Eschscholtzia

Dea

Active Member
am luat un plic de seminte in aceasta primavara si le-am semanat in mai. Prefera sa fie semanate la loc definitiv si in sol cald, udate des, pana la germinare.
Au iesit multicolore :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca faceti rasaduri inca din februarie si le transplantati in gradina vor incepe sa infloreasca inca din mai si pana la venirea gerului. Sunt tare veseli in gradina. Din pacate nu se si autoinsamanteaza, asa ca va trebui sa adunati semintele ;-)
 

ghia_don

Active Member
Caramell, ba chiar se autoinsaminteaza acesti maci...chiar prea mult :wink: ....L-a mine s-au intins cit vezi cu ochii si primavara trebuie sa smulg mult din ei si sa-i pot tine la locul lor...
Sint frumosi, pacat ca la mine s-au nimerit numai galbeni...Am semanat o singura data acum citiva ani si daca i-as lasa pe toti, as avea covor in gradina.. Eu ii tund dupa ce le trec florile, dar las pe ici pe colo si cite o tufa sa-si scuture semintele...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am avut anul trecut o multime de culori. Si au facut destule seminte. Anul acesta nu a mai rasarit niciunul. Mi-ar fi placut sa se fi autoinsamantat...
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu. Mai ales ca la mine au inceput inflorirea inca din mai. Pana in noiembrie au tot facut flori si teci cu seminte. Si eu am sperat ca se autoinsamanteaza, asa ca nu am adunat seminte si nici nu am mai cumparat altele. :nu stiu:
 
Sus