Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lelia, este foarte frumusel denrobiumul! Nu iti face griji pentru flori, e posibil ca pe ste 1-2 luni sa isi continue inflorirea. Al meu asa a facut ;-)

Nu ii taia lastarii. Dendrobiumii formeaza flori numai pe lastari noi. Daca ii tai... adio flori la anul ;-)
 

Dea

Active Member
Cei doi muguri aparuti pe pseudobulbi sunt keiki ( puiuti ) si cresc destul de repede
Ii las asa si pe viitor? sa creasca cat de mari, dar pe pseudobulbul " mama"? sau la un moment dat va trebui sa-i separ?

De pretentioasa, sincer, mie nu mi se pare a fi deloc pretentioasa ca si dezvoltare vegetativa, cat despre inflorire ... ramane sa vad la anul daca voi reusi sa o fac sa infloreasca :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dea a spus:
Cei doi muguri aparuti pe pseudobulbi sunt keiki ( puiuti ) si cresc destul de repede
Ii las asa si pe viitor? sa creasca cat de mari, dar pe pseudobulbul " mama"? sau la un moment dat va trebui sa-i separ?

De pretentioasa, sincer, mie nu mi se pare a fi deloc pretentioasa ca si dezvoltare vegetativa, cat despre inflorire ... ramane sa vad la anul daca voi reusi sa o fac sa infloreasca :D
Ma bucur Dea ca ii merge bine!Legat de keiki trebuie lasati sa creasca si sa faca radacini maricele iar mai pe urma pot fi despartiti de planta-mama si pusi separat.
Multa bafta!
 

Dea

Active Member
multumesc sarselia! :D voi astepta pana vor face radacini si va trebui sa-i separ, dupa cum zici tu!
 

CristianG

Well-Known Member
Planta are multi keiki....Estetic nu arata deloc bine.Mai riscant este cu separarea puilor de pe planta mama...Abia se prind! :) :wink:
 

Timy

Member
normal ca nu arata bine :wink:, dar nu o sa le despart pentru asta. keikile se prind foarte bine, dar au nevoie de cel putin 4-6 radacini cu lungime de min 5cm. pana atunci, stau. si ne deranjeaza ochiul :twisted:
 

CristianG

Well-Known Member
Vezi ca puii sunt lipiti de planta mama. Chiar daca se vor desprinde usor, vei observa ca vor avea rani.
Problema este urmatoare...Este posibil ca puii plantati intr-un nou substrat sa piarda radacinile crescute. Chiar daca sunt lungi, ele pot sa putrezeasca rapid in substrat pentru ca sunt adaptate la aer. Fiind acoperite cu substrat, daca nu sunt udate, se vor usca. Daca le vei uda este posibil sa putrezeasca. Nu va fi usor sa prinzi un keiki desprins de pe planta mama. Vorbesc din proprie experienta. Succes! Keiki se hranesc exclusiv din planta mama...Este singura lor sursa de hrana in perioada de crestere. :D
 

Timy

Member
Si "mamica" pe care sunt keikile o sa moara?Fiindca una e fara radacini, doar o pulverizez, altul are radacini frumoase, s-a prins( cele doua bulbi mame sunt keiki separate anul trecut la toamna.)
Si de ce dau numai keiki? As dori si flori... :?
 

CristianG

Well-Known Member
Timy a spus:
Si "mamica" pe care sunt keikile o sa moara?Fiindca una e fara radacini, doar o pulverizez, altul are radacini frumoase, s-a prins( cele doua bulbi mame sunt keiki separate anul trecut la toamna.)
Si de ce dau numai keiki? As dori si flori... :?
Depinde....Este posibil ca planta mama sa moara in final.Atunci si puii vor muri. Daca ii separi si ii plantezi este posibil sa supravietuiasca. Insa atentie la ce ti-am spus in postarea anterioara. O planta apeleaza la keiki doar atunci cand simte ca "este pe duca". Ea incearca sa isi asigure supravietuirea prin keiki. Aceste orhidee stau cocotate in aer. In mediul lor natural daca apar keiki este ok, pentru ca puii vor face radacini care vor absorbii umiditatea din atmosfera. Flori? Doar cand keiki vor ajunge la maturitate.... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Timy a spus:
Si "mamica" pe care sunt keikile o sa moara?Fiindca una e fara radacini, doar o pulverizez, altul are radacini frumoase, s-a prins( cele doua bulbi mame sunt keiki separate anul trecut la toamna.)
Si de ce dau numai keiki? As dori si flori... :?
Subscriu celor spuse de Cristian si mai adaug faptul ca fiind Dendrobium Nobile avea nevoie de o perioada de repaus in iarna in care timp de 1-2 luni sa nu fie udat si sa stea la racoare pana apareau bobocii florali.
Nevand parte de cele de mai sus s-a apucat sa faca keiki in loc de flori.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu va face flori acum Irina dar din octombrie pana prin maxim decembrie are nevoie de o perioada de repaus si neudare pentru a-si forma bobocii.
Daca e tinut in continuare in vegetatie nu va face flori ci keiki.
Desiiiiii......acum vin de afara ca toti Dendro mei stau afara si....la unul primit de la Cornelia am vazut 2 boboci.
:eek:
Nu mi-a venit sa cred!
O sa revin si cu poze de indata ce se deschid pentru ca ma mira si pe mine fenomenul.
In acesta perioada de regula ei nu mai infloresc plus ca era in ghiveci cu alte tije de Dendro care toti sunt plini de keiki.Nici eu nu le-am respectat pauza si nu au inflorit.Dar asta nu stiu cum de a facut boboci.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai l-am primit in noiembrie inflorit. N-am stiut ca nu trebuie sa-l ud peste iarna. :oops: Poate o sa infloreasca totusi, ca eu sunt norocoasa la flori :) si atunci cand nu le bag in seama, atunci ma bucura :D
 

CristianG

Well-Known Member
De obicei, in orice perioada a anului poate sa infloreasca planta daca pseudobulbii au ajuns la maturitate. Fiind perioada de vegetatie, poate sa faca noi pui dar si flori. Am vazut si la ora actuala dendrobium inflorit in centrele comerciale. M-am dus acasa la cineva si am observat ca era inflorit. Specia este putin ciudata. Nu cred ca exista o regula. Cred totusi ca planta are nevoie de umiditate iarna.....Aceasta nu trebuie sa fie privata total de apa pentru ca i se poate usca radacinile in substrat. Nu recomand nimanui sa nu isi ude deloc dendrobiumurile nobile pe toata perioada iernii. Nu cred ca plantele se vor simti OK. Acum fiecare face ce vrea...Cred ca Mama Natura vrea ca dendro nobile sa faca keiki. Este o problema genetica, de program....Pseudobulbii vechi, pot sa faca keiki pur si simplu. Este doar o metoda de supravietuire care nu are legatura exclusiv cu sistarea udarii din anotimpul rece. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus