Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa?

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

harnica :clap: lasa ca-i trece chelia pana la toamna :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Re: Ce plante v-au inflorit pe balcon sau terasa? part I

Lungana mea ( ii zic lungana pentru ca, desi nu se vede, are vreo 3 metri) asta e varful inflorit care sta sprijinit pe fereastra exterioara de la balcon(Cand am facut poza era inchisa fereastra)

 

attila

Member
La mine dupa cativa ani ea a facut niste flori simple dar foarte frumoase
Poate o sa va placa si voua .Hesperaloe parviflora








 

adrianam

Well-Known Member
Am cautat pe net si am vazut ca are florile rosiatice, motiv pentru care se numeste si False Red Yucca.
Este interesanta.
Ai tinut-o in sera?
Pe net scrie ca ar rezista in zonele 5-10
 

attila

Member
Da Nicola si eu doar acum cativa ani am ajuns la aceasta plantuta ca cineva era in mexic si ma intrebat ce sa mi aduca stiind ca sunt amatoare mi a luat din asta 2 bucati din care una sa dus acum 2 saptamani sa putrezit si a iasit din pamant.
Adrianam asa zicea si mie ca ar rezista afar dar find ultima bucata pana nu reusec sa inmultesc nu as risca o tin in sera
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumoasa!:visator: Forumul asta e exact ce trebuie ca sa nu ne linistim... acum ma gandesc ce bine ar fi sa am o passiflora pe balcon, as lasa-o sa se impleteasca pe balustrada... :tavalit:
 

cristinaf

Well-Known Member
Sotul meu nici nu mai comenteaza saracu', doar intreaba "ce e asta?"... "ce e aia?", iar eu imi sparg capul gandindu-ma unde sa le mai plantez.:rofl:
Boala curata...:lipssealed:
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoasa e passi...asta imi aminteste ca nu mai am passiflora si trebuie sa-mi iau.:wink:. Ca tot vorbeam de boli...:D:D
 
Sus