cum sa scapi de serpi

Mali_

Member
Cred ca chiar m-ar declara toti cunoscutii nebuna daca ma duc pana in Bulgaria ca sa imi iau puiuti de arici. :rofl: :rofl: :rofl:
 

iris

Active Member
mihai_c a spus:
Un arici (sau mai multi) i-ar putea tine la distanta...
Intradevar este o varianta buna de-a scapa de serpi dar...........miroase de ei..... :bolnav: Anul trecut am prins doi arici, sunt foarte dragutzi cu nasucurile lor negre si umede :p daca ai o curte mare este ok.
 

Mali_

Member
Slava Domnului, ca in 2000 mp e destul loc cat sa nu imi miroasa a arici. :)
In plus, uneori vin niste mirosuri de la cei care cresc porci sau vaci, asa ca un arici-doi cred ca vor fi ok. Numai sa ii am!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
mihai_c a spus:
Probabil erau cariile, ele poduc acel zgomot asemanator cu un ticait atunci cand se hranesc cu lemn... :D

Mnina a spus:
mihai_c a spus:
Ce s-ar intampla daca ar intra in casa? :rofl:
Din batrani se spune ca fiecare casa are un sarpe.Eu cand eram mica auzeam mereu un ticait atunci cand trebuia sa-mi fac somnul de dupa amiaza obligatoriu.Desi nu era niciun ceas in camera eu nu puteam adormi din cauza ticaitului.I-am spus bunicului si el mi-a zis:dormi linistita Lala ca ce auzi tu e sarpele casei.Dupa povata dormeam bine.

Se poate sterge postarea fara nicio o problema.
Nu, era diferit de cel produs de cari si de lemn,il stiu si pe acel zgomot.
Cel de sarpe era aproape ca cel de ceas.
 

mihai_c

Member
Orice animal miroase, asta este...

iris a spus:
mihai_c a spus:
Un arici (sau mai multi) i-ar putea tine la distanta...
Intradevar este o varianta buna de-a scapa de serpi dar...........miroase de ei..... :bolnav: Anul trecut am prins doi arici, sunt foarte dragutzi cu nasucurile lor negre si umede :p daca ai o curte mare este ok.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Cum a spus si Menina, bunicii mei spuneau si ei : "fiecare casa trebuie sa aiba sarpele ei". In anul in care nu vad un sarpe, parca nu-mi merge bine!
Imi povestea bunica ca o vecina avea o fetita mica si pentru ca nu avea timp sa stea cu ea, o ducea in fata casei pe un tol si-i dadea lapte intr-un castron sa manance singurica. Intr-o zi, a auzit-o vorbind si cand s-a apropiat, pe partea cealalta de castron era un sarpe care vroia sa bage capul inauntru iar fetita ii dadea cu lingura in cap si-i spunea : "este laptele meu, daca vrei si tu, du-te la mama sa-ti dea ca are destul". Cand s-a apropiat, sarpele a plecat, iar fetita i-a spus sa-i dea si lui ca de fiecare data vine si vrea sa manance din laptele ei.
 

Tina

Active Member
Proprietara pensiunii la care am stat acum, in concediu, avea peste 20 de pisici.. si sustinea ca, datorita lor, nu mai are serpi in curte.. ma gindesc ca e mai usor sa faci rost de o pisica-doua, decit de un arici.. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am aceasta fobie :nu-mi_place: ......si o inteleg perfect pe Mali.Brrrrrrr..............Culmea este insa ca de sopirlele mici,colorate nu am nici o teama pot spune chiar imi plac :rofl: .Este o ciudatenie nu?
 

adana

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
Imi povestea bunica ca o vecina avea o fetita mica si pentru ca nu avea timp sa stea cu ea, o ducea in fata casei pe un tol si-i dadea lapte intr-un castron sa manance singurica. Intr-o zi, a auzit-o vorbind si cand s-a apropiat, pe partea cealalta de castron era un sarpe care vroia sa bage capul inauntru iar fetita ii dadea cu lingura in cap si-i spunea : "este laptele meu, daca vrei si tu, du-te la mama sa-ti dea ca are destul". Cand s-a apropiat, sarpele a plecat, iar fetita i-a spus sa-i dea si lui ca de fiecare data vine si vrea sa manance din laptele ei.
si eu stiu povestea,doar k eu stiu k fetita ii dadea cu lingura in cap si ii spunea sapape si "micateii"-adica dumicatii de paine-nu numai lapticul.
daca suntem mai multi care stim povestea,inseamna ca un sambur de adevar tot are in ea,nu credeti?
 

fixpix

Active Member
daaa....samburele se cheama imaginatie!
auzi... sa vina sarpele sa pape cu fetitza... mda!
purceii aia zburatori au venit si prin gradinutele voastre sau numai in copaceii mei isi fac cuib?
:rofl: :rofl: :rofl:
 

adana

Member
ei,adevarat poate fi,ca mama fetitei,nu se putea ocupa de ea,si chiar ii dadea sa pape laptic singurica afara ,in curte.e un sambure destul de mic,dar e,nu? :tavalit:
si eu zic,daca ai probleme cu purceii zburatori,daca si-au facut cuib prin copacii tai,sa deschizi alt topic,poate gasim o solutie sa scapi de ei :rofl: :rofl: :rofl:
 

fixpix

Active Member
ioi adana... :rofl: :rofl: :rofl:
realizam un experiment ilustrat?
"cum am scapat de purceii zburatori?"

da amu chiar topic separat?
ce mi-e serpi care iau micu dejun cu fetitze, ce mi-e purcei zburatori cuibariti in pomii mei?
totuna e!
 

fixpix

Active Member
huh... combini forumurile?
mnaaa...

gata ... sa revenim la serpi.
io n-am vazut nici unul... desi mi-ar place sa ma joc cu unu. repede as fugi la mama sa ii cer putin laptic!

si apropo... e cool soparla aia... cu verde si turquoise!
 
Sus