Clematite partea IV

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
MASCHA a spus:
Cumparata drept Rouge Cardinal nu are pic de rosu.
Ce poate fi ?
Sigur e Warszawska Nike. Rouge Cardinal are staminele maro deschis.
Comparatie flori si stamine (plantele sunt mai ciufulite, mi le-a terminat grindina. Abia am reusit sa gasec cateva floricele cat de cat intregi):
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Asta-i singura care a scapat si a mai si inflorit la mine. Pe eticheta scrie Warszawska Nike:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Warszawska nu e. Daca florile nu ar fi atat de roscate as fi zis ca e The President, doar ca aceasta e mov. Mai caut. :D

Cat de mari sunt florile? Si cum e culoarea reala, pentru ca nu cred ca e chiar cea din poza.
Cumva arata asa?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Culoarea e indigo, florile sunt mari, au cam 17 cm. Si seamana cu ce ai postat tu, Carmen. Taaaareee sunt curioasa sa stiu ce e...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Da, am cumparat-o sigur si pe asta ceea ce inseamna ca am incurcat etichetele. Unde-o fi, in cazul asta, Warszawska??? :rofl: :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Nu toata lumea cunoaste numele fiecarei clematis. Este bine sa le postam si numele atunci cind postam poza.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
gradinar1 a spus:
Multumesc! Da, am cumparat-o sigur si pe asta ceea ce inseamna ca am incurcat etichetele. Unde-o fi, in cazul asta, Warszawska??? :rofl: :rofl:
O vei descoperi probabil la vara, cand va face al doilea val de flori :rofl:.
Si cred ca i-ar sta foarte frumos langa un New Dawn, daca nu cumva exact acolo ai plantat-o.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl:
Fix langa New Dawn sunt toate plantate :rofl: :rofl:
Asta pentru ca mie cand imi place un trandafir, nu ma incurc: am plantat vreo 5 tufe :) :) si clematite pe langa. Dar nu prea mi-a iesit combinatia :(
 

R@MONA

Active Member
Voi ma imbolnaviti de tot cu clematitele si trandafirii ! Dupa ce ca imi e foarte rau (ma doare piciorul stang de imi vine sa-l tai), voi puneti capac!!! :x :x :x
La mine Mazury inca nu si-a deschis bobocii...cat despre cele de la tara, Dumnezeu cu mila...nici nu stiu in ce stare mai sunt, la cata ploaie au incasat! :x
 

anasstasia

Active Member
Mie mi-a fost teama ca le-a omorit seceta si tu spui de ploaie? Eu cred ca pamintul este atit de uscat, incit are capacitatea de a absorbi toata apa. E bine ca ploua, zic eu.
 

R@MONA

Active Member
Nu stiu, dar cumnata mea zicea ca pamantul nu mai poate absorbi cantitatea de apa; in plus, a fost si frig, florile nu mai pot sa isi dea drumul din cauza aceasta;nici trandafirii nu au boboci! :x :x :x
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Una din cele 2 Ville de Lyon ale mele. Pe aceasta am lasat-o an de an netunsa. Acum si-a deschis florile. Cealalta a fost tunsa complet in februarie si mai are pana va inflori. Desi cealalta a fost plantata cu un an mai tarziu decat aceasta din poza, este mai deasa si mai bine dezvoltata, fiind tunsa de jos in fiecare an. Acest mic experiment confirma faptul ca Ville de Lyon este o clematita de grupa B2, asa cum am scris pe blog, in articolul despre Taierea clematitelor. Tratarea ei ca o clematita de grupa C ii intarzie putin inflorirea. Asta nu inseamna ca am facut bine lasand-o netunsa, prin asta am vrut doar sa verific incadrarea ei in grupa de taiere. Clematitele din grupa B2 se tund complet (precum cele din grupa C) o data la 2 ani, pentru a leajuta sa se dezvolte frumos.

 

miki70

Active Member
Eu nu am nimic de reprosat polonezei, pana acum mi-au inflorit ceea ce am comandat si nici urma de ciuperca.

Utopia e de vis, o sa pun la incarcat aparatul sa-i fac poze. Ashva e plina de boboci dar prima floare a fost cam chircita (probabil din cauza transportului) astept sa se desfaca altele sa o pot poza. Roko Kolla ma asteptat sa aiba flori mai mari dar floarea este ca in poze. Frau Susanne exact ca in poze. Urmeaza Venosa Violaceea si Mazury. Sunt f multumita de comanda si dc as avea unde sa mai plantze as mai comanda.
 
Sus