Garofite

v.cristina

Active Member
alfa a spus:
Eu am plantat 2 tufite in jardiniere, ca se la vad in fiecare zi si mi-s tare drage :indragostit:
o sa arate tare bine cand or sa infloreasca toti acei bobocei :) :)
pe viitor, cand florile or sa se palesca putin sa le tai fara mila ca or sa infloresca iara :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu m-am indragostit de garofitele din stancaria mea. Am plantat tufitza in primavara asta si imi place mult specia asta mica si compacta! Si parfumul lor, de asemenea! Nu stiu cum se numeste specia...mi-ar place sa stiu daca exista si cu floare de alta culoare decat roz.
 

alfa

Active Member
Frumos Claude! :visator:

Dianthus plumarius e soiul asta pitic. Exista multeeee varietati.
 

alfa

Active Member
claude a spus:
...mi-ar place sa stiu daca exista si cu floare de alta culoare decat roz.
Claude, eu am, teoretic (ca abia anul acesta l-am plantat) Dianthus plum. " Albus Plenus", adica alb batut. Daca nu gasesti, pot sa-ti ofer la anul, cand vor creste tufele. Sper cel putin :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Claude, eu am, teoretic (ca abia anul acesta l-am plantat) Dianthus plum. " Albus Plenus", adica alb batut. Daca nu gasesti, pot sa-ti ofer la anul, cand vor creste tufele. Sper cel putin :)
Esti o scumpa! Cum as putea sa refuz? :hug:
Sa stii ca ale mele nu cred ca sunt plumarius, inca nu sunt sigura de care sunt, imi pare rau ca nu pot sa pun o poza mai de aproape, sa le vezi mai bine. :( Cu atat mai mult acum imi doresc plumarius, cand am vazut cat sunt de frumoase! :D La ale mele, tufa e inalta doar de cca 3-4 cm, iar tija florala are cam 10 cm. Sper sa se inmulteasca. Daca tu nu ai specia mea poate facem un schimb. :D
 

sonia

Member
Si pe mine m-a fascinat din tot timpul parfumul garofitelor.am si eu cateva cuiburi roz si alb batut. Excelente!
 

valentyna

Member
alfa a spus:
Am revenit cu piticele mele :D
minunate!am incercat si eu vreo 2 ani cu seminte dar n-a iesit nici una.am luat tufe ca e mai sigur....am si in ghiveci si in gradina.voi mai aduna ca sunt tare faine si nepretentioase.la toamna voi avea de dat din cele lila-batut ca s-au intins.eu le-am facut "o chestie"dintr-o bucata de" plasa de buzau" sa tina florile sus caci aveau tendinta sa coboare pe pamant din cauza greutatii florilor :wink:
 
Sus