Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Nu ar trebui sa improvizezi nimic.Risti ca planta sa nu isi mai revina in veci. Daca dendro nu mai are radacini si i-ai ingropat tulpina in pamant, ai grija la apa....Daca apa stagneaza in jurul tulpinii cu siguranta ca o sa putrezeasca.Daca nu ii pui apa iarasi nu o sa fie bine pentru ca planta nu mai are radacini.Prin urmare nu mai are cu ce sa se hraneasca.In final o sa moara. Nu o vad bine deloc. Eu unul as arunca-o la gunoi si mi-as cumpara alta... :roll: Dar tu incearca imposibilul...
 

marean

Active Member
Nu ,orhideea nu are nevoie acum la repaos ! Racoare e acum peste tot prin casa , nu o tine langa o sursa de caldura.
Nu am auzit sa fi fost folosita scaorta de fag de catre cineva , are o alta texturasi e subtirica,din cate mai retin din plimbarile prin padure :mrgreen: .
Tinand cont ca si scoarta de pin adunata din padure era o improvizatie,mi se pare riscant sa inlocuiesti inlocuirea.
Cand spui pamant inteleg pamant de flori,normal,adica i-ai tinut in continuare in acel substrat,nu ?
Era normal sa putrezeasca,doar te-am avertizat de acum cateva saptamani .
Nu stiu daca vei putea sa mai salvezi ceva,iti urez multa bafta !
 

andreiacamelia

Active Member
Nu i-am tinut in pamat pana s-au inmuiat. Au fost in improvizatia aceea de scoarta. De fapt e vorba doar de unul ca celalat e bine merci!
Ca la floraria noastra "unica si minunata" se gaseste din an in paste cate ceva. :x
 

marean

Active Member
Ma bucur ca macar unul e bine !
Imi mentin sfaturile anterioare,altceva nu stiu ce ti-as putea sugera !
Cand am drum prin Brico pot sa ma uit pt tine de substrat de orhidee si pot cumpara pt tine,daca vrei ! :wink:
 

Simonilela

Member
Buna. Azi eram in trecere pe la Dedeman si am gasit la reduceri niste dendrobium fara flori. Sunt putin cam zgribuliti. Credeti ca am sanse sa ii fac sa infloreasca la mine si ce ar trebui sa fac pentru asta? Revin cu poze mai pe seara.
 

marean

Active Member
Simoni,de garantat ca vor inflorii la tine nu putem sa o facem,pt ca e imposibil . Dar den sunt infloriciosi de felul lor,asa ca daca ii ingrijesti potrivit necesitatilor,sigur ca infloresc !
Ca sa iti faci o idee,te rog sa citesti aici,in topic,mai multe generalitati si probleme,avem si sfaturi utile plus ca sunt si diferentele dintre cele doua categorii gasite in magazine-de tip nobile si de tip phalaenopsis-.
Spor la citit si la cumparat !
 

Simonilela

Member
Multumesc pt raspuns, Marean. Ma informez in fiecare de la voi despre orhideele pe care le am deja (deocamdata doar 3 feluri, dar sper sa recuperez curand). Sunt invidioasa pe voi ca aveti de unde sa va imbogatiti colectiile, eu aici nici phale nu prea gasesc si de asta am si luat dendrobium chiar si asa, neinfloriti si necajiti. Diseara atasez cu siguranta poze, sa ii vedeti.
 

marean

Active Member
Aaa,i-ai luat deja,bine si asa :wink: .Amu daca se gasesc mai greu,bine ai facut,mai ales ca i-ai luat si la oferta !
Mie dendro de tip phalaenopsis mi se par cel mai usor de cescut si iti ofera multe satisfactii ,pt ca au o crestere alerta si infloresc intr-o abundenta de tije !
Iti spun ca daca sunt mai zgribuliti nu e cine stie ce,ii poti redresa rapid si te vor rasplatii frumos !
Asteptam poze si spor la crescut dendro ! :wink:
 

Simonilela

Member
Mercic de info, Marean. Din pozele postate de voi cred ca e Dendro phale. Of, mai e putin si pun poze. Sunt curioasa cum vi se par.
 

marean

Active Member
Cei de tip phalae sunt mai rotunzi,relativ mai scunzi decat cei nobile(desi nu obligatoriu atunci cand ii cumperi),iar la cei de tip phalae frunzele sunt destul de tari si batoase,pe cand la nobile sunt mai maleabile .
Importanta e starea radacinilor,nu ce se vede in exterior :wink: .Daca banuiesti ceva,mai bine verifici ce se afla in ghiveci .
 

Simonilela

Member
Acum am verificat radacinile. Da, intr-adevar unele sunt uscate de tot, dar mai are si multe radacini micute, la baza, verzi si viguroase. Cu putin noroc, vor fi salvate.
 

marean

Active Member
Sigur se vor recupera.
La den e bine sa se foloseasca scoarta maruntita mai bine , nu au nevoie de bucatoaie asa de mari ca cele de la phalae .
Eu pe ai mei ii am in cocos si le merge extraordinar,cel alb tocmai ce urmeaza sa isi deschida a 5-a tija(secundara ce-i drept,deci cu numai 4-5 flori) un psbulb,altul tocmai a termiant de crescut ( a fost perspicace,s-a maturizat in numai 2 luni) si are o tija principala in stare incipienta(adica a 6a de anul acesta :mrgreen: ),si deja avem un alt psbulb in crestere :wink: .
Cel miniatural inca se axeaza pe noul psbulb inceput acum vreo 3 luni,iar cel galben citron are alti 2 psbulbi in crestere,desi l-am replantat in cocos de putintel timp .
Gasesc ca le place mult acest substrat si se adapteaza perfect .
Bine,eu il folosesc si la celelalte cu psbulbi,am si un bebe de paphiopedilum care a inradacinat in cocos ,numai phalae nu au cooperat in cocos .
 

marean

Active Member
Mai,dar cand intrebai daca au sanse sa scape ma gandeam ca sunt vai de mama lor ...si cand colo psbulbii nu sunt nici deshidratati cine stie ce,sunt si diviziuni bune,de 4-5 psbulbi,iar unul dintre ghivece chiar arata de nota zece !
Substratul nu pare,asa,cat se observa,degradat.
La radacini tu ai situatia clara,am inteles ca ai zis ca erau si putrezite,sper ca le-ai taiat pe cele putrezite .
Ghiveciul e suficient de mare pt multi psbulbi de acum in colo .
Dendro prefera inghesuiiala extrema .
Aaaa,am uitat,ambii sunt de tip phalaenopsis :wink: ,adica au vegetatie continua,vor lumina buna (eu ii tin pe un pervaz NE - daca aveam mai mult E era si mai bine :) ),udarea e subiectiva,ti-am spus ca variaza in functie de multi factori, incearca pt inceput la o saptamana intr-o camera calda,si la 2 saptamani daca stau mai la rece.
Bafta !
 

Simonilela

Member
:) O sa ii pun pe un pervaz de la E. Mi-e asa mila de micuti...au mai ramas 2 sau 3 in frig si tare ma bate gandul sa merg sa ii iau si pe aceia. Macar sa nu fie pierduti mai tarziu. Sunt fff fericita ca au sanse! Fiind la inceput, ma bucur si de orice frunzulita noua si de aceea pun intrebari peste intrebari.
 

Sash

Active Member
Ca sa pui direct poza miniaturala in mesaj, in loc de linkul din explorer copiaza directlink de sub poza si pune un th_ inainte de denumirea jpg-ului (ca sa-l afiseze mai mic).
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus