Furnizor trandafiri- Hobby Plant

marirogo

Active Member
Am primit si eu azi trandafirii. Sunt multumita de raportul pret/calitate.
Ramane sa vad daca infloresc corect.
 

elipopa

Active Member
stati linistite ca infloresc corect! cei luati anul trecut in toamna toti au fost ce trebuie, e foarte serios domnul! nu cred ca va face gafe, avand in vedere ca e un producator mic, care trebuie sa-si pastreze clientii vechi si sa atraga altii noi!
 

Rose

Active Member
Cat ati platit pt trandafirii de la dl. Kiss? Vreau sa stiu ce ma asteapta... Eu am comandat numai 3.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam devreme pentru plantat traandafiri cu radacina nuda. DAca tine vremea buna vor lastari in mod sigur, chiar daca musuroiti,lastari care aproape sigur vor ingheta. Plantati-i cu punctul de altoi adanc, 5 cm, asa aveti sansa sa ramana acolo niste muguri dorminzi pentru la primavara
 

marirogo

Active Member
NicoletaDaniela a spus:
Cat ati platit pt trandafirii de la dl. Kiss? Vreau sa stiu ce ma asteapta... Eu am comandat numai 3.
Pretul butasilor e 4 lei/buc, iar taxele postale in sistem ramburs au fost 8 lei.
 

marirogo

Active Member
claude a spus:
Cam devreme pentru plantat traandafiri cu radacina nuda. DAca tine vremea buna vor lastari in mod sigur, chiar daca musuroiti,lastari care aproape sigur vor ingheta. Plantati-i cu punctul de altoi adanc, 5 cm, asa aveti sansa sa ramana acolo niste muguri dorminzi pentru la primavara
Dar daca i-as pune in apa si i-as tine la racoare in pivnita vreo 2 saptamani, nu ar fi bine? Ar fi afectate radacinile?
 

elipopa

Active Member
eu i-am cerut sa-mi trimita la inceput de noiembrie! oricum pana nu vin ploile nici nu ma gandesc sa-i plantez, o sa-i pun in gradina de la tara si acum o sa ajung tot mai rar, daca nu ploua nici ca se prind!!
El ii trimite cand soliciti!
Vorbiti cu dansul si mai amanati!
 

R@MONA

Active Member
elipopa a spus:
eu i-am cerut sa-mi trimita la inceput de noiembrie! oricum pana nu vin ploile nici nu ma gandesc sa-i plantez, o sa-i pun in gradina de la tara si acum o sa ajung tot mai rar, daca nu ploua nici ca se prind!!
El ii trimite cand soliciti!
Vorbiti cu dansul si mai amanati!
Si eu care ma gandeam ca acum ,cat mai e cald, e bine de plantata!daca ingheata in noiembrie ; radacina nu ar trebuie sa prinda si ea un pic de putere?
daca sunt udati cat mai tine caldura, nu se prind?
 

elipopa

Active Member
la plantare trendafirii trebuie udati in fiecare zi, timp de aproximativ 2 saptamani, daca nu ploua si e cald! Daca sunt plantati acum cand e cald, vor inmuguri, acesti muguri cand va da gerul vor ingheta, cum a spus si claude mai sus!
cea mai buna perioada de plantare a trandafirilor este sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie! In noiembrie se si musuroiesc, cand incepe sa se raceasca bine, pentru a fi protejati peste iarna!
 

R@MONA

Active Member
elipopa a spus:
la plantare trendafirii trebuie udati in fiecare zi, timp de aproximativ 2 saptamani, daca nu ploua si e cald! Daca sunt plantati acum cand e cald, vor inmuguri, acesti muguri cand va da gerul vor ingheta, cum a spus si claude mai sus!
cea mai buna perioada de plantare a trandafirilor este sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie! In noiembrie se si musuroiesc, cand incepe sa se raceasca bine, pentru a fi protejati peste iarna!
si acumce fac? sa nu ii plantez?
si o alta problema:marti i-am primit si i-am lasat asa cum au fost , azi plec la tara sa ii duc.E vreo problema daca au stat fara nisip. apa?
 

carmenushka

Active Member
In week-endul asta vine toamna! Asa s-a anuntat, incep ploile si se raceste, eu ar trebui sa primesc comnada de transfairi facuta la Hobby Garden saptaman viitoare, asa m-a anuntat ca trimit pe 10 octombrie, sper sa ajunga pe vreme racoroasa sa-i plantez direct
 

elipopa

Active Member
R@MONA a spus:
elipopa a spus:
la plantare trendafirii trebuie udati in fiecare zi, timp de aproximativ 2 saptamani, daca nu ploua si e cald! Daca sunt plantati acum cand e cald, vor inmuguri, acesti muguri cand va da gerul vor ingheta, cum a spus si claude mai sus!
cea mai buna perioada de plantare a trandafirilor este sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie! In noiembrie se si musuroiesc, cand incepe sa se raceasca bine, pentru a fi protejati peste iarna!
si acumce fac? sa nu ii plantez?
si o alta problema:marti i-am primit si i-am lasat asa cum au fost , azi plec la tara sa ii duc.E vreo problema daca au stat fara nisip. apa?
inainte sa-i plantezi ii pui la hidratat intr-o galeata cu apa 24 de ore! apoi ii plantezi! daca nu ai idee cum se planteaza intra pe site-ul si pe prima pagina Domnul Kiss are informatii despre cum se planteaza corect un trandafir!
Bafta!
 

R@MONA

Active Member
elipopa a spus:
R@MONA a spus:
elipopa a spus:
la plantare trendafirii trebuie udati in fiecare zi, timp de aproximativ 2 saptamani, daca nu ploua si e cald! Daca sunt plantati acum cand e cald, vor inmuguri, acesti muguri cand va da gerul vor ingheta, cum a spus si claude mai sus!
cea mai buna perioada de plantare a trandafirilor este sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie! In noiembrie se si musuroiesc, cand incepe sa se raceasca bine, pentru a fi protejati peste iarna!
si acumce fac? sa nu ii plantez?
si o alta problema:marti i-am primit si i-am lasat asa cum au fost , azi plec la tara sa ii duc.E vreo problema daca au stat fara nisip. apa?
inainte sa-i plantezi ii pui la hidratat intr-o galeata cu apa 24 de ore! apoi ii plantezi! daca nu ai idee cum se planteaza intra pe site-ul si pe prima pagina Domnul Kiss are informatii despre cum se planteaza corect un trandafir!
Bafta!
Multumesc!L-am sunat pe domnul Kiss si mi-a spus ca nu ar trebui sa li se intample nimic si sa ii las cateva ore in apa, apoi sa ii plantez.
 

victoria222

Active Member
Am facut si eu o comanda de 10 trandafiri. Pe 10 octombrie imi vor fi expediati prin posta. Mi-au raspuns foarte prompt, in cateva ore. O sa va spun si cum au ajuns. Parca imi pare rau ca am luat asa putini la un pret atat de bun, si stiind recomandarile voastre, dar chiar am luat tot ce mi s-a parut atragator din oferta lor si nu aveam deja in gradina. Ce pacat ca au asa putine soiuri si majoritatea teahibrizi.
 
Sus