Gardenia

Hariclea

Member
In lipsa mea, sora mea, a incurcat borcanele (de explicatii) si a udat-o cu dusul... nu s-a aratat nemultumita, dimpotriva, e plina de boboci...i-au dat si frunzulite noi...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merge s-o dusezi. Si eu mai procedez asa. Insa e importanta calitatea apei. Iar daca temperatura sare de 33 de grade frunzele vor incepe de cada. Nu mult, dar suficient cat sa se observe.
 

Maia36

Member
Eu invatand de la voi muuulte despre ingrijirea plantelor am udat si pulverizat gardenia numai cu apa plata.E adevarat ca nu am prea multe plante care sa necesite pulverizarea. :wink:
 

Cristina76

New Member
salut tuturor si bine v-am gasit!

sunt noua pe forum si as avea si eu o nelamurire in legatura cu tunderea gardeniei. a mea a avut doar 2 flori in mai, iar de atunci i-au tot crescut frunze, mai nou are si cativa lastari mai lungi (bobocii i-au cazut toti, si nicio urma de altii, din pacate). nu am folosit ingrasamant...sunt novice si in cresterea plantelor de apartament dar am curaj :), invat repede. nici nu am replantat-o in alt vas.

ce ma sfatuiti sa fac, cum sa o tund pentru a-i corecta forma? oare o pot tunde acuma (in unele articole am citit ca se tunde primavara - dar atunci poate are boboci deja - sau dupa inflorire).

va multumesc anticipat.
 

Cristina76

New Member
da, gardenia mea sta la geam, si cateodata bate soarele direct pe ea - dar pe cat posibil incerc sa evit lucrul asta. la mine in casa e destul de cald, si asa.
frunzele s-au dezvoltat frumos, la fel si lastarii; dar boboci vad ca nu mai face. ii trebuie un anumit ingrasamant, fertilizator?
oricum, nu ma-ncumet sa tai ceva din ea, asa ca o sa mai astept.

multumesc
 

Roxana

Active Member
Cristina76, nu trebuie sa-ti fie frica sa executi taieri la plante. Taierile se fac fie in fiecare an, fie o data la 2-3ani, de cate ori este nevoie, primavara, sau dupa inflorire abundenta. Pur si simplu trebuie sa rupi/tai crengutele care au crescut gresit si striga esteticul plantei, ramificatiile batrane sau bolnave. Taierile pot stimula si inflorirea.
Beneficii:
- aparitia si cresterea unor lastari noi;
- aparitia bobocilor;
- patrunderea mai buna a luminii printre crengutele plantei (cu cat planta este mai deasa cu atat este mai intunecoasa)

Succes la primavara! :wink:
 

Hariclea

Member
pentru cine e interesat de o nua achizitie: am vazut azi in Auchan gardenii micute dar cu boboci la 16 Ron bucata; plantutele aratau destul de bine, unele erau inflorite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sic,sic,sic.......... :rofl: eu am vazut cu 6 ron la Romstal si cu citiva bobocei!!!
Asadar.....fuguta la achizitii!!!
 

Bluecloud

New Member
Am avut rabdare cu gardenia mea si mi-a daruit 2 floricele foarte frumos mirositoare. Si o vad si mai vioaie cu multe frunze noi :wink: . De aceea as vrea sa multumesc tuturor celor ce au postat sfaturile si experientele lor cu gardenie aici, caci pentru mine au fost de un real folos.
 

Roxana

Active Member
Parca este un trandafir! :rofl:
Gardenia este foarte sensibila la varietiile de temperatura.
Cred ca ai facut una din urmatoarele greseli:
-insufucienta luminii;
-excesul de apa;
-schimbarea brusca a temperaturii.
Dupa cum vad eu in poza, cred ca nu are lumina suficienta.
 

Hariclea

Member
Roxana, daca nu avea lumina suficienta nu mai inflorea! Este valabil pentru majoritatea florilor! In plus, sta la geam, unde a mai inflorit, doar ca poza este facuta seara ( :rofl: )
Eu cred ca de la schimbarile astea de temperatura i se trage... :roll:
 

Roxana

Active Member
Da, posibil. Cum am mai spus, este foarte sensibila la schimbarile bruste de temperatura. Vezi sa nu-i cada bobocii din acesta cauza.
 

Hariclea

Member
Roxana, dar a ta cum se comporta? I-au cazut bobocii cand a venit frigul? Sau ai avut grija sa nu o tii langa un geam deschis?
 

Roxana

Active Member
Eu am avut pentru putin timp Gardenia. Dupa cateva saptamani (2-3) de la cumparare s-a ofilit si a murit.
Daca sta langa geam mai bine o muti deoarece si acolo sunt schimbari de temperatura si s-ar putea sa nu-i placa.
 

Hariclea

Member
Pai... sa stii ca nu-i plac mutarile, mai ales cand are boboci... :wink:
Imi pare rau pentru gardenia ta, dar de ce s-a ofilit?
 

Roxana

Active Member
Da: nu-i plac mutarile si mai ales cand au boboci. Am crezut ca este subinteles ca trebuie mutata dupa trecerea si ofilirea florilor.
Gardenia mea era cumparata de la Selgros. Cred ca era tratata cu cine stie ce hormoni si normal ca dupa ce am adus-o acasa si efectele au trecut nu i-a mai placut si a murit. Alta cauza nu gasesc.
 

dana_m

Member
Ale mele au fost luate din Cora. Prima a tinut 2 ani, a stat neclintita de langa geam si m-am bucurat de flori, deci i-a mers bine,dupa care incet, incet s-au innegrit ramurelele si au cazut frunzele. Apoi m-am incapatanat si am luat alta. Tot de la Cora. Dupa doua luni a murit in acelasi fel inexplicabil pentru mine. A avut parte de aceeasi ingrijire ca si prima cu diferenta ca nu i-am mai schimbat ghiveciul (la un moment dat am crezut ca acolo am gresit),lasand-o in pamantul si ghiveciul ei "original". Totusi inclin sa cred ca au parte de un anume tratament special (secret) de care noi cumparatorii nu stim (hormoni sau altceva de care ele nu se mai pot bucura la noi). :?
 
Sus