Discutii depre Iazuri si constructia lor.

mihai_c

Member
Sambata am profitat de timpul frumos si am rearanjat mini-iazul de gradina, am schimbat apa, am curatat plantele care au iernat in bazin si am scos de la hibernat nufarul si pe Boris, broscoiul :D. Ca o noutate am cazat si 2 carasi englezesti pe care i-am primit cadou.

Acuma iazul arata cam asa:

Fotografiile invalide au fost sterse

Este facut dintr-un recipient de plastic de 90 l care se foloseste in constructii (costa 20-30 ron) ingropat in pamant si mascate marginile cu pietre. Manopera dureaza cateva ore.
Nufarul, Pistia, Eichornia (acestea 2 nu am reusit sa le iernez cu succes si au murit) si plantele "oxigenator" le-am cumparat, restul sunt recoltate de pe lac.
In pofida a ceea ce am citit: ca un iaz este cu atat mai greu de intretinut cu cat este mai mic, acest iaz a dovedit ca are nevoie de foarte putina intretinere: taierea frunzelor vestezite si adaugare de apa atunci cand este seceta. In rest se formeaza un mini-ecositem care functioneaza foarte bine.

Iata si cateva imagini cu iazul din 2006:

Fotografiile invalide au fost sterse

si 2005:

Fotografiile invalide au fost sterse
 

ghia_don

Active Member
Acelasi bazin l-am folosit si eu numai ca nu am pus plante acvatice. Am improvizat o fintina arteziana intr-un ghiveci cu picior pe care l-am gaurit si in care am introdus furtumul unei pompe de apa de la acvariul baiatului. Am izolat bine in jurul furtumului pentru ca apa sa umple ghiveciul si apoi sa se reverse peste margini. http://i73.photobucket.com/albums/i214/ ... fd8fbf.jpg Anul acesta vreau sa-i imbunatatesc imaginea :wink:
 

ghia_don

Active Member
Bazinul l-am cumparat din Metro acum 3 ani, n-a fost scump, si este dintr-un material maleabil nu casant. Are vreo 40-50 cm adincime. Initial l-am cumparat pentru mortar, dar i l-am confiscat sotului ca mi-a venit ideea cu bazinul pina acasa :wink:. Si nu stiu de ce...toate mitele il adora....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,da....acum trei ani.....
Eu am fost acum o saptamina.....pentru niste materiale.....Ceea ce am cumparat acum un an si jumatate este cel putin dublu.De aia am zis......
Oricum merita de facut ca este frumos...
 

mihai_c

Member
In anii "normali" faceam operatiile astea cam cu o luna mai tarziu, acum vad ca au luat-o toate razna. Ieri dimineata au fost +3oC, azi dimineata deja era +7oC, iar la amiaz bate spre +20oC. Am inceput deja sa scot plantele din casa afara... asta faceam in mod normal la sfarsitul lui aprilie... :)

attila a spus:
mihai_c
Nu este inca prea devreme pentru asa ceva ?? :rofl:
 

mihai_c

Member
Nu cred ca s-au scumpit chiar asa, doar e vorba de un recipient de plastic. Apropos, se gasesc in 4 dimensiuni si 2 forme: rotund si dreptunghic; pe eticheta scrie galeata pentru mortar.
Merg zilele astea la Metro si am sa ma uit de curiozitate cat costa acum...
Sigur nu ai confundat cu recipientele speciale pentru bazine care pleaca de la 150 lei in sus?
A apa statuta nu miroase si nici tantari nu se fac la 90 l de apa si suprafata de 0,33 mp...

Gabiuta a spus:
Da,da....acum trei ani.....
Eu am fost acum o saptamina.....pentru niste materiale.....Ceea ce am cumparat acum un an si jumatate este cel putin dublu.De aia am zis......
Oricum merita de facut ca este frumos...
 

angela draganoiu

Active Member
am citit ce s-a scris aici si ideea mi se pare de-a dreptul geniala insa nu m-am lamurit i-ai facut o scurgere si o alimentare cu apa ? vreau sa zic apa se scurge si se alimenteaza permanent ?
 

mihai_c

Member
Stiu, dar sunt de cel putin 4-5 ori mai scumpe si nu imi plac in mod deosebit bazinele facute in astfel de recipiente; acesta e doar o solutie de compromis.
Cand termin cu constructia si alte deranjuri am sa fac unul de 5-6 mp cu folie si tot tacamul... pana tunci trebuie sa ma multumesc cu acesta...

mflorian a spus:
Am vãzut recipienþi de plastic de diverse forme ºi mãrimi, special pentru aºa ceva, la Metro.
 

mihai_c

Member
NU!!!, a mea e o simpla balta cu apa care se completeaza de la ploaie sau in perioade de seceta trebuie completata cu apa. La mine s-a format cum am spus un mini-ecosistem care se autoregleaza. Am plante marginale, natante, de adancime, oxigenatori, melci, broaste, pesti... care se descurca singuri, partea de intretinere fiind minima...

Exista varianta cu filtru sau cu o mini-fanatana arteziana pentru oxigenare sau si mai frumos varianta cu paraias si/sau cascada (o pompa care circula apa: o ia de pe fundul bazinului si o duce undeva de unde se scurge inapoi in bazin) dar eu nu am apucat inca sa fac niciuna dintre acestea.

Varianta cu alimentare permanenta nu e buna din mai multe motive:
- apa de la retea contine clor, are o anumita temperatura, un ph, ori in bazin trebuie sa se formeze un mediu echilibrat benefic pentru plante, pesti, broaste etc...;
- e scump;
- probleme cu evacuarea apei... trebuie sa o scurgi undeva la canal... etc.

angela draganoiu a spus:
am citit ce s-a scris aici si ideea mi se pare de-a dreptul geniala insa nu m-am lamurit i-ai facut o scurgere si o alimentare cu apa ? vreau sa zic apa se scurge si se alimenteaza permanent ?
 

schlucky

Member
angela draganoiu a spus:
am citit ce s-a scris aici si ideea mi se pare de-a dreptul geniala insa nu m-am lamurit i-ai facut o scurgere si o alimentare cu apa ? vreau sa zic apa se scurge si se alimenteaza permanent ?
puteti folosi filtre exterioare de acvarii, de pana la 100l, pt. a forma acel circuit inchis si a pune mereu apa in miscare si evetual a preveni mirosul de statut, impuscati astfel mai multi iepuri: apa curata, filtrata, "miscata" si fara miros

mie mi.a venit idea sa imi fac o fantana, din acelea cu acoperis, adica sa zidesc si sa ii fac un acoperis din lemn, partea mai grea e sa imi conving sotul sa imi zideasca a spus ca arata "taraneste" ceea ce eu si vreau + ca nimeni nu are asa ceva aici, toti aleg modern si ultra modern, eu vrea altceva decat "efectul de turma", voi pune sus un recipient de plastic nu prea mare in care este apa, si apa se va "scurge" din fantana pe teava de scurgere intr-o galeata de lemn, si din galeata inapoi in fantana
filtrul sau pompa il voi pune in interiorul fantanii sub recipientul cu apa
fantana va avea si o galetusa suspendata, care se presupune ca scoate apa din fantana si in ea voi pune ceva flori sa atarne .... asa in imaginatia mea arata super :rofl: ....sa vedem cand ajung sa o materializez
 

angela draganoiu

Active Member
Schlucky iti doresc s-o realizezi cit mai repede suna bine ce povestesti.
va multuemsc amindurora pt sfaturi si idei am sa vad ce fac. pina una alta trebuie sa-l conving pe sotul meu sa sape ceea ce nu prea ii suride.
 

mflorian

Member
schlucky a spus:
puteti folosi filtre exterioare de acvarii, de pana la 100l, pt. a forma acel circuit inchis si a pune mereu apa in miscare si evetual a preveni mirosul de statut, impuscati astfel mai multi iepuri: apa curata, filtrata, "miscata" si fara miros
Ba miroase de la iepurii împuşcaţi!

Pe la supermarketuri sînt tot felul de pompe şi filtre, speciale pentru asemnea mini-iazuri. La praktiker am văzut vreo 4 feluri. Rămîne de văzut dacă sînt necesare şi dacă nu perturbă microsistemul de care spunea Mihai.
 

schlucky

Member
si eu sper sa o realizez cat mai repede desi avem anul acesta niste "alte" :) planuri marete .... si pt. tot ce imi trece mie prin cap ar trebui ori sa castig la lotto ori :) .... caci al meu sot saracul deja devine ca semaforul cand ii spun "sti ce m-am agndit!" ...."sau mi-a venit o idee!" :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Pompa pe care am folosit-o eu este una de acvariu, nu are putere mare dar nici nu am avut nevoie sa arunce apa la inaltime, ci numai sa traga apa din bazin si sa umple vasul de sus. Circuitul apei este continuu si nivelul apei mai scade prin evaporare, dar asta nu e o problema. O astfel de pompa costa cam 30-40 lei, tot cam atita bazinul, restul e imaginatie si indeminare.
 

schlucky

Member
da - da cine are aici spatiu isi "tranteste" asa ceva; se considera ca pt. a putea servi intradevar ca si "lac de inot" este nevoie sa aiba minim 60m² si este o groapa pe care au pus folie si plante si apa, nu te pompe nu tu tehnologie....arata f. bine pt. cei care stiu sa o faca cat mai naturala si sa o ingrijeasca .... chiar am vazut la tv o emisiune despre un tip care si-a facut asa o "baltoaca" sau sa ii spun "mare" la ce a realizat ala acolo? a lucrat la ea 5 ani si la sfarsit a fost bestial
a sapat tot gropoiul ala cu mana si carat cu roaba pamantul .... dar s-a meritat ...orcium tipul era putin prea fixat pe "natural-eco-bio" motiv pt. care a refuzat orice ajutor de bagger sau asa ceva...cine s-a oferit sa il ajute a dat la lopata - harlet & co.
 

disperat

Member
Mi-a traznit prin cap o idee pe care as vrea s-o pun in practica. Uite cum sta treaba. Sotia mea va fi plecata vre-o 10 zile de acasa si m-am gandit sa-i fac o surpriza cand se intoarce. As vrea sa construiesc un bazin, care va servi in primul rand la balaceala. M-am gandit sa procedez asfel:
- sap o groapa cu forme nedefinite ovale (adica vad la fata locului cum va arata - sa nu aiba linii drepte). Dimensiunea bazinului va fi L ~ 5m, l~ 2, adancime ~1. Peretii ii fac terasati, iar marginile nu vor fi drepte ci oblice pentru a preveni surparea.
- pamantul pe care il scot din groapa il pun de jur imprejurul ei. Asfel bazinul va avea o parte ingropata si o parte deasupra nivelului actual al terenului
- in bazin pun folie pt solarii (daia normala, alba) eventual o dublez, marginile le ingrop un pic in pamant.
- iau apa din put si incep sa umplu bazinul. Nu am calculat inca in cat timp se va umple dar cred ca in vreo 20 H cu pauza se umple.

Din ce am mai citit am inteles ca vor fi probleme cu algele. Pentru asta m-am gandit sa cumpar o pompa pentru filtrare + substante de intretinere. Sper sa le gasesc la Praktiker, Brico la preturi acceptabile. Pompa trebuie sa traga apa de undeva din partea de jos a bazinului? Merge montata si ulterior (prin scufundarea unu furtun in bazin) sau trebuie sa las o gaura de la inceput in bazin in partea de jos? (gaura conectata la furtun)

Ce credeti? Am sanse sa iasa ceva? La sapatul gropii voi lucra singur cate 4 ore pe zi (sau noapte depinde cand ajung acasa) Eu sunt destul de optimist, mai ales ca daca e sa nu iasa bine, la toamna astup groapa si gata... Oricum broastele din curte vor fi f bucuroase...
Dati-mi niste sfaturi, incurajari, ce vreti voi!
Multumesc!
 
A

Anonymous

Guest
disperat a spus:
Eu sunt destul de optimist, mai ales ca daca e sa nu iasa bine, la toamna astup groapa si gata... Oricum broastele din curte vor fi f bucuroase...
Dati-mi niste sfaturi, incurajari, ce vreti voi!
Multumesc!
:tavalit: :tavalit: :tavalit:

Incearca, daca ai bani de aruncat. Sfatul meu, absolut prietenesc, este ca mai bine faci un proiect, vezi cat costa, si apoi te apuci de lucru. Eventual ceri sfatul unei firme specializate, sau al unor prieteni. Ce-i trainic se face in timp.
Iar daca vrei sa o surprinzi placut pe sotie, poti incerca cu o cina romantica, un trandafir rosu, un parfum frantuzesc :wink: o excursie pe alte meleaguri, mai ales ca vine mini-vacanta ... Depinde de multe, foooarte multe.
 

mihai_c

Member
N-are de ce sa nu iasa!
Nu folosi folie pentru solarii pentru ca nu nu o sa tina!, exista folie speciala pentru bazine (am vazut la Practiker, Ambient).
Sapi groapa in forma pe care o doresti (ai grije ca folia sa acopere suprafata respectiva, e vb de mai mult decat suprafata luciului de apa) si acoperi fundul cu un strat de nisip (1-2 cm). Daca sunt radacini ar fi bine sa le tai pentru ca risti sa sparga bazinul. Pe urma pui un strat de "absorbtie" (de ex. poti folosi saci de canepa sau panza) si apoi folia de bazin (eventual in 2 straturi).
Umplii incet cu apa inainte sa-i fixezi marginile pentru ca folia are nevoie sa se aseze pe forma bazinului. Dupa ce e plin si folia intinsa si asezata acoperi marginile cu nisip si pietre pentru a-l fixa si masca. Gata.
O chestie si mai de efect este sa faci si un mini-curs de apa. Din pamantul scos construiesti un rambleu incadrat de pietre si il acoperi cu folie care aduce apa din capat si o varsa in bazin. Iei o pompa care trage apa de pe fundul bazinului si o varsa la capatul mini-paraiasului de unde ea revine in iaz.
Urmeaza plantele, broastele, pestii si cina romantica pe malul iazului... :D
Spor la treaba!
 
Sus