Ceapa

victoria

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Am lesinat de ras.Pai asa vin si eu la cules de ceapa verde,ca tot nu am pus in toamna si acum,pana se face asta pusa acum,tot cumpar. :)
 

ACHIMENES

Member
Eu am ajuns la o concluzie :) nu mai pun ceapa decat pentru consumul de ceapa verde, pentru cea uscata nu se merita atata efort . Toamna, iti dai seama ca nu s-a justificat atata munca pt ca pretul per kg este destul de mic si daca faci o socoteala la cat a costat kg. dearpagic si cate kg. ai obtinut , plus munca ta.........iti dai seama ca era mai ieftin daca nu munceai si il luai de-a gata.
In schimb merita ( pt ca preturile sunt mari primavara ) sa pui putin pt obtinerea de ceapa verde. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Achi, ai dreptate! Parintii mei pun in fiecare an si primavara urmatoare se apuca de impartit ceapa prin vecini, ca le pare rau de ea sa ajunga sa o arunce,lasandu-si doar atat cat sa le ajunga pana la urmatoarea recolta. In concluzie, ei cu truda si altii cu ceapa :)
 

victoria

Active Member
Astazi mi-a venit familionul in vizita,iar socrela mea draga mi-a aduc arpagic de ceapa rosie,din aia lunguiata,care e foarte gustoasa. :)
 

mirela06

Active Member
Sa stii Achi, tu ai dreptate, lucru care de care acum si sotul meu s-a dumirit. Asa ca avem(cite un rind de-a lungul aleilor), doar sa papam frunzulite , iar toamna si ceva ceapa din pamint, ca doar de aia-i si ea pusa acolo :rofl:
 

mirela06

Active Member
Claude,as-i in viata.
Bunicul(fie iertat), imi aduc aminte ca intr-o zi la o nemultumire a mea mi-a spus o ”parabola” religioasa.
Acum am s-o reproduc si eu voua :

Se spune ca Dumnezeu si Sf.Patru au hotarit sa mearga pe pamint si sa vada cum se comporta oamenii si cum sunt la suflet si fapte.
Asa au ajuns in dreptul unei holde mari de griu. Era imburuienata, neudata si rarita, iar stapinul , un tinar chipes,dormea sub un pom.
Sf. Petru intrigat i-a zis ui Dumnezeu:
- Doamne, omul acesta nu munceste si are sa moara de foame!
- Nu sfinte ca nu are cum. Vezi fata aceia care secera cealalta holda de griu. Eiii.! Acei-i va fi sotie si va munci si pt.el.
Asa-i si cu noi. Unii muncesc sa traiasca altii pt.ca nu putem fi altfel, iar altii trindavesc pt ca stiu ca sunt cei care muncesc si au ce lua de la ei :rofl:
 

mirela06

Active Member
Eu am citecva puse de asta toamna, impreuna cu ceva usturoi(pe linga bordura si sunt mar), iar cele puse acum citeva zile, au rasarit deja f.frumos.
 

victoria

Active Member
anasstasia a spus:
Of, eu am pierdut startul anul asta. La anul o sa pun si eu.
Inca se mai poate planta arpagicul.Eu mai am 1 kg pe care il voi pune Luni.Cel pus mai devreme a iesit si la mine.Are deja peste 5-6 cm
 

mirela06

Active Member
Noi mincam deja din ceapa. De altfel am pus-o anul acesta mai putina (zice sotul meu, dar toate aleile gradinii sunt pline de ea :rofl: ) pt. consumul imediat ca verde.
 
Sus