Flox / Phlox

:)

Vad ca sunt variante de 5 buc per tip.... cam 55 lei/colet. Caut amator/i de impartit fire si cheltuieli... Se baga careva?
 
Am cumparat de la Selgros un plic cu seminte, iar pe el scrie ca are amestec de mai multe culori :D Voi vedea ce iese si va dau de stire. :wink: :wink:
 
Pe plic scrie asa:,,Scanteiuta. Phlox drummondii". Se seamana in conditii de sera in luna martie, iar rasadul se planteaza afara in aprilie Perioada de inflorire mai-septembrie. Acestea sunt instructiunile de pe plic :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Drumondii e cel de talie mica ce se poate planta si in jardiniera. Sau care se foloseste in gradinile de piatra (alpine).
 
NU

Eu vorbeam de Phlox Paniculata sau Brumarea.... 90-110 cm... e altceva Scanteiuta...n-are acelasi haz si parca nu e perena.....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce ai comandat ca si eu am primit de la cineva care a facut comanda la ei si poate facem schimb si-i dam si iubitorului de phox :mrgreen:
 

ghia_don

Active Member
d33a wrote: 25 sep 2007
Bulbii de flox trebuie scosi din pamant iarna? Am citit intr-o revista ca sunt sensibili la frig, dar am vazut aceste plante in gradini din zone de munte unde nu se ocupa nimeni de scosul lor iarna.

gabriela jalba wrote:
Eu am un flox,sta de 30de ani in acelas loc(pus de mama).
 

Eu

Member
am si eu Phlox ,dar nu-mi aduc aminte sa fi avut bulbi ,avea doar niste radacini... :?
 

albela

Active Member
Leanna, e frumos tare ceea ce ai tu in gradina. Phlox e o planta perena sau o sa iti iasa si anul asta din semintele cazute?
 

blueheart_d

Member
am gasit la gardener phlox parfumat si fara parfum la preturi bune. ares daca mai esti interesat si esti pe faza, incearca
 

Leanna

Member
albela a spus:
Leanna, e frumos tare ceea ce ai tu in gradina. Phlox e o planta perena sau o sa iti iasa si anul asta din semintele cazute?
Albela, aceasta varietate e perena.Se inmulteste prin divizarea tufei. Formeaza un covor roz. Nu stiu sigur cum decurge inmultirea prin seminte, eu nu am incercat,dar cred ca ar trebui sa mearga.
 
Sus