Furnizor trandafiri- Hobby Plant

carmenushka

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Ce putin! Eu pentru 3 trandafiri am platit 13 lei...
Costul rambursului cred ca e cam acelasi, 12-13 lei depinde de casiera de la posta, si mie mi s-a intamplat sa trimit acelasi colet cu aceeasi greutate, si sa ma coste o data 3 lei alta data 4 lei
 

Rose

Active Member
Daca apar frunze din acei mugurasi, la iarna ramurile respective vor ingheta? Sper ca nu voi pierde planta in totalitate... Ar fi un start bun :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, vor ingheta, pentru ca sunt cruzi. Varianta ajutatoare e sa plantezi cu punctul de altoi la vreo 5 cm sub nivelul solului pentru ca acolo in general mai e cate un mugure dormind si acela se va trezi in primavara daca restul ingheata.
 

anasstasia

Active Member
Hai ca nu e totul pierdut, nu dispera. Eu toti trandafirii i-am plantat inmuguriti bine (aveau unii si ramuri de jumatate de metru cresctue) si au trait. Am avut si pierderi, insa 3 sferturi tot au trait. Eu ajung greu sa ii plantez si pina ajung in pamint isi cam consuma rezervele.....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anastassia, una e ramura de juma de metru, aia nu ingheata, alta e lastarei de 1, 2, 5 cm, aia ingheata :|
 

Rose

Active Member
Atunci sa specific de acum cand mai fac comenzi, daca tot ii trimit inmuguriti, macar sa fie cu lastari ca lumea, sa aiba sanse de supravietuire :)
 

Rose

Active Member
Si-apoi e vorba de zona Olteniei, pana la primul ger poate ma trezesc si cu flori :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Lasa ca si la mine sint in Teleorman, in sud. Si nu toti au avut asemenea lastari, ci de diferite dimensiuni: de la citiva mm la jumatate de metru (dar aceia anemici, subtiri si luuuuuungi).
Eu zic sa fi optimista, acum oricum e tardiv. Si in plus trebuie sa fie cineva cu trandafiri infloriti in decembrie-ianuarie. :)
 

Rose

Active Member
Ar fi ceva. Stai sa vina si celelalte comenzi. Cine stie ce minunatii ma asteapta. Poate va sochez cu un album prin decembrie asa incepatoare cum sunt :wink:
 

R@MONA

Active Member
claude a spus:
Da, vor ingheta, pentru ca sunt cruzi. Varianta ajutatoare e sa plantezi cu punctul de altoi la vreo 5 cm sub nivelul solului pentru ca acolo in general mai e cate un mugure dormind si acela se va trezi in primavara daca restul ingheata.
Si pt ca eu sunt un om "cu idei multe" , ma intreb :nu merge sa acoperim trandafirii cu peturi de 10 litri?
Bidoanele de 6 sau 10 litri sunt mai mari fata de cele de 2,5 litri si ar avea loc butasii sub ele...
:wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ramona, habar n-am daca ar fi mai bine, eu intotdeauna butasii cumparati toamna i-am musuroit, nu cred ca Pet-ul le asigura mai multa caldura, ei se musuroiesc in primul rand pentru a proteja punctul de altoi, iar daca trandafirul e ingropat cu punctul de altoi suficient de adanc(min. 5 cm), ramane precis vreun mugure care se salveaza, chiar daca lastareii mici din musuroi ingheata. Tu incearca si la primavara spune-ne si noua rezultatul :D
 

Pocalinda

Member
Eu am pus bidon in cap la trandafirii proaspat achizitionti si nu mi-a inghetat niciunul.Asa voi face si acum cu cei 7 de la Hobby plant.
 

elipopa

Active Member
am primit si eu comanda de trandafiri, putin dezamagita anul acesta, unii trandafiri sunt mici de tot , tocmai cei pe care-i comandasem pentru altcineva, acum mi-e si rusine sa-i mai dau si cred ca o sa-i plantez tot la mine in gradina! Unii dintre trandafiri sunt imensi, iar altii au doar un lastar! Asta este! Cred ca este ultima oara cand mai dau comenzi on-line, o sa ma limitez pe viitor la ceea ce gasesc la noi in oras , sa vad ce cumpar cu ochii mei!!
 

Rose

Active Member
elipopa a spus:
am primit si eu comanda de trandafiri, putin dezamagita anul acesta, unii trandafiri sunt mici de tot , tocmai cei pe care-i comandasem pentru altcineva, acum mi-e si rusine sa-i mai dau si cred ca o sa-i plantez tot la mine in gradina! Unii dintre trandafiri sunt imensi, iar altii au doar un lastar! Asta este! Cred ca este ultima oara cand mai dau comenzi on-line, o sa ma limitez pe viitor la ceea ce gasesc la noi in oras , sa vad ce cumpar cu ochii mei!!
Eram deja uimita, crezand ca mi s-a intamplat numai mie sa primesc trandafir cu un lastarel...
 

Pocalinda

Member
Eu sunt multumita, am luat 7 si numai Hocus pocus e mai pipernicit dar are 4 crengute ramificate, sper sa se prinda toti, de crescut au tot timpul.
 
Sus