Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

marean

Active Member
Merci Angela , stiu ca nu prea aduc nimic in materie de plante cei de acolo . Eu ziceam ca in primavara sau toamna trecuta imi spusesesi tu ca ai fi vazut phalae,in rest nu aduc orhidee deloc :( .
 

marean

Active Member
Dap,laBrico sunt plante faine, in ultima vreme au adus mai multe varietati interesante :wink: ,trebuie doar prins momentul oportun,daca apuca sa stea prea mult acolo nu se mai merita cumparate majoritatea,fiindca cei care le uda augrija sa nu mai ramana nimic de cumparat ( si nu 1 data am vazut phalaenopsis fara nicio frunza,aproape complet duse,doar cu radacini in substrat,la minunatul pret de 40-50 lei :x ).
 

angela draganoiu

Active Member
eu am luat de acolo un phale la 50 lei, acum vreo 2 ani in urma, dar era bine cu multe flori. am vazut si eu ce spui tu, parca au ciuda pe ele si nu au nici un interes sa vanda.
 

IULIA

Active Member
Andreia, primul este dendro phale, al doilea este nobile.
sper :? :wink:
Mareane, de doresti, te serveste fata de la Braila, par posta romana.
te omtere?
20 ron, color erau:mov inchis floare mijl, cyclam aprins fl mare, degrade cyclam cu alb fl mare.
Caramell, de doresti dendro, sapt viitoare vin in buc si ne putem intilni.
 

CristianG

Well-Known Member
marean a spus:
Dap,laBrico sunt plante faine, in ultima vreme au adus mai multe varietati interesante :wink: ,trebuie doar prins momentul oportun,daca apuca sa stea prea mult acolo nu se mai merita cumparate majoritatea,fiindca cei care le uda augrija sa nu mai ramana nimic de cumparat ( si nu 1 data am vazut phalaenopsis fara nicio frunza,aproape complet duse,doar cu radacini in substrat,la minunatul pret de 40-50 lei :x ).
Nu stiu cine se ocupa de ele insa le-as spune cate ceva....Am impresia ca de flori se ocupa doar incompetenti...Acum la ce salarii au crezi ca ii mai intereseaza ca le unda pe toate cu furtunul la nimereala? Culmea ca dupa ce le fac "varza" preturile tot maricele sunt.Parca au innebunit cu totii! 8)
 

marean

Active Member
Eeee,vorba vine,era vorba de oferte diversificate,inainte erau numai phalae,dar anul acesta au adus si oncidium parfumati,si multe modele de hibrizi cambria,dar nu iti imagina cine stie ce ciudatenii unice :mrgreen: ....
Acum habar nu am ce au mai adus,nu am mai fost din iulie,draguta ! :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Intr-adevar este foarte frumos! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el! :D

Iulia, iti multumesc mult pentru oferta... Suna tentant un dendro cu floare mare cyclam cu alb :).
Cand ajungi prin pe la Bucuresti? :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aha, tu ai chef de colindat dupa plante! :) Unde o sa reusesti sa le mai faci loc? :?
Te pup si te astept sambata.
 

lelia

Well-Known Member
Am si eu o intrebare ,doua mai bine zis ,dupa cat timp face flori acest dendro ?(a fost inflorit in aprilie ) .



Si intrebarea nr.2
ce sunt aceste bobite cristaline si dulci ?sunt daunatoare plantei sau mie ?

 

marean

Active Member
Buna Lelia !
Acel denro pare ca e de tip nobile,asa e? (adica florile apar pe 'ulpini',nu pe o tija din varful psbulbului)
Daca e asa,trebuie sa ii oferi o pauza vegetativa in iarna aceasta,cam 2 luni tinut la racoare,lumina siudat aproape deloc. Acest reapos ii e necesar formarii bobocilor,el infloreste abundent iarna .
Acele bobite dulci sunt picaturi de glucoza,nu fac niciun rau,ba apar cand planta se simte bine,mi s-a spus. Eu am obiceiul sa le pap :oops: ,sunt tare gustoase , tot timpul am fost cu limbuta pe tija cambriei mele :mrgreen: !
 

lelia

Well-Known Member
Da Marian ,e nobile ,in aprilie arata asa



Eu n-am stiut ca tre' sa-l tin la racoare ,deci acum astept degeaba ? :(

Imi pare bine ca bobitele nu sunt daunatoare si eu le-am mancat pe toate :oops: imi era teama ca voi pati ceva :rofl:
 

marean

Active Member
Da,Lelia,astepti degeaba deocamdata.
Infloresc si in extrasezon,insa fac numai 3-4 floricele . Mai am scris chiar aici,in topic,despre tratamentul de iarna la nobile,neaparat uscat ,racoare si lumina ca sa ai parte de o inflorire abundenta .
Inca ceva,acea ploaie de flori apare pe fiecare psbulb o singura data , apoi pe vechile 'tulpini' mai apar cateva flori si la urmatoarele infloriri,insa 2-3 , inflorirea bogata apare la 'puii' aparuti in primavara si maturizati vara si toamna , de aceea den nici nu se divid decand cand sunt tufe mari .
Bine ai venit in clubul mancatorilor de flori :mrgreen: . Am o prietena care savureaza nectarul de pe zecile de flori de hoya toata vara :mrgreen: .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus