Fuchsia - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
A

Anonymous

Guest
mi-au murit fuchsiileeee!!!! :cry: :cry: :cry: !!!!! accept orice ajutor...alb cu fustita rosie si rosu cu fustita mov iau din vecini. cine poate si are altceva...discutam un schimb (cu alte plante...). Sarumina!!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la mine a murit singura pe care o aveam. Renunt la capitolul asta. M-am convins ca la mine nu merg. E mult prea cald vara pentru ele si se duc pe capete.
 
A

Anonymous

Guest
Ce splendori de cercelusi ai, Gabriela! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ele tot timpul. Multumesc si eu de lastarii trimisi, le-au cazut frunzele dar in rest sunt vigurosi. Sper sa pot inmulti si eu fucsia alba cu fusta batuta de o am de la Claudia. Abia acum infloreste, a crescut copacel, dar am avut si eu scaparile mele de ingriire. O voi poza, sigur, insa nu cred ca va avea atatea flori ca ale tale. Cel putin cea alb cu rosu este ca o pictura. La anul imi cumpar una mare, chiar daca risc cu ea, o iubesc prea mult.
 
A

Anonymous

Guest
Vernil,ma bucur pt gindurile tale!!!! (prietenii stiu de ceeee!!!! )
 

raduizol

Member
Vernil, pentru la anu' nu este nevoie sa-ti cumperi o fuchsie noua, caci iti voi da eu una de la mine, caci m-am saturat sa le tot ud pe caldurile astea, de 4-5 ori pe zi-ca sa nu se ofileasca, dar e adevarat ca sunt pline de boboci si flori incontinuu.
 

Hariclea

Member
Frumusele, Gabi!
Si ale mele au inceput sa se revigoreze, una pe care o credeam moarta, a inviat ca prin minune, i-au dat lastari noi... parca daca si-a revenit vremea, se dreg si fuchsiile :wink:
 
A

Anonymous

Guest
Domne Gabi ,ce fumoasa-s!!! primesc orice oferta, ca eu...sint in lipsa de fuchsii :cry: :cry: :cry:
 
D

dyayzh

Guest
motoimaria
Location: BUCURESTI
Posted: Tue May 22, 2007 9:06 am
Post subject: ingrijire fuchsia

as avea si eu nevoie de ajutor saptamana trecuta am achizitionat 2 fuchsia de care m-am bucurat doar cateva zile
erau pline de boboci...care au inceput sa le cada treptat...
frunzele li s-au lasat in jos...inca nu sunt uscate,dar sunt cam ofilite.
trebuie sa va spun ca le-am tinut intr-o camera protejate de geam...insa soare aveau din plin...
pot sa le tin pe balcon(este deschis) si sa le umbresc cu o perdeluta?
trebuie sa le ud in fiecare zi?sau poate ar fi nevoie sa le mut in ghivece mai mari?
va rog mult sa ma ajutati si pe mine!...ca poate le pot salva
va multumesc!


iudit
Moderator grup

Posted: Tue May 22, 2007 9:10 am Post subject: BV

Nu-i place soarele arzator.Ale mele sunt afara in gradina si le merge foarte bine.Au soare dar numai dimineata.Scoatele pe balcon si umbrestele cat de cat.

motoimaria

Posted: Fri May 25, 2007 10:10 am Post subject:
din pacate,doar una singura si-a revenit
cealalta are in continuare frunzele ofilite...insa nu s-au desprins de tulpina.
credeti ca ar trebui sa o tund?
IULIA
Incepator

Posted: Mon Jun 11, 2007 5:41 pm Post subject:

off, eu iar am pierdut una.
pe care o credeam cea mai rezistenta. nu, hotarit nu mai imi cumpar.
sa vad la altii va fi o incintare, decit sa se chinuie la mine.
IULIA


Roxana
Animator

Posted: Mon Aug 13, 2007 2:45 pm Post subject: Fuchsia

Stiti cumva daca Fuchsia ''cheleste'' (ramane fara frunze) iarna?


gabi_gabriella
Moderator grup

Posted: Mon Aug 13, 2007 3:24 pm Post subject:

Daca o tii in casa isi pastreaza frunzele

Roxana
Animator

Posted: Mon Aug 13, 2007 3:25 pm Post subject: Fuchsia

Da, in casa este. Deci nu o sa-i cada frunzele. M-am linistit.


gabi_gabriella
Moderator grup

Posted: Mon Aug 13, 2007 3:26 pm Post subject:

Poate ca vor mai cadea ..dar ramane cu frunze .Eu pe cel mici ,mici lle tin in casa, restul in beci

Roxana
Animator

Posted: Mon Aug 13, 2007 3:28 pm Post subject: Fuchsia

Eu nu am beci, deci nu are unde sa stea decat langa geam (simgurul loc liber)

gabriela jalba
Membru de baza

Posted: Mon Aug 13, 2007 4:50 pm Post subject:

Maria, fuchsia bea apa multa!!1 Cum ii e sete,cum blegeste frunzele!!!!....iar cind o apuca muritul....nu mai ai ce-i face!!1 de multe ori nici lastarii nu vor sa mai inradacineze. Multe am mai pierdut,dar inca nu pot sa abandonez; imi plac mult!!!!
 
D

dyayzh

Guest
DMI
Incepator
Posted: Thu Sep 13, 2007 5:37 pm Post subject: Cercelus


Buna seara tuturor si bine v-am gasit; adevarul e ca tare ma bucur ca v-am gasit si ca mi-a fost validat ip-ul asa repede ca sa pot comunica cu voi.
Incep prin a cere un sfat. Am primit prin iunie un cercelus. Era plin de frunze si flori. Cum stau intr-o casa cu o curte destul de mare i-am gasit un loc mai ferit de razele directe ale soarelui si l-am asezat acolo. Vreo luna i-a mers bine, apoi a inceput sa piarda din frunze si flori. Am crezut ca-si schimba 'haina' si nu m-am impacientat. Acum l-am bagat in casa caci ultimile zile si in special nopti fiind mai racoroase am zis sa nu-i fie frig. Nu stiu ce sa zic, dar imi este tare mila de el, din splendoarea care era a ajuns un amarat. Unde am gresit si ce trebuie sa-i fac sa-si revina?

monicatrusca
Membru de baza
Posted: Thu Sep 13, 2007 6:10 pm Post subject:



Bine ai venit, DMI !
Aici s-a discutat despre Fuchsia , poate te ajuta :

http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=1003

simonac
Moderator grup

Posted: Thu Sep 13, 2007 6:14 pm Post subject:

ma bucur ca te-ai alaturat noua DMI !
sa stii ca nici eu n-am avut noroc cu fuchsiile (mi-a murit in vara pe caldurile alea),dar stiu de la atii ca in preajma iernii se tund si se lasa la hibernat intr-un loc racoros si ferit de lumina... sper sa nu gresesc si sa-ti dau sfaturi proaste

DMI
Incepator

Posted: Thu Sep 13, 2007 6:49 pm Post subject:

Multumesc pt adresa, am citit tot; o sa incerc s-o tund maine, desi are tulpinile deja lemnoase. Dar macar la varf. O s-o urmaresc si va mai tin la curent, macar daca n-o salvez invata altii din experienta mea.
 

Bianca S

New Member
Foarte frumosi cercelusii tai Gabi-Gabriela. Am si eu unul (rosu cu mov), dar e cam bolnav si cred ca in curand o sa se duca. :(
Avea niste musculite albe, acum nu mai are ca l-am stropit, dar :?
Poate ca la urmatoare tundere poti sa-mi dai si mie vreun puiut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt curioasa ce va fac fucsiile...
Le-ati tuns?Le-ati pus la racoare?
Ce ati facut cu ele?
Va pregatiti deja pentru lastarii de primavara?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus