Garofite

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati vazut cumva si garofite curgatoare pe undeva??
Anul asta fac colectie de tot ce curge :rofl: :rofl: :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, am vazut la o florarie de langa mine. Garofite curgatoare grena. Foarte frumoase.
 

lelia

Well-Known Member
aleynad a spus:
am mai plantat niste garofite parfumate in asteptarea infloririi celor de anul trecut :D
Daniela ,sunt foarte frumoase !
Acest soi de garofite rezista in gradina ,peste iarna ?
 

victoria222

Active Member
ghia, eu cred ca e vorba de un anumit soi de garofita cel despre care spui, pentru ca eu vad in sat la mine prin gradinile oamenilor tufe uriase care au clar mai mult de doi ani. si vecina mea are o tufa ca un covor, s-a intins aproape un metru. chiar si noi am avut o tufa mare si care avea cel putin 4 ani de cand a fost cumparat terenul si care asa neingrijita se facuse o splendoare (pacat ca muncitorii care au lucrat aici vara trecuta au aruncat direct peste ea tot pamantul pe care l-au sapat prin curte...cred ca i-au pus gand rau de la inceput :( )
 

aleynad

Active Member
Moderator
lelia a spus:
Daniela ,sunt foarte frumoase !
Acest soi de garofite rezista in gradina ,peste iarna ?
da, Lelia, rezista!
eu am plantat anul trecut in primavara 2 rasaduri de garofite cumparate din piata, care au inflorit toata vara


au trecut iarna cu bine, neprotejate, iar acum sunt pline de lastari noi, si ma bucura faptul ca-si pastreaza portul tufei compact :D , nu se intinde ca la garofitele clasice roz deschis
 

ghia_don

Active Member
Exact ca a Corneliei am avut si eu in primul an, iar din semintele culese si semanate , au iesit asa
Cu totul altfel ca forma si culoare decit mama...si traiesc numai doi ani, spun asta pentru ca deja am experienta a doua generatii de garofite care s-au comportat la fel..
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

cumparatae azi de la Tria's.Frumoase chiar si pentru numai 2 ani :D
Mi-au spus ca sunt grecesti :? (Oare vor rezista mai mult de 2 ani??? :rofl:
si ca sunt chiar curgatoare :mrgreen:
 

alfa

Active Member
Eu am plantat 2 tufite in jardiniere, ca se la vad in fiecare zi si mi-s tare drage :indragostit:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat sunt de frumoase!
Kinga ale tale sunt incredibil de bogate. Cand se vor deschide toate floricelele, vor forma un bulgare roz superb!

Iata si garofitele mele curgatoare, primite cadou de ziua mea:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am inteles ca da. Vecina mea le-a plantat in gadina peste iarna si primavara au rasarit.
 

alfa

Active Member
Asa este Caramell. Bulgarele de deja in formare :D Azi am sa le mai fac poze, ca sunt tare indragostita de ele :)

Tare dragute sunt garofitele curgatoare! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cori, le voi testa si eu anul acesta sa vedem cum rezista ;-)

alfa a spus:
Asa este Caramell. Bulgarele de deja in formare :D Azi am sa le mai fac poze, ca sunt tare indragostita de ele :)

Tare dragute sunt garofitele curgatoare! :D
Da... :visator: abia astept pozele...
 
Sus