Clivia

cornelia

Fondator
Membru staff
S-au deschis aproape toti bobocii si a trebuit sa mut planta de pe pervaz pe masa. Nu mai avea loc sa se desfasoare. :)

 
cornelia a spus:
S-au deschis aproape toti bobocii si a trebuit sa mut planta de pe pervaz pe masa. Nu mai avea loc sa se desfasoare. :)

Superba! Mi se pare mie sau are si o tija cu capsule cu seminte de anul trecut?

Se pregateste si a mea sa infloreasca. Are 2 tije. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Chiar că e frumoasă, Cornelia!

A mea e abia la începutul înfloririi, dar a început deja spectacolul. Şi-a deschis primii doi boboci. Sunt încântată! Sunt primele mele flori de clivia.


Sunt tare mulţumită de evoluţia ei!
 

michaela

Active Member
Wow Adina!
E foarte deosebita! Sunt curioasa daca la inflorirea totala isi va pastra acele dungute verzi la interiorul cupei :D
Sa ne-o arati te rog .... e o clivia cu potential :wink:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Michaela, momentan îşi păstrează aspectul toate florile (între timp s-au mai deschis câţiva boboci). Voi reveni aici cu o actualizare când înflorirea va fi completă. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
La mine a facut buchetul ala intern deci e in perioada de inflorire dar inca nu a inceput , trebuie cumva mai multa lumina ?
 

popescu gp

Well-Known Member
Dupa scrierea lui Michaela am verificat si eu cliviile mele si din trei ,toate au galbenul in centru.Deci clivia luiAdina-Ioana este deosebita.Felicitari.
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
La mine a facut buchetul ala intern deci e in perioada de inflorire dar inca nu a inceput , trebuie cumva mai multa lumina ?
Eu le tin la lumina, ba chiar cu razele soarelui de dimineata pana pe la 13 .... dar am observat ceva :wink:
Clivia pitica cu frunza foarte lata, lasa eliberarea tijei cu greu sa se ridice, fata de o alta clivia cu frunze inguste, asa ca eu am prins cu o clama ultimele frunze sa poata iesi buchetul.
Revin eu si cu o poza.
 

michaela

Active Member
eliberata tija cu frunzele prinse

- cu frunzele in cap se vede ca e strangulata bine tija...

-iar aici tija cliviei cu frunze inguste
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
Aha deci si tu ai avut una care a facut flori in cupa frunzelor 8)
Acum o am asa - este la prima ei inflorire .... este varietatea mica cu frunza lata de 9 cm si lungime de 20cm- am prezentat-o eu in urma :wink:
michaela a spus:
Sa va prezint miniona mea... :)
De data asta cu cm :rofl: :rofl:
latime frunza:

cea mai lunga frunza:

Si privire de ansamblu:
Superba clivia d-le Popescu! :D
 

ira

Member
Am primit si eu o samanta de clivia....imi puteti spune cum trebuie sa procedez cu ea? Va rog frumos :rugaciune:
 
Sus