Clivia

Loki

Member
Ma inscriu si eu in "partid" :rofl:, Am fost ieri pe la Baumax dupa pamant si m-am intors cu o clivie rosie :oops:


O intrebare legata de numarul de tije: La clivia mea portocalie pana anul trecut aveam o singura tija, dar anul trecut a crescut si a doua,
nu depinde de marimea plantei ca la Hippeastrum?
 

michaela

Active Member
Nu!
O reaparitie a unei tije pe o clivia inflorita se poate intampla des, intr-adevar pe o planta adulta adica nu la prima inflorire ca rasad. Dar 2 tije odata pe o planta este o varietate numita Twins produsa la pepiniera Sahin. Insa evident probabil ca folosesc la material de insamantat si clivii polenizate intre ele... adica un belgian cu un twins etc fiind material comercializat la scara larga si atunci pe undeva progeniturile pot avea genetic un bagaj de la twins nefiind in totalitate Sahin Twins.
O planta catalogata ca atare si urmarita polenizarea etc.... nu se vand asa... industrial insa pot fi si scapari. Asa cum este a Adinei :wink: :D

P.S- Sa-ti traiasca frumoasa!!!! :D :marfa:
 

michaela

Active Member
De ce? Nu-s ce s-a inteles.... da-mi detalii ,sa stiu ce sa raspund :rofl:

O planta catalogata ca atare si urmarita polenizarea etc.... nu se vand asa... industrial insa pot fi si scapari. Asa cum este a Adinei :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci scaparile duc la producerea in masa a plantei , caci pentru mine breederii mi se par egoisti ca tin doar pentru ei la infinit o planta fara sa o distribuie egal , pana la urma difera o pata de culoare si pretul sare mult spre ...imposibil :| :)
 

michaela

Active Member
Aaaa.... nu! in urma incrucisarii pot fi obtinute exemplare care sa fie posesoare genetic si de anumite calitati ale altor varietati, care nu sunt inca produse industrial spre comercializare. Sa fie produse in masa.... dureaza in special tinand cont ca totusi clivia pana se poate obtine "materialul"-samanta, dureaza un minim de 10 luni, inainte de asta se tine cont de ce... cu ce se poate incrucisa caci nu toate semintele pot produce aceleasi flori si mai ales cu aceleasi calitati. De-asta cele mai deosebite cum le numim noi nu se gasesc pentru ca sunt experimental realizate si inca... inca sunt "rare"
Trebuie sa stim ca totusi cele care le gasim in florarii s-a "lucrat" pentru a fi mai usor de cultivat ca planta de apartament si o inflorire mult mai rapida - White Lips spre exemplu produce inflorescenta la 2 ani fata de celelalte miniata oranj, care din samanta infloresc dupa 3 ani.
Si acele scapari care le numeam mai sus....nu ajung usor sa fie produse in masa... :roll: iar cand sunt la un numar relativ mare de ce sa nu fie vandute la un pret catre cineva care stie ce cumpara?!?1 :)

Breederii nu tin doar pentru ei crede-ma dar cliviile nu sunt usor de obtinut noi varietati... si cand sunt, vai dureaza.... ani sa poti avea noi progenituri cu aceleasi calitati. iar batalia pe ele e.... la scara mondiala :) :) :rofl:
Trebuie sa mentionez ca numai puiul prelevat de langa planta mama poarta aceleasi calitati din seminte.... nu; pot fi asemanatoare, mai rele, mai frumoase ... identic mai putin.
Dar... de ce sa nu experimentam si noi nu? :wink: :rofl:
Eu din clivia oranj incrucisata cu cea galben... din semintele oparite de al meu sot, am reusit sa am un singur rasad... sunt curioasa cum va inflori si sper sa nu am parte de vreo gena recesiva :) :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu abia astept sa o vad!
Imi era dor de o Clivia.Din pacate am mai avut una si am avut-o ani de zile insa nu stiu de ce dar intr-o vara am pierdut-o.Stiu ca o napadisera paduchii lanosi si am tot tropit-o si poate ca din cauza aceasta ceva nu i-a placut.
Acum insa mergem mai departe.
 

adite

Active Member
Citind aici despre clivia,m-am dus sa vad ce face a mea,pentru ca,inafara de udare,nu am prea bagat-o in seama toata iarna.Este o planta pe care o am cam de patru ani (era pui) si a crescut la mine.Anul trecut a inflorit pentru prima data,la sfarsitul lunii aprilie.Acum ii creste o frunza,dar nici urma de boboci.Desi a stat la racoare,am udat-o cate putin,nestiind ca nu trebuie sa o fac in timpul iernii.Acum am aflat,dar poate va inflori ca si anul trecut,in aprilie-mai.Oare sa-i pun ingrasamant pentru stimularea infloririi?
 

michaela

Active Member
Va inflori.... mai tarziu. :D
Pentru a inflori spre sfarsit de iarna ele au nevoie de acel minim tratament daca vrem inflorire iarna (decembrie,ianuarie) trebuie indusa hibernarea inca din septembrie.
Daca nu ... mare parte infloresc la inceputul verii. Sunt cazuri in care cliviile infloresc si de 2 ori pe an. iarna si vara. Diferenta intre cele inflorite iarna fata de cele inflorite la inceputul verii este de culoare. iarna sunt mai pale, sterse ca intensitate(uneori: aici intervine ce oferim noi, eu vb de cazul in care au parte si de iluminare artificiala) cele cu inflorire vara sunt mult mai intense ca si culoare.
p.s- eu am zis si in urma: nu musai sa stea la rece bine.... dar udare rara aproape sistare daca are temp scazuta pentru repaus. Daca sunt tinute la 15-19*C trebuiesc udate slab de tot -dar asa cum am mai zis.... conteaza substratul!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A mea tocmai îţi aruncă florile, rămâne de văzut dacă am nimerit-o cu polenizarea! :wink:

Oricum, am nevoie de câteva lămuriri. O las tot în camera caldă unde am adus-o de când a apărut tija florală sau nu? Continui udarea cu îngrăşământ? Dacă da, cât de des?
 

michaela

Active Member
Adina cu polenizarea... peste 10 luni- atunci vei vedea!
o poti tine tot la caldura... sau ma rog in aceleasi conditii, pus ingrasamant 1 data la 14 zile pana in august/septembrie

.......................

A inflorit si la mine un cream nakamura incrucisat cu un alt cream reflex pentru ca eu am planta din rasad... am avut emotii micut fiind acum 3 ani avea pigmentatie credeam ca iese pastel nicicum cream dar e... cream :D :D

pentru ca nu am un colour chart... :) costa 50$ unul :( iar eu am preferat sa-mi mai iau o planta de banii aia... :rofl: :rofl:
Am fotografiat cu o coala de hartie alba... culoarea este un crem nicicum alb cum iese datorita expunerii la lumina naturala
 

michaela

Active Member
o sa revin si cu clivia Spring Green (green ice x chubs peach) un pastel GT achizitionata din Noua Zeelanda... sa vedeti ce norocoasa e Adina... asemanari izbitoare :wink: :D
gena lui Chubs peach este super de incrucisat procent de 80% in obtinere de clivia galben :wink:

Multumesc mult de aprecieri.... le astept de mai bine de 3 ani sa le vad... asa ca de-ati stii ce ma bucur si eu.... :visator:

- trebuie sa va spun ca tinutul la intuneric... cu clivia pitica... nu a tinut :( tija nu s-a inaltat deloc.. ba din contra florile s-au ofilit mare parte inainte de vreme.... asa ca azi m-am hotarat sa o duc inapoi pe pervaz.... e frustrant dar mi s-a spus ca totusi aceste varietati de clivia nu sunt cultivate in mod special pt inflorescenta ci pt frunze.... dar.... ce sa zic... m-am obisnuit ca tot ce tine de natura(plante, animale etc ) sa ne ofere diverse surprize si lucruri de neinteles... caci eu ........tot nu-mi explic :rofl: :rofl: au avut aceleasi conditii si am 3 clivii inflorite... doar ea cu o tija pitica :x
 

sarselia

Active Member
Moderator
michaela a spus:
Adina cu polenizarea... peste 10 luni- atunci vei vedea!
o poti tine tot la caldura... sau ma rog in aceleasi conditii, pus ingrasamant 1 data la 14 zile pana in august/septembrie

.......................

A inflorit si la mine un cream nakamura incrucisat cu un alt cream reflex pentru ca eu am planta din rasad... am avut emotii micut fiind acum 3 ani avea pigmentatie credeam ca iese pastel nicicum cream dar e... cream :D :D

pentru ca nu am un colour chart... :) costa 50$ unul :( iar eu am preferat sa-mi mai iau o planta de banii aia... :rofl: :rofl:
Am fotografiat cu o coala de hartie alba... culoarea este un crem nicicum alb cum iese datorita expunerii la lumina naturala

E minunata,Micha si ma gandesc ca a meritat asteptarea!
Sa si parte de ele si sa le mearga bine astfel incat sa iti infloreasca frumos.

Imi place enorm de mult cea crem.




:visator: :visator: :visator: :visator: :visator:
 
Sus