ai facut contul? Daca da, uite-te in optiunea pentru share picture si marcheaz-o. Fara acest marcaj nu-ti functioneaza optiunea cea mai usoara de postare poze.

Daca nu ai facut tu contul sau nu cunosti detalii, am sa-ti detaliez varianta 2.
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

cornelia a spus:
Exista 2 variante de a posta poze din Flickr: una functioneaza cu copy/paste, cealalta presupune sa tastezi niste coduri. M-am uitat pe contul tau si prima varianta pare sa fie demarcata. Tu ti-ai facut contul? Daca da, uite-te in optiunea pentru share picture si marcheaz-o. Fara acest marcaj nu-ti functioneaza optiunea cea mai usoara de postare poze.

Daca nu ai facut tu contul sau nu cunosti detalii, am sa-ti detaliez varianta 2.
Da, bineinteles ca eu mi-am facut contul... Dar nu gasesc optiunea "share picture"... Poti sa-mi dai mai multe detalii ? Multumesc.
 

MTC

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Mi-a inflorit pentru prima oara Billbergia si urmeaza Medinilla, nu stiu de ce acum :nu stiu: , iarna, cand stau in casa si au foarte putina lumina si apa.

 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

MTC a spus:
Mi-a inflorit pentru prima oara Billbergia si urmeaza Medinilla, nu stiu de ce acum :nu stiu: , iarna, cand stau in casa si au foarte putina lumina si apa.

MTC...Billbergia este superba...felicitari pentru ca a facut flori... De fapt, inauntrul "tecii" rosii, care este formata din frunze, se gasesc florile, care acum inca nu au inflorit... Vor mai creste, vor iesi si mai in afara frunzelor rosii si vor inflori... Va fi ca un ciorchine de flori...

Felicitari inca o data ! :clap: :clap: :clap:
 

MTC

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Oh, nici nu m-am gandit la faptul ca alea nu au nimic din partile componente ale unei flori, erau prea frumoase :rofl: , multumesc, inseamna ca trebuie sa ii mai fac niste poze in zilele urmatoare.
 

Hyacintus

New Member
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

MTC a spus:
Oh, nici nu m-am gandit la faptul ca alea nu au nimic din partile componente ale unei flori, erau prea frumoase :rofl: , multumesc, inseamna ca trebuie sa ii mai fac niste poze in zilele urmatoare.
Lolz...da, asa este...sunt ca niste frunze sau ca niste sepale... Da, da...trebuie neaparat sa-i mai faci niste poze dupa ce infloresc florile...
 
Sus