Clematis The President

bebe Iris

Active Member



Clematis mov cu stamine visinii, flori mari simple cu diametrul cuprins intre 13-20cm, grupa 2 (se tunde usor dupa prima inflorire), infloreste prima data in mai, iunie si repeta inflorirea in septembrie, ajunge la inaltimi de 2-4m. Prefera soarele, eventual semiumbra.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am facut prostia de a o cumpara pui, la 14 lei si ... astept de vreo 2 ani o amarata de floare de la ea si nici nu a crescut mai mult de 50 cm :cry:
poate anul acesta va fi mai harnica :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu am avut probleme cu ea timp de 2 ani. Pur si simplu nu crestea. Peste iarna nu ramanea nimic din ea si rasarea primavara din nou. Abia vara trecuta a inceput sa isi dea drumul... In toamna s-a umplut de flori, nu se mai oprea :rofl:
Deci nu dispera, mai sunt sperante :D

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Inca nu s-au deschis toate florile, va voi mai stresa cu ea peste vreo saptamana :D
 

alfa

Active Member
E foarte frumos! imi place stresul asta :)

Interesant suportul Carmen. Sunt si fire se sarma trase acolo?....ca zici ca se agata de aer clematita ta :eek:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Suportul este piciorul unei pergole. Intr-adevar are fire de sarma verde de legat plantele trase de sus pana jos. Si pentru ca in anii trecuti toate sforile pe care le legam putrezeau sau isi pierdeau rezistenta, inainte sa cumpar sarma de legat, mi-a venit "geniala" idee sa-i pun un cablu vechi de antena, ca sa fiu sigura ca ramane acolo 10 ani cel putin :rofl:. Acum l-as fi dat jos dar s-a agatat in prea multe locuri de el, asa ca il las pe pozitie.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Exact ce spuneam si eu pe topicul general. Am flori semiduble la Hagley Hybrid si Mme le Coultre. Cine stie ce mai urmeaza... :|
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
La doi ani dupa plantare vad mai multe flori si la The President. Niste flori maaari, superbe! :D In plus a lastarit binisor.



 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar, un spectacol superb! E o clematita care in timp isi arata valoarea. Va fi din ce in ce mai frumoasa. Nu ezita sa o tunzi si in primavara urmatoare, va fi din ce in ce mai bogata. Poti eventual sa ii lasi 1-2 tije mai bine dezvoltate, dar taie-le la inaltimi diferite ;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de sfaturi! Pana acum nu am avut ce tunde. S-a dezvoltat destul de putin si ce a ramas din tije peste iarna a inghetat asa ca a tot dat lastari din radacini. Daca anul acesta continua precum a inceput voi aplica si eu taierile de rigoare.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ce imi place la aceasta clematita e faptul ca pe masura ce ii cresc lastarii apar noi boboci si flori ...iar culoarea e minunata si intensa!
 
Sus