Eschscholtzia

Fleur

Active Member
Am semanat in primavara o planta foarte frumoasa, care am avut surpriza sa o vad inflorita si la fel de frumoasa si acum dupa cateva zile cu bruma si temperaturi negative.
Fotografia mea nu este una reusita, dar am vazut si prin gradina Albelei, cred, si poate posteaza o poza si aici si daca stie sa ne spuna mai multe despre ea...
http://fleur.sunphoto.ro/gradina/IHOTGQCHIZFSXLLJSUO
Am pus totusi poza mea sa stiti care este floarea de care vorbesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este macul california sau escholtzia.Se raspindeste cu repeziciune de la un an la altul prin semintele cazute sau duse de vint.Nu necesita udare si nu ii plac de loc,dar de loc transplantarile.Asa ca daca vreti sa reordonati un rond cu aceasta planta trebuie sa puneti seminte fiindca daca o scoateti din pamint nu se va prinde .Sau poate intr-o proportie infima ca sa nu fiu chiar radicala.
Este foarte frumoasa.Exista si rosie si batuta.
Am avut si mai am si eu in gradina iar cele spuse sunt din experienta mea de-a lungul a citiva ani cu aceasta planta.
 

Fleur

Active Member
Da Gabiuta, pe plicul cumparat era poza cu flori batute rosii dar la mine n-a iesit decat galbena si tot asa am mai vazut pe la altii. Mie imi place tare mult ca nu-i pretentioasa si mai ales ca rezista la seceta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rar apar flori rosiatice.Am avut si eu dar cred ca ori s-au corcit ori nu au mai aparut fiindca anul asta au disparut pur si simplu.Si cele batute apar mai rar.Sa fie solul romanesc de vina :evil: ?
 

mirela06

Active Member
Si eu as fi, dar nu am stiut de ea, asa ca am sa o caut. Foarte frumoase le aveti, fetelor. :)
 

presco

Active Member
Si mie imi place, am sa o seman la primavara, cum trebuie procedat cu semintele? Au vreun secret, sau totul e normal ca la orice "buruiana"?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca semintele sunt foarte mici,cam ca cele de mac eu le-am amestecat cu nisip si asa le-am raspindit pe unde am vrut sa rasara.Trebuie insa de asteptat aprilie-mai cind vremea este calda si pamintul se mai incalzeste.Exact ca si florile d epiatra.Daca se seamana mai devreme risca sa nu apara nimic.
 

fixpix

Active Member
intrebare:
daca tot se AUTO-insamanteaza ... de ce mai trebuie asteptat pana primavara pentru semanarea semintelor?
mi se pare ca... ar trebui sa fie semanate acuma. toamna. sa le prinda frigul. daca intr-adevar ceea ce creste anul urmator este din seminte cazute pe pamant.
parerea... mea!
 

Fleur

Active Member
Poate semintele ei sunt mai rezistente dar cele de la plic nu rasar decat in mica masura. Eu am pus mai multe seminte in mai multe locuri si nu mi-a iesit decat intr-un loc 2 plante.
Va spun anul viitor cate-or iesi din astea 2. :wink:
 

albela

Active Member
Eu am avut anul trecut si culoarea asta

Dar anul asta nu au iesit decat galbene

Planta asta are si un dezavantaj important dupa parerea mea. Trebuie sa stai cu foarfeca pe ea in fiecare zi sa tai florile trecute, altfel se transforma rapid in pastai care arunca o multime de seminte si te umpli de ele anul urmator.
 

Fleur

Active Member
Mie imi convine ca se autoinsamanteaza ca prefer sa le smulg primvara decat sa le plantez. As vrea sa o pun in combinatie cu bulboase pe langa trunchiul hibiscusului de gradina, al albitziei si laburnumului. Ce ziceti? Nu stiu daca imi va mai permite vremea sa mai pun bulboase acum, dar ramane pt anul viitor. Acum cateva zile mi-a venit ideea :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
intrebare:
daca tot se AUTO-insamanteaza ... de ce mai trebuie asteptat pana primavara pentru semanarea semintelor?
mi se pare ca... ar trebui sa fie semanate acuma. toamna. sa le prinda frigul. daca intr-adevar ceea ce creste anul urmator este din seminte cazute pe pamant.
parerea... mea!
Fixuletule............semintele din pastai sunt coapte si apte de a germina cam pina prin septembrie cind ele cad pe pamintul inca cald.Plus ca daca ACUM plantutele inca au flori, semintele care s-ar putea forma :? nu au putere de germinare.Eu m-am indragostit de aceasta planta acum citiva ani si am incercat fel de fel de experimente :)
 

Dea

Active Member
pentru prima data in gradina, minunate, usor prea fragile si au tendinta de a acapara cat mai mult spatiu. Insa florile sunt minunate.
:D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce frumoase sunt.Te vor invada dar formeaza un covor colorat minunat.
Nu suporta mutarea !
 

anette_b

Member
acum vad ca e mac californian :) . nu stiam ca poate avea si alte culori ...eu am semanat doar galben. dar in ghivece ...si dupa ce au crescut de un deget , s-au dus...
incerc in gradina ( cu seminte ) la primavara.
 
Sus