Curmali din samburi

mihai_c

Member
Faceti o confuzie aici: Roxana se interesa de "curmalul pitic" adica PHOENIX ROBELINI.
Ce iese din samburii de curmale pe care le gasiti la alimentara e Phoenix dactylifera si e cum vreti voi numai "pitic" nu! :D
Phoenix robelini se gaseste usor si costa in jur de 50 ron un exemplar maricel (tulpina de 5 cm si frunze mature)...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca pina sa ajunga sa fie "dactylifera" o sa ne bucuram de el ca "robelini"......... :oops: Poate Roxana ca e taaaaaaaaaaaaare micuta!!!!(ca virsta) :rofl:
 

Roxana

Active Member
Nu conteaza neaparat marimea. Nu cred ca o sa-i merga sa de bine incat sa cresca si sa nu mai am loc unde sa-l tin. oricul multumesc mihai_c.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La aprox. o luna de la fotografiile aparute ..... :rofl: cresterea este de 0,01 mm :tavalit: in inaltime!!
S-au mai latit usor frunzele,este adevarat. :rofl:
 

mihai_c

Member
Nu vi-l arat pe al meu de 3 ani (aug 2004) ca va cuprinde disperarea! :tavalit:
Daca vreti un curmal in viitoarul apropiat ar trebui sa mergeti sa cumparati unul gata crescut :wink:...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mihai C.....si Dorinas....nu ca nu as avea rabdare :rofl: dar curiozitate :shock: din belsug.Asa ca tare as vrea sa vad si eu la ce sa ma astept :) .6ani???Hmmmmmmmmmm
 

Roxana

Active Member
Din ghiveciul unde am semanat samburi de curmali, azi a iesit o chestie alba, asemanatoare cu un bob de orez (e de aceasta marime si e tare). este vreo buruiana sau este o ''sabiuta'' de curmal?
 

Roxana

Active Member
Observ ca invelisul acela alb se desface si ies ca niste betisoare verzulii.
Acum sunt 20 de sabiute :rofl: din 30 de samburi (cati am semanat)
 

carmenn

Member
curmali din seminte

Am o veste buna pt cei ce au pus seminte de curmali ...
Ai mei au o luna si ceva, si deja au vreo 8 cm, si au inceput sa iasa din pamant pe 10 august...deci cresc binisor.
Plus ca am vazut ca au niste radacini, ca trebuie sa le schimb ghiveciul deja, ca se vad.
Si am pus si ingrasamant, caci nu m-am putut abtine, si se comporta bine.
A, unul e mai ciudat, caci sta inclinat spre orizontala, cred ca am plantat samnata aiurea. :oops:
 

Roxana

Active Member
Da, si la mine cresc repede :rofl: (au aparut la inceputul lui august si acum au mai mult de 10cm). Nu le-am pus inca ingrasamant, ca, consider ca sunt pre mici. O sa mai asteptam putin. :roll:

carmenn a spus:
A, unul e mai ciudat, caci sta inclinat spre orizontala, cred ca am plantat samnata aiurea. :oops:
Pai crezi ca eu am stat sa le pun pe toate orizontal? Le-am pus la intamplare, dar vad ca nu e nimic ciudat. :)
 

Hariclea

Member
Roxana, poti sa le pui ingrasamant, dar moderat, eventual o dilutie ceva mai mare decat cea indicata pe produsul respectiv... ii va ajuta sa creasca mai repede si mai frumos! :wink: Succes si sa ne arati poze cu puiutii!
 

Roxana

Active Member
Ok. atunci o sa incep sa le pun ingrasamant. Multumesc.

carmenn a spus:
Plus ca am vazut ca au niste radacini, ca trebuie sa le schimb ghiveciul deja, ca se vad.
Mai bine nu le schimbi ghiveciul ca sunt foarte sensibili la radacini si riscul e prea mare. Citeste cu atentie topicul si o sa vezi.
 

carmenn

Member
da n-o sa le fie mai grea mutara mai tarziu cand se dezvolta si mai mult radacina??
ei sunt in ghivece mici acum, fiecare in al lui.
Si cand ar trebui mutati atunci?
:eek:
 

Roxana

Active Member
Deci au ghivece separate?
Pai si la mine ies niste ''radacini'' albe, groase si tari, dar nu ma gandesc sa le mut. :).
 
Sus