Clerodendron

oana_oana

Member
Daisy sti ca ai dreptate. Este chiar foarte frumos si un pui mic nu strica.
De pe unde l-ai achizitionat, Iudit?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Superb, Iudit! Floarea asta m-a cucerit total. Sper sa mai gasesc si eu alte tipuri, ca e SUPERBA!!!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa recunoasteti ca-s TARE!Cea mai tare din parcare!Nu-s singura care am acest fel,dar la mine a inflorit prima!!!!Ce mandra mi-s!
Ca si tinuta e exact ca si thomsonii,catarator.Si frunzele sunt la fel aproape.De la o firma din Spania l-am luat parca,acum 2 ani.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da :oops: asa este.

Esti cea mai tare din parcare. :dans:
Nici la mine nu a inflorit desi trebuie sa recunoasteti ca eu v-am tras de mineca sa cumparam asa ceva :giggle: .Na,ca v-am zis-o :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, sunteti cele mai tari!
Am facut si eu o pasiune pentru daragalasul de clero...mi se pare asa delicat.
 

Tina

Active Member
Chiar esti cea mai tare, Iudit !!! :D
Sa iti traiasca si sa continue sa faca flori.. :wink: :wink:
 

michaela

Active Member
iudit a spus:
Vreau sa recunoasteti ca-s TARE!Cea mai tare din parcare!Nu-s singura care am acest fel,dar la mine a inflorit prima!!!!Ce mandra mi-s!
Ca si tinuta e exact ca si thomsonii,catarator.Si frunzele sunt la fel aproape.De la o firma din Spania l-am luat parca,acum 2 ani.
wow!.... mai ales c-a inflorit dupa 2 ani... chiar esti cea mai tare....!!!! :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa va spun un secret :barfa: (stiut de cei care au clero :giggle: ).Aceasta planta infloreste pe virful lastarilor.Daca tunzi mereu din virfuri (indiferent de specie ) credeti ca va mai inflori??? :mrgreen:
 

michaela

Active Member
Eu nu am decat Clerodendrum macrosiphon..... dar e bine de stiut.... :wink: deci sa nu-l tund .....
Acum astept sa infloreasca... si asa e :pe toti lastarii tineri are buchetele... :D

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce le trec florile se tund pentru o mai buna lastarire.Se fac atunci tare frumosi :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Tomsonica al meu are doua crengute care s-au luuuuungit. Acum vad ca e catarator :eek: Unde sa se catere in casa? :? Deocamdata s-a imprietenit cu dracena langa care sta si vrea sa i se impleteasca in par. Deci sa nu-i tai lastarii? Si cat mai are de gand sa se lungeasca? Dar tot dragut este :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai lasa-l sa creasca.Pune-i o scarita sau infasoara-l elegant :wink: si o sa te rasplatasca cu flori.O sa creaaaaaaaaaaaaaasca exact ca vrejul din poveste :tavalit:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Daca vrei sa vezi flori,nu-l tunde.Daca vrei sa lastareasca mai bogat,tunde-l!Al meu thomsonii e imbarligat pe 2 bete,cred ca de-i desfac lastarii au peste 1,50 lungime,de nu mai mult.La Gradina Botanica din Cluj,sunt cativa exemplari,inalti pina-n tavan.Si nu e camera obisnuita,e o sera inalta cu acoperis de sticla.
 
D

dyayzh

Guest
Creste rapid si nu prea are limita. Cand crezi ca deja e prea lung vrejul, ciupeste-i varful si va lastari :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Gabiutza..un pic de rabdare sa treaca florile si am si ochit un lastar pentru tine. Pana atunci te rog invata ceva de Bach :rofl:
 
Sus