Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
Salut tuturor!
Iata noul meu domnisor, l-am pus si in galeria mea:


Vroiam sa intreb cu ce cantitate de apa sa-l ud. Am citit tot topicul si am inteles ca nu trebuie pusa apa multa. Pai cat sa-i pun? :? 1 cana, 1 litru, atata cat sa se scurga prin gaurile de jos..? Pt verificarea umiditatii am pus betisor de lemn, e cam uscat dar o mai las nitel.
Multumesc. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cel mai bine e sa il uzi prin scufundare pentru ca asa isi trage el cantitatea de apa de care are nevoie.
Sa iti traiasca si sa te bucuri de el!
 

sarselia

Active Member
Moderator
anyny a spus:
inca o poza, aici se vede mai bine si puiul si radacinile http://anyny.sunphoto.ro/orhidee_2010/12738087
Scuze Any dar nu vazusem ce ai postat tu.Daca sunt maro ineamna ca sunt putrezite dar am vazut ca are cresteri noi de radacini semn ca totusi nu ii merge rau.
Eventual ai putea sa o replantezi si sa tai tot ce este uscat si putrezit desi ar fi bine sa o mai lasi ca sa isi mai faca radacini proaspete.
 

anyny

Member
sarselia a spus:
anyny a spus:
inca o poza, aici se vede mai bine si puiul si radacinile http://anyny.sunphoto.ro/orhidee_2010/12738087
Scuze Any dar nu vazusem ce ai postat tu.Daca sunt maro ineamna ca sunt putrezite dar am vazut ca are cresteri noi de radacini semn ca totusi nu ii merge rau.
Eventual ai putea sa o replantezi si sa tai tot ce este uscat si putrezit desi ar fi bine sa o mai lasi ca sa isi mai faca radacini proaspete.
mersi pt sfat :) imi cer scuze ca am insistat :oops:
nu am stiut ca s-a putrezit... :cry: atunci mai astept sa faca radacini...si uite ca a facut si pui..ciudat :eek:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nicio problema Any.Radacinile trebuie sa fie albe ca sa fie sanatoase.
Nu-i nimic ca daca face pui inseamna ca planta nu e foarte tare afectata.
Atente mare cu udatul ca sa nu mai putrezeasca.
 

anyny

Member
sarselia a spus:
Nicio problema Any.Radacinile trebuie sa fie albe ca sa fie sanatoase.
Nu-i nimic ca daca face pui inseamna ca planta nu e foarte tare afectata.
Atente mare cu udatul ca sa nu mai putrezeasca.
daca ma gandesc bine, asa am cumparat-o :cry: ce-i drept am luat-o la reducere :x
Mersi mult pt sfaturi :*
 

Dea

Active Member
am urmat sfatul lui CristianG, o ud foarte rar si o pulverizez usor ceva mai des. Nu s-a mai ingalbenit nici o frunza si inca mai are flori! Se pare ca ii merge bine
IoanaTweety, superba planta ta! :clap:
 

Dea

Active Member
:eek: ai reusit sa-l si separi cu bine, dar mai si face puisori! :D Felicitari!
Ce nuanta au florile?
 

Dea

Active Member
si la al meu au aparut doi muguri
sa fie noi viitoare flori :?

Dea par a fi keiki- puisori dar sa mai vedem...
Legat de udare nu e mare problema daca s-au mai stafidit psudobulbii pentru ca se intampla sa se stafideasca dupa o inflorire pentru a lasa loc altora mai tineri sa fie vigurosi dar poate fi si o lipsa de apa.
Mare atentie la udare sa nu cadeti in cealalta extrema si sa ii insetati.
:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus