Curmali din samburi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dorinas........eh..asa da!!!
Ciudat cu cita repeziciune cresc la voi.Eu am fiecare sabiuta in cite un ghiveci.Cresterea este lenta iar radacinile nu se vad.Sa fie oare ghivecele cam marisoare?Si firicelul trebuie sa mai "lucreze" sa se inalte?
E posibil.Oricum la unul singur a inceput sa apara un puiut.Restul ii donez unui iubitor de curmale :rofl: Sa astepte si el :mrgreen: adica noul proprietar.............. :D
 

Roxana

Active Member
Eu am intr-un singur ghiveci vreo 20-30 de sabiute :rofl: Cand am auzit ca, cresterea este lenta si ei apar greu am zis sa pun toti samburii intr-un ghiveci.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ehhhhhhhhhh,da.Ai o adevarata livada :rofl: .Sunt curioasa cum vor creste de repede.
 

mihai_c

Member
Cand sunt mici sunt sensibili la transplantare pentru ca au o singura radacina principala si daca accea se rupe plantutza moare. Mai tarziu nu nu mai sunt asa de sensibili. Daca ai mai multi intr-un ghiveci poti sa-i separi, cu cat mai repede cu atat mai bine pentru ca altfel se incurca radacinile si sunt mai greu de despartit.
 

masha

Member
eu am avut diversi simburi aruncati in diverse ghivece...cu alte plante, bineinteles... :roll: si, cind au crescut cam la 2 frunze, mi-am zis ca e timpul sa ii separ...si i-am separat...nu mi s-au rupt rada, desi erau facute colac pe fundul ghiveciului, dar din 3 puiuti iesiti nu a rezistat decit unul transplantat...nu l-am intrebat cum a reusit sa reziste, dar banuiesc ca a fost mai capos.. :wink:
 

carmenn

Member
tin sa va anunt ca la o sabiuta de-a mea ii creste inca o frunza, desi e mica...si desi era un singur sambure plantat in ghiveci. ce ziceti de asta??
 

Tina

Active Member
Am si eu unul de la Gabiuta (multumesc !!) si creste cu o "viteza" ametitoare... :rofl: :rofl:
Nu cred ca a crescut 1 cm de vreo 2 luni de cind mi l-a dat.. cred ca la pensie (daca o mai apuc) il vad mare.. :) :)
 
A

Anonymous

Guest
Tina nu-ti fa griji!Doar la inceput creste incet apoi din ce in ce mai repede.Eu am incercat acum zece ani si curmalii mei a trebuit sa-i donez.Ajungeau in tavan si ramurile aveau o raza asa mare ca nu mai puteai intra in balcon.Plus ca fiecare frunza e atat de ascutita ca mereu ne intepam.Fii atenta ce iti doresti!
 

mihai_c

Member
Asa e! AM si eu unul de 5 ani + cat o mai fi avut inainte sa ajunga la mine cred ca in total are 8 poate 10 ani. Vara il scot afara iar iarna in casa si observ de fiecare data cand il scot pe usa ca e mai mare decat ultima data... :ros_unghii: Afara azi vara parea mic, dar cand l-am adus inauntru am vazut ca aproape ocupa un sfert din camera.
Si apropo de marimea frunzelor curmalului am vazut unele de la un curmal mare cazute pe jos, cred ca aveau 4-5 metri in lungime, fara sa exagerez.
 

Tina

Active Member
Stiti cum se zice "ai grija ce iti doresti..".. poate ar trebui sa ma bucur ca e (inca) mic.. :) :eek:
 

calin123

Member
sigur te poti bucura de el doar cit e mic ( daca stiu eu bine cresc pina la 10-12 m ) apoi ...apar problemele de depozitare iarna caci vara poate sta afara
 

crista

New Member
dragii mei am si eu o intrebare...dupa ce am citit cam toate informatiile legate de curmal..nu am inteles un lucru..de unde ati cumparat aceste seminte..prietenul meu a pus ochii mai de mult pe un palmier a unor prieteni, numai ca ei nu stiau ca au curmal..vroiam puiuti de la acset palmier...am cautat poze pe internet si am vazut ca seamana cu un curmal...deci vrem si noi unu...ma puteti ajuta?
multumesc.
 

carmenn

Member
tot ce trebuie sa faci este sa mergi la magazin, sau la piata, sa cumperi curmale, sa mananci, sa pui samburii in apa calda cateva zile , apoi sa-i platezi ( in ghivece individuale ), sa astepti cateva luni sa creasca cat o sabiutza, iar de aici, spun unii ca trebuie sa incepi sa ai rabdare...astepti vreo 10 ani, si o sa inceapa sa semene a palmier...
dar crede-ma merita tot efortul... :wink: stii ca tu l-ai pus si l-ai crescut
 
Sus