Flox / Phlox

A

Anonymous

Guest
Pot sa va dau phlox roz pal aproape alb,roz,piersica,movuliu,ciclam si alb.
Apropo de discutia de la plante pt umbra,pe ultimul site pe care il mentionati scrie clar ca e planta de plin soare.
 

angela draganoiu

Active Member
Einstenitza eu n-am nici o culoare si primesc cu drag orice poti sa-mi dai. bine ca mi-ai spus ca la mine in curte e soare foarte mult asa ca o sa-i mearga bine.
 

adrianam

Well-Known Member
Au 4 varietati de flox si pe site-ul eutopia, dar numai en-gros- adica 25 de bucati din fiecare.
Din experienta anilor anteriori, cred ca vor veni si cu alte oferte mai tentante- prin februarie-martie
 

adrianam

Well-Known Member
Pai cred ca prin februarie-martie vor apare si cu ofertele pentru 1-3-7 bucati. Rabdare sa ai!
Te sfatuiesc din experienta. Anul trecut nu am avut rabdare si am comandat clematite in ianuarie. Le-am platit la un pret dublu fata de cel cu care le-am luat apoi de la Expoflora in iunie. Iar ei au scos o alta oferta mai ieftina prin martie.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aceasta planta am vazut-o in foarte multe curti din toate regiunile tarii.Deci aclimatizata este.
In zona Snagovului creste nestingherita peste tot chiar si la marginea drumului,in fata curtilor.
Daca dai o raita in primavara pe acolo......... :rofl:
 
:)

... ma vei vedea de stiri la PROTV. :)

E posibil. Eu am vazut-o prin Moldova, dar in variante pale. De fapt, floarea asta imi aminteste de casa bunicilor. D'aia si vreau s-o am...
 
?

N-ai raspuns de unde ai floxul mai colorat... comert sau ai gasit prin curtile autohtone? Sincer eu am aflat abia anul trecut ca exista si culori mai tari in afara de alb, roz si lila pale...
 
A

Anonymous

Guest
Am un ciclam putin mov foarte tare,dar tot din gradinile vecinilor.Caut sa vad daca nu am poze.A trebuit sa-l pun afara din strat culoarea fiind tare,nu se mai vedeau trandafirii.Cand era in floare nu mai vedeai altceva.Cine vrea,dau.
 
A

Anonymous

Guest
Black Magic,ce are sotia? :rofl: Gradina sau ghivece? Trebuie s-a o inscrii si pe ea. :D
 
Sus