Concurs: Vreau sa fiu peisagist

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

aleynad

Active Member
Moderator
Blitz, spune-ne, te rog, ce tip de gradina ti-ai dori: formala, romantica, mai salbatica?
ca sa ne putem orienta sugestiile :!:
 

alfa

Active Member
Am si eu o intrebare, plantele cu care vrei sa imbraci garajul, unde vrei sa le plantezi? Am vazut ca dealungu zidului aveti alee pietruita.... sau mai e si o fasie de pamant langa zid?
 

Blitz

Active Member
Multumesc mult pentru implicare. Hai sa incerc sa raspund pe rand:

1. Da, rotundul arata vara asa, un brau de flox, o stancarie cu pitic (e al mamei mele si nu am voie sa-l mut). Primavara intre flox si stancarie sunt lalele, vara le-am inlocuit pana cum cu petunii.

2. Doresc o gradina formala. Nu cred ca merge altceva, prea e totul simetric si "cu betoane".

3. La garaj intr-adevar este un brau de beton si in fata lui cararuia cu pietris. M-am gandit la plante care sa le pun inspre spatele garajului, spre compost si de acolo sa le dirijez cu timpul unde vreau. O situatie asemanatoare este si pentru perete.

Cu bancute ar fi frumos, dar cararuile sunt de doar 75 cm latime.

Mare MULTAM fetele pentru grijile de pana acum!
 

aleynad

Active Member
Moderator
Blitz a spus:
Multumesc mult pentru implicare. Hai sa incerc sa raspund pe rand:

La garaj intr-adevar este un brau de beton si in fata lui cararuia cu pietris. M-am gandit la plante care sa le pun inspre spatele garajului, spre compost si de acolo sa le dirijez cu timpul unde vreau. O situatie asemanatoare este si pentru perete.

Cu bancute ar fi frumos, dar cararuile sunt de doar 75 cm latime.

Mare MULTAM fetele pentru grijile de pana acum!

pai daca vrei sa transformi peretele garajului intr-unul verde atunci iti trebuie suport, gen grilaj de lemn, pentru ca planta respectiva (de exemplu lonicera/wisteria) sa aiba sustinere

Pentru bancute nu e nevoie de alei mari, in definitiv merge doar o bancuta, maxim doua, pe care le poti pun in gazon, pe marginea aleii, nu trebuie sa o pui pe alee :?
 

Blitz

Active Member
Uite, asa arata rondo-ul in septembrie:



Inlocuisem partial petuniile (care erau cam trecute) cu tagetes.

Chestiile alea cu frunze ascutite (o fi vreun fel de aloe...) din spatele imaginii le-am mutat in toamna, devenisera extrem de invazive si inteapa...
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Se pare că nu-i chiar aşa de uşor să fii peisagist! Blitz, ceea ce deja ai tu amenajat acolo nu este aşa rău cum spunea cineva mai înainte, dimpotrivă! Ai un ochi bun şi idei constructive. Cu timpul, vei putea aplica şi ideile care-ţi plac sugerate de ceilalţi! Am încredere! :clap:
 

alfa

Active Member
Da, si eu sunt pentru bancuta pusa pe iarba, langa alee. :D

Blitz, parerea mea e ca ar fi mult mai frumoasa gradina, daca nu ai putea s-o cuprinzi cu ochiul dintr-o privire. Adica ii lipsesc tufe si copacei, de diferite inaltimi si forme. Si aici nu ma refer neaparat la copaci care cresc la 10m inaltime, ci mai degraba la unele care la nevoie pot fi si tunse in forma. Cateva elemente de genul forsythia, prunus, kerria, budleja, ienuperi, thuja, mesteacan plangator, care sa dea inaltime gradinii.
 
sicora: ce sa facem si noi, comentam ce vedem. Daca fata ne-a prezentat poze cand gradina era in amortire... daca prezenta si ea cat ma multe poze, detalii etc de la inceput pate ca veneam cu sugestii de imbunatatire.

Ce are acolo vara, asa cum reiese din pozele recente, este frumos si se poate imbunatatii.

Uite ca si Alfa i-a sgerat pomi de impact de mici dimensiuni, pana in 2m.

Cred ca pana la urma din atatea idei se croieste un design

Ar fi interesant ca cei care cer astfel de sfaturi, primesc sfaturi diverse sa ne si prezinte in timp modul cum le-a adaptat sau cum si-a schimbat gradina, ca sa fie si topicul asta cu o finalizare pentru toata lumea.
 

Blitz

Active Member
Multam si pentru critici si pentru laude. Ideea cu necuprinsul este faina, dar toata partea principala nu are decat vreo 50 mp. Daca o mai impart nu cred ca iese. Si mai este problema trandafirilor la care nu am voie sa renunt. E drept, si mie imi plac.

Pentru chestii de sprijin lonicera si vita de vie nu cred ca va fi o problema daca imi spuneti de unde se achizitioneaza.

Yucca i-am replantat in spate in sectorul cainilo si la intrare. Intr-adevar infloresc foarte frumos, dar floarea tine o saptamana, dupa care planta se tot inmulteste. Acum le-am pus in niste locuri in care macar nu mai mai inteapa.

Deci inverzim garajul si zidul spre vecini si zidul de la intrare...
 

elaelena

Member
ma bag si eu in vorba... :) : eu as monta grilaje din lemn(metal) , la 10-20 cm distanta de peretele garajului , ca sprijin pentru trandafiri cataratori si clematite( merg bine asezate impreuna)..
 

aleynad

Active Member
Moderator
pe langa garaj , blitz are alei cu pietris, asa ca desi sunt frumoase, clematitele si trandafirii nu pot creste din pietris :(
 

Blitz

Active Member
M-am gandit ca nu inverzesc totusi garajul, e cam complicat din cauza pietrisului. Voi pune pe braul de beton jardiniere cu amestec pentru ele, sa dau totusi o pata de culoare acolo.

Dar restul zidului (cel din spatele garajului si partea de la caini) pot s-o "inverzesc" fara probleme. De asemenea la intrare pot inverzi partial zidul.
 

aleynad

Active Member
Moderator
dar daca ai schimba culoarea garajului intr-una mai vesela? :)
totusi e cam gri ca sa-l lasi asa...neinverzit :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
plecand de la poza aceasta, m-am gandit sa ma joc putin :)

mi-a venit ideea ca langa garaj, pe deasupra aleii cu pietris sa faci o bolta cu trandafiri si clematite, alternand
am pus si cele 2 banci ca sa le vezi cum ar arata in gradina ta si sa vezi ce poti admira de pe ele :) langa ele ai cate o tufa de crini parfumati
in rond am pus trandafiri pitici albi si rosii, iar in centru am pus un ceas solar
pe gardul dinspre caini am pus caprifoi/wisteria neinflorita, depinde ce vrei
rezultatul este acesta




langa fiecare banca ai cate un felinar, iar noaptea gradina arata astfel


astept sugestii, Blitz, ca sa fac eventuale schimbari :wink:
 

mihai63

Member
Joaca ta a dat ceva roade........interesanta ideea,daca pui si un arc pentru trandafiri urcatori crezi ca ar fi prea incarcata zona?
Ce program ai folosit?
Daca nu e secret,desigur. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D am folosit realtime lanscaping

arcadele se presupune ca sunt pe acolo, dar nu am mai incarcat poza :wink:
 

danya

Active Member
Daniela, bravo!! Foarte frumos arata!! :eek:
Cred ca o sa te rog sa-mi faci si mie. :rofl: :)
Sau spune-mi cum ai facut, sa ma joc si eu.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus