Discutii depre Iazuri si constructia lor.

disperat

Member
myosotis a spus:
[Parerea mea: cumpara-ti o piscina de suprafata pe care o strangi toamna. Exista unele care costa cateva milioane (probabil putin mai mult decat te-ar costa folia) care au si sistem de filtrare. Daca iti doresti totusi un iaz, exerseaza cu unul de dimensiuni minime. Facut intr-un recipient oarecare, cu cateva plante. Dupa aceea poti sa-ti dai seama ce si cum si poti hotara daca te extinzi la "baltocul" despre care vorbeste einsteinitza.
Din proprie experienta, referitor la piscina, operatiunile sunt cam urmatoarele: la inceputul sezonului (mai, iunie) scot toata apa (vreo 80mc) , spal linerul (materialul cu care sunt tapetati peretii piscinei) cu solutii speciale, pun apa curata, o tratez cu chimicale si pun in functiune instalatia de filtrare (dupa ce in prealabil am curatat filtrul). Instalatia de filtrare trebuie sa functioneze, in zilele foarte calde, continuu. "Distractia" ma costa cam 200-300euro fara sa pun la socoteala curentul electric consumat de instalatia de filtrare si apa pe care o trag din putul propriu. Daca nu ploua foarte mult, apa ramane curata pana toamna. La venirea iernii, scot cam 1/3 din apa, acopar cu o prelata speciala si ramane asa pana primavara. Asta ca sa stii cam ce te asteapta.
Multumesc pt informatii. E vorba de 200-300 euro pe an? Din pacate o piscina de suprafata acceptabila este vreo 3200 de lei la Metro (5m x 3 m x nu mai stiu adancimea) si e facuta din tabla + liner. Poate asa o sa fac, strang bani si cumpar una daia. Crezi ca as putea s-o ingrop macar pe jumatate? Nu prea imi place cum vine asa, pe pamant. Mi-ar placea sa ma bag in piscina, nu sa ma urc :D
 

mihai_c

Member
Da!!! Le poti folosi mai ales pe post de plante oxigenator. Doar ca iarna trebuie sa le aduci inauntru pe cele exotice.
Am avut anul trecut ciuma apei (Elodea canadensis) si a inflorit toata vara... are niste flori albe ca si cele de visin...

bibacj a spus:
Am si eu o intrebare... Intr-un bazin amenajat in curte pot pune plante de acvariu?
 

mihai_c

Member
Da, mai sunt, am vazut recent la Metro si la Praktiker. Doar ca nu mai erau asa mari cum e al meu, acum erau doar de 60 l, al meu e de 90 l, pretul e tot pe la 20 si ceva de roni. Dar poate ca mai aduc...
La Metro trebuie sa cauti afara la raionul de materiale de constructii... Acolo ai cautat?
 

mihai_c

Member
Am fost aseara la Metro si la Praktiker si m-am uitat exact:

Metro: aveau doar din cele dreptunghice de 65 l la 30 lei si 90 l la 35 lei.

Praktiker: aveau rotund de 65 l la 23 lei, dar plasticul parea mai prost decat la cele de la Metro.
 

mihai_c

Member
Cel de 65 l e identic ca forma cu ce am eu, doar e redus la scara. Erau si din aceastea cand l-am luat pe al meu, doar ca acum parca nu mai e asa de calitate plasticul, in sensul ca avea destul de multa bavura de la injectare, dar se poate indeparta cu un cutit fara probleme.
Totusi daca ar fi sa aleg din ce am gasit eu aseara in Cluj l-as lua pe cel de 90 l dreptunghiular de la Metro.
Dar daca nu gasesti eu zic ca poti sa-l iei si pe asta rotund de 65 l, e suficient de mare incat sa ti un nufar pitic in el... :wink:
 

orlovszki

Member
RASPUNS
Daca aveti doar plante, probabil ca nu veti avea nevoie de nimic. Intr-adevar va trebui sa asteptati vreo 2-3 saptamani sa se stabilizeze apa, dar dupa aceea nu veti avea multe probleme, max din cauza tantarilor. Daca veti avea si pesti, pregatitiva pentru tot arzenalul de filtrare. Daca nu aveti nici plante nici pesti, atunci de ce tineti galeata aia in curte?
 

orlovszki

Member
Chiar nu incercati cu un bazin preformat? Are si o forma cat de cat, tine peste 10 ani si nu e greu de intretinut.
 
A

Anonymous

Guest
Nu toti ne permitem sa dam 300-400lei sau mai mult pe un bazin performant.
 

Donatella

New Member
Iazul meu este construit de aproape 2 ani din setul acela care sa gaseste la Praktiker. Nu are sistem de filtrare, doar arteziana aceea decorativa, care arunca apa in sus. In iaz am pus plante oxigenatoare, un nufar, 4 pesti, pe Kevin si Fiona (2 broscute testoase, care o mai iau la plimbare prin gradina si se ascund prin iarba). La inceput de aprilie curatam lacul, il umplem cu apa si o mai schimbam o data la mijlocul lunii mai, din cauza de broaste raioase. :evil: . Vin cate 7-8 broaste si isi depun ouale in jurul plantelor. "Lanturile" acelea gelatinoase pline de oua sunt oribile, se sucesc in jurul plantelor si toate se incurca. Dar dupa ce schimbam apa nu mai avem probleme, doar completam cu apa din put, iar toamna golim iazul si-l pregatim de iarna.
In prima vara nu am avut nici o planta in lac, am cumparat doar o cutie cu niste granule impotriva algelor (imi pare rau, nu mai tin minte cum se numesc) pe care le-am pus in apa. Dar erau foarte scumpe, iar apa trebuia schimbata tot la 3 saptamani. Am aflat dupa aceea ca in locul granulelor se poate folosi cate un bulgare de var impotriva algelor. Dar nici granulele, nici varul nu sunt indicate daca sunt plante in apa.
Vara trecuta am trecut la plante, pesti si broscute si nu am mai avut nici un fel de probleme. Iar acum cheltuielile sunt minime, costa doar curentul pentru arteziana si hidrofor. Si mancarea pestilor :wink:
 

mihai_c

Member
In loc de granule si bulgari de var se pot folosi plante oxigenator (Elodea etc.) care folosesc aceleasi substante nutritive de care au nevoie si algele si in consecinta impiedica inmultirea excesiva a acestora.

Donatella a spus:
In prima vara nu am avut nici o planta in lac, am cumparat doar o cutie cu niste granule impotriva algelor (imi pare rau, nu mai tin minte cum se numesc) pe care le-am pus in apa. Dar erau foarte scumpe, iar apa trebuia schimbata tot la 3 saptamani. Am aflat dupa aceea ca in locul granulelor se poate folosi cate un bulgare de var impotriva algelor. Dar nici granulele, nici varul nu sunt indicate daca sunt plante in apa.
 
A

Anonymous

Guest
Ieri la un Metro am vazut galeti (ca erau destul de mari) cu frunze de nuferi in ele...
 

mihai_c

Member
Nufarul l-am cumparat dupa lungi cautari acum 3 ani de la un magazin de plante din Cluj. Acum se gasesc mai usor decat atunci si sunt mai ieftini, anul trecut erau si la Metro cu 35 lei parca.
Plante natante (Pistia, Eichornia) am gasit to la Metro, anii trecuti cu 10 lei, momentan nu sunt.
Oxigenatori (Elodea etc.) gasesti la magazinele de acvaristica.
Restul plantelor le-am recoltat din natura: papura, trestie, iris de apa, o planta cu frunze ca sulitele (nu stiu cum se numeste) si altele...
 
A

Anonymous

Guest
Hai Mihai,mai vrem poze proaspete.Nuferi de mai multe culori au si al Eutopia.
 
A

Anonymous

Guest
Super nufarul! Am inceput si eu lucrarile la un iaz,voi vedea ce reusesc.Oricum nuferi vreau!
 
Sus