Discutii bonsai.

cipikkus

Member

vali

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
Revin tot de amuzament cu viitorii bonsai colectati, ingrijiti si replantati ( minim ajutor din partea-mi ) de pitica mea
Felicitari pentru reusita de a-i canaliza energia :D . Te-ai miscat repede, ai inceput lucrurile din timp si pe indelete :D ... se pare ca ai reusit sa-i captezi atentia :D.
Eu n-am avut succes. Am incercat sa-i transmit fiica-mii microbul cu arta bonsai, dar n-am reusit decat pe jumatate: s-a orientat catre arta, dar nu si catre bonsai :) . Nu-mi pare rau, am invatat sa ma multumesc cu putin :).
Astept sa va vad lucrand in echipa, pe materialul prezentat :D :marfa: .
liviu2512 a spus:
Dar ce are artarul de face mofturi?Ce-i lipseste?
Cred ca mie mi-a scapat ceva :oops: :? . Eu n-am inteles ca i-ar lipsi ceva sau ca ar face mofturi...
Dar in ultima vreme intru si citesc forumul cand sunt deja destul de obosit, deci ar fi de inteles :oops:
 

vali

Active Member
Moderator
Mishto!
Primii doi mult prea tinerei ca sa comentez ceva, dar al treilea e interesant si promite mult. M-as baga nitel in frunzisul lui ca sa-l "ciufulesc" un pic :)
 

vali

Active Member
Moderator
Nu... m-ai inteles gresit :) . Spuneam ca m-as baga in el sa-l ciufulesc nitel, in sensul de a-i mai rasfira un pic ramurile secundare pt a crea spatiu viitoarelor ramificatii fine. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu un stejar care momentan arata cam asa;

http://picasaweb.google.com/sarselia/Un ... 6423964882
ce-i drept ca de cand am facut poza si pana acum i-au mai crescut frunzele.E dintr-o ghinda gasita in parc.Vroiam sa va intreb daca se preteaza ca bonsai.
Am un ghiveci de bonsai si ma gandeam sa il mut acolo.Voi ce ziceti?
Trebuie taiat pentru a nu creste asa de lung?
Va multumesc mult.
Ar fi cea de-a doua experienta de-a mea cu acest mod de crestere a plantelor pentru ca am mai avut unul cumparat dar probabil ca din nsetiinta a murit.Nu stiu ce specie era.
:oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
hoinar a spus:
sarselia a spus:
Am si eu un stejar care momentan arata cam asa;
Se preteaza ca bonsai, dar va arata ca unul dupa multi, multi ani de ingrijire :D Sfatul meu prietenesc este ca deocamdata sa nu-l muti din ghiveciul in care se afla acum. L-ai deranja fara rost :D Nu prea mai este anotimpul pentru astfel de miscari si-n plus e cam pusti pentru un vas de bonsai. :D La anul in primavara poate o sa merite :D De asemenea nu l-as taia inca. Sa se mai dezvolte, sa mai creasca :D Tot anul viitor m-as gandi si la asta...Succese!

Numai bine :D

Multumesc frumos de informatii.
Sunt ca o pagina alba in ceea ce privesc bonsaii si de aceea inainte de a ma apuca de ceva am zis ca ar fi indicat sa cer parerea voastra, a celor ce se pricep.
Atunci aman pe anul viitor incercarea -asta daca va rezista el in ghiveci pana atunci.
Numai bine si bafta mare in crestrea frumusetilor pe care le aveti!
:D
 

vali

Active Member
Moderator
Oups! :oops: Am trecut cu vederea imaginile cu taietura pe ginkgo.
E interesant! Se intampla asta indiferent unde se taie pe segmentul internodal? :gandit:
 

vali

Active Member
Moderator
Ai citat reactia mea la aparitia mugurilor pe "suculenta" ta si de-aia am crezut ca (si la ginkgo - specie pe care nu o cunosc!) indiferent unde ai face taietura, apare un mugur "in buza inciziei" :) .
Daca nu e asa, retrag ce am spus: nu mai e interesant! :rofl: ... in schimb, in cazul asta, imaginile denota o taietura curata si foarte bine executata :marfa:

Mi-ar placea sa ne tii la curent cu evolutia acestui copacel (si nu numai) :D
 

vali

Active Member
Moderator
Cea de-a doua I. crenata am mai vazut-o si-mi place mult, are deja personalitate! Vorbeste :) , spune ceva!
Personal as vedea-o intr-o "semiluna" mai "necioplita", asa... :)

Observ ca "grupa mica" vine tare din urma :) . Bravo!
Parca vad ca maine-poimaine ia initiativa si vei avea nevoie de aprobari ca sa te mai desfasori in balcon :rofl:

EDIT: referitor la ilex... cam asa ceva
 

vali

Active Member
Moderator
E frumusel si promite!
Sa-ti traiasca si sa va bucurati de timpul pe care-l petreceti impreuna!
 

vali

Active Member
Moderator
Incidente de genul asta sunt previzibile, Hoinar. Nu cred ca-i cazul sa-ti faci prea mari griji, dar stii si tu asta. Tunderea facuta, chiar daca nu-i primavara (cel putin calendaristic), va stimula aparitia de noi ramurele. Cam de peste tot. E bine ca pe cele nedorite sa le elimini din faza de muguri.
Imi place!
 
Sus