De citit inainte de a cere plante (in public sau privat)

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiu cum este sa va doriti foarte tare o plantuta, bulb, seminte, etc. motiv pentru care am infiintat aceasta sectiune. Insa, bunul simt spune ca nu poti sa ceri ceva de la gazde de cum ai intrat pe usa ca musafir si ca un schimb este o actiune reciproc avantajoasa. Nu se poate ca o persoana sa ceara diverse plantute in stanga si in dreapta si ... atat. A cere presupune si a oferi. Poate ca unii sunt la inceput de drum in ale gradinaritului si nu au ce sa ofere. Insa, asta nu este un motiv sa se profite de bunavointa celor care au ceva de oferit. Ganditi-va la urmatoarea vorba inteleapta: ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.

Si mai e ceva: cand cereti cuiva ceva, respectati cele stabilite. Oferiti numere de telefon valide in mesajele private si adrese exacte. Si cand stabiliti o intalnire, respectati-o. Nu lasati oamenii sa astepte! Riscati ca data viitoare cererea voastra sa nu mai fie luata in seama. Si nu mai postati mesaje de schimb in alte sectiuni de vreme ce exista o sectiune dedicata.

Sunt cativa oameni din forum care posteaza public 1-2 mesaje si apoi trimit vrafuri de mesaje private catre alti utilizatori ce detin anumite plante. Nu mi se pare corect. Daca eu m-as inscrie intr-un forum n-as posta 1 mesaj dupa care sa incep sa cer diverse in privat. As considera ca e de bun-simt sa port conversatii in public, sa-i cunosc pe oamenii din forum si sa-i las si pe ei sa ma cunoasca. M-as duce la intalniri si as oferi si eu ce pot. Asa as face eu si cred ca tot asa trebuie sa procedati si voi. Nu va bag pe toti in aceeasi oala, pentru ca stiu ca sunt multi oameni seriosi si generosi. Ma adresez exceptiilor: integrati-va corespunzator in acest grup. Cititi regulamentul forumului si o sa vedeti exact ce punct incalcati si care e pedeapsa. Nu sunt genul care da la cap utilizatorului, dar regulamentul trebuie aplicat si va asigur ca nu voi face nici o exceptie. Nu va ganditi ca daca "actiunea" se petrece in privat eu n-o sa aflu, deci lucrurile pot sa fie ca pana acum. Am avut rabdare, ati avut fiecare sansa voastra. Acum gata! Respectati regulamentul si regulile de bun-simt.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am sa tot postez pe topicul asta, poate il vede lumea. Ca e vechi de un an, dar parca degeaba e asa de vechi ca ... e musai sa devina nou. Altfel lumea nu-l citeste.
 

rodica05

Member
cornelia a spus:
Insa, bunul simt spune ca nu poti sa ceri ceva de la gazde de cum ai intrat pe usa ca musafir si ca un schimb este o actiune reciproc avantajoasa.
Intrutotul de acord!
In plus, sunt persoane care nu se prezinta, nu se semneaza, nu au locatie. Cum isi imagineaza ca un membru vechi isi va asuma riscul unei tranzactii cu el?
Suntem in Romania si nu-i un secret: se fura, se cerseste! Sunt si forumisti vechi care doresc sa daruiasca, fara nici-o obligatie, dar v-ati gandit ca trimitand unui necunoscut, ati trimis si adresa de acasa?
Poate va suna un pic deplasat, dar "Paza buna, trece primejdia rea!"


Rodica
 

nutilepadat

Active Member
schimburi

Mi se pare corect ceea ce spui Cornelia mai ales cand esti la inceput.O alternativa buna a POSTEI ROMANE era ca sa poti trimite colete pe care sa le plateasca destinatarul (ceea ce cred ca nu este posibil)
 

popescu gp

Well-Known Member
trimitere de colet

Nici rambursul nu este sigur atata timp cat destinatarul nu este serios caci risti sa reprimesti coletul retur ,sa-l platesti si sa pierzi si florile trimise caci au trecut 10 zile de la trimitere.Deci atentie si la ramburs!
 

Edelweiss

Active Member
Din pacate trebuie sa va dau o stire proasta. A trebuit sa ii trimit unui amic un obiect gasit pe munte si nici vorba de plata ramburs la colet prin posta romana. Eu am platit coletul si am trecut suma de plata, altfel nu se accepta. Prin curier se poate dar daca beneficiarul nu ridica acel colet, plata vine tot la tine, plus penalizari.
 

kriss

Member
Edelweiss, la posta se intampla multe. exista ramburs la posta si e folosit de foarte multa lume, doar ca intr-adevar cel care plateste coletul si rambursul este cel care trimite, urmand apoi sa completeze foaia pentru colet si un mandat pe care sa scrie suma care vrea sa-i fie returnata. cel care trimite colet cu plata ramburs asteapta sa primeasca destinatarul coletul si apoi sa-i vina banii inapoi de la acesta. prin plata ramburs destinatarul nu poate ridica coletul decat daca plateste suma scrisa de tine.
 

mama4you

Member
nu stiu daca este loculpotrivit sa postez aici acest mesaj....insa o sa o fac!

inainte de Paste mergand pe strada am gasit un buletin..era al unei doamne dintr-o localitate vecina cu mine! m-am tot agitat cum sa il trimit..nu am vrut sa il depun lapolitie..stiti cum este..declaratii, dansa ar fi platit amenda pentru pierdere..etc....asa ca am cautat-oin cartea de tel..nimic...apoi m-am gandit ca cea mai buna metoda sa il trimit...si foarte rapid..este cu o firma de curierat! asa am facut..am trimis cu plata la destinatie...nu am cerut nimic...am lasat un nr de tel...sa ma sune in cazul in care a intrat in posesia lui! dupa 3 zile am fost sunata de fica doamnei..care mi-a multumit....nu apucasera sa il declare pierdut..inca il cautau..si culmea..trebuia sa faca si niste acte la masina....deci avea nevoie de buletin!

de ce am scris acest mesaj? pentru ca mi-a fost data sa trimit diverse lucruri confectionate de mine...si sa se intoarca inapoi...asa ca recurg de obicei la bunul simt al omului si la o firma de curierat....cu plata la destinatie..
 

Fleur

Active Member
Nu se ridica prea mult pretul folosind firma de curierat, mai ales ca unele au niste preturi de-a dreptul exagerate? Si de la firma de curierat poate sa-ti refuze coletul.
 

kriss

Member
din pacate asa este. se ridica la prea mult costurile cu o firma de curierat.
cel mai sigur este cu planta inainte (in cont sau prin mandat postal) sau eventual plata ramburs.
 

sonia_i

Active Member
Eu am primit pm-uri de la persoane inregistrate, care nu au nici o postare in forum pentru a le trimite bulbi de tuberoze, evident gratis, am cerut taxa de trasport, pe care n-am vazut-o nici pana in ziua de azi, desi taxa era de cativa lei, dar, deh, greseala mea a fost ca nu am citit care sunt conditiile pentru face schimburi si a trimite plante.
Ca sa fie treaba treaba, am trimis si a doua oara bulbi :roll: si iar n-am vazut banii de transport, asa ca voi reveni cu o lista a rusinii. :)
 

Fleur

Active Member
Ar fi trebuit sa trimiti doar celor care-ti trimiteau intai banii pt transport Sonia. Asa ai fi scapat de dureri de cap fiindca bunul simt nu se mai poarta :wink:
 

andreiacamelia

Active Member
As putea spune ca nu neaparat! Mai sunt si persoane care se tin totusi de cuvant si pun banii si dupa ce primesc coletul.
Asta ca o masura de precautie pentru tine Sonia, sa stii in viitor.
Dar va rog sa nu generalizati!
 

kriss

Member
Neaparat banii inainte sau plata ramburs. E neaparat pentru ca mai bine e sa previi si asa e cel mai corect fata de toata lumea. Asta nu inseamna ca generalizam si ca nimeni nu trimite banii dupa primirea coletului, dar daca toata lumea ar fi ceva mai prudenta nu ar mai fi atatea persoane nemultumite ca nu si-au primit banii.
Cel mai bine e sa previi situatiile neplacute decat sa fii dezamagit apoi de cat de nesimtiti pot fi unii.
 

kriss

Member
da, sunt multi cei care vor sa depuna banii in cont, dar in cazul acesta plata trebuie sa se faca obligatoriu inainte de trimiterea coletului. abia dupa ce au intrat banii in cont se trimite coletul.
sper sa fie cat mai putini nemultumiti pe viitor si sper ca lumea sa isi dea seama ca nu toti sunt de buna credinta si e mult mai bine sa fii precaut.
sonia, cazul tau ar trebui sa fie un exemplu pentru cei care au incredere ca toata lumea e corecta.
 

sonia_i

Active Member
kriss a spus:
sonia, cazul tau ar trebui sa fie un exemplu pentru cei care au incredere ca toata lumea e corecta.
Total de acord cu tine, dar nu e prost cine mananca 7 capre ci e prost cel care le da.
 

sonia_i

Active Member
:D
Nu este vorba despre voi.
Am sa cer inainte banii pentru taxele postale cand pun coletele, iar apoi sa zica ca bulbii sunt vechi, expirati, uscati, au alte inventii, :rofl: foarte tare!
 
Sus