Dipladenia

albela

Active Member
Sunt superbe dipladeniile voastre. Si eu sunt innebunita dupa ele. Astept si eu una rosie si una alba :D .
 

albela

Active Member
Iata si dipladeniile mele noi, dupa 7 zile de stat in colet la posta. Au plecat pe 28 aprilie si au ajuns pe 4 mai :x .
 

irinabv

Active Member
Moderator
Albela, daca le ingrijesti asa cum stii tu, isi revin in cel mai scurt timp. Sa creasca mari si frumoase.
Mi-am luat si eu 2 dipladenii rosii, cam dimensiunile celor ale Albelei. Sa inteleg ca trebuie sa le plantez in pamant pt. acidofile? Am din Baumax turba acida. E buna? Problema e ca eu vreau sa le pun pe terasa care are toata ziua soare, in niste ghivece mari de teracota. Le dauneaza soarele tot timpul, mai ales vara? Are ceva daca le mut toamna in ghivece mai mici ca sa le bag in casa? Sau ma gandeam sa le pun in niste ghivece mai mici pe care sa le ingrop in ghiveciul mare, si astfel pot sa le bag iarna in casa fara sa le supar prea tare. Cam multe intrebari :D Voi cum ma sfatuiti?
 

albela

Active Member
Eu as zice ghivece mai mici in ghiveciul cel mare, dar mai vezi si alte pareri. Soarele nu-i dauneaza. Pamantul... da pantru acidofile.
 

isabella

Active Member
Albela, avand in vedere ca au stat 7 zile inchise in colet arata foarte bine . Sa te bucure cu multe flori si sa fie sanatoase .
Cum de ai comandat prin posta, nu ai gasit in orasul tau ?
 

albela

Active Member
Sunt de aici de pe forum, si au ajuns bine ca au fost ambalate si udate bine inainte de plecare.
 

isabella

Active Member
Atunci o / il felicit pe cea care le-a ambalat, au rezistat foarte bine .
Imi doresc si o dipladenie alba , trag sperante sa gasesc saptamana asta la expozitia din Timisoara :D
 

isabella

Active Member
Nuti, la cat de frumos a inflorit, cu siguranta ii place la tine. Sa fie sanatoasa si sa te bucure cu multe flori :D
 

mihaelas

Member
nutilepadat
Moderator Senior foarte frumoasa sa te bucuri de ea cu atitea sfaturi cred ca o sa imi iau si eu una nu sunt chiar asa pretentioase si frumoase de te nebunesc
 

nutilepadat

Active Member
Eeeeeee pai ce sa fac si eu Violeta ma descurc cum pot
Mihaelas multumesc mult,intradevar este o floare care merita tot efortul
 

albela

Active Member
La mine cea alba a pierdut florile si bobocii pe timul indelungat al transportului. Cea rosie in schimb e infloritoare (si la propriu si la figurat :rofl: ). Concluzia mea e ca cea alba e mai sensibila. Sper sa isi revina repede si sa se puna pe inflorit. Rozalia mea de anul trecut nu da nici un semn ca vrea sa faca ceva..., nici macar frunze noi nu face. Dar macar le mentine pe cele vechi :oops: .
 

nutilepadat

Active Member
Albela poate mai au si ele perioade proaste,poate isi revin si atunci sa te tii" trei culori cunosc pe lume" :rofl:
 
Sus