Gladiole

Dea

Active Member
Sunt, presupun, mai multe aspecte ce conteaza, unul din ele este si calitatea bulbilor/semintelor, termenul de valabilitate, producatorul si evident, conditiile de depozitare.
Oricum, cu partea cu tinutul in apa ( pun pariu ca nu sunt eu prima care face asa ceva :D ), iar cu plantatul in jardiniere in casa ... :roll: , poate chiar am noroc! si in loc sa ajung sa fiu ... asa :eek:f: , poate ajung asa :dans:
 

iraira

Member
Eu nu sunt impotriva experimentelor, dimpotriva.Dar daca m-as apuca sa plantez in casa toti bulbii pe care ii am, nu as mai incapea de ghivece.Deja dau pe dinafara..iar pisica mea e foarte suparata ca nu mai are loc de joaca :rofl:
Oricum multe bafta si sa ne tii la curent cu evolutia lor.Poate o sa infloreasca mai devreme.
 

daisy111

Active Member
Si eu am plantat 2bulbi intr-un ghiveci in casa,pe acestia vreau sa-i tin in balcon la vara.Acum sunt maricei :dans: Si mai am 3bulbi ce ii voi planta mai tarziu in curtea alor mei cu cei de acasa. :D
 

Dea

Active Member
:D cu siguranta va voi tine la curent!
... si noi avem doua pisici, acum ... arealul lor este restrictionat! :D dar numai temporar!

apropo, daca sunt bulbii cam mici, comparativ cu cei, sa zicem, din gradina, oare vor inflori anul asta?
 

miki70

Active Member
Eu am plantat bulbii mei duminica, nu am stiut ca tb sa ii plantez in mai :( . Sper sa nu pateasca ceva.
 

MONIS

Member
ai mei au incoltit deja....au o frunzuta...in week-end ii arunc in pamant...fie ce-o fi... :x si am mai auzit pe cineva ca ii tine intr-o tavita cu apa inainte de plantare.... :D
 

mihai63

Member
Eu am plantat bulbii de gladiole acum doua zile direct in pamant.......in afara de faptul ca au sa infloreasca ,nimic rau nu se poate intampla :rofl:
 
Nici eu nu am plantat inca bulbii de gladiole,ii tin la racoare si sper ca daca sanatatea si timpul imi permit sa-i pot planta in urmatoarele zile... :D
 

lelia

Well-Known Member
Din lipsa de timp,n-am reusit sa-i plantez inca,sper sa o fac sambata.
Anul trecut am plantat in februarie si martie ,au rasarit in acelasi timp ,dar cele din februarie au inflorit primele.
Pentru cei care sunt incepatori ,va pot sfatui sa dezveliti bulbii de foite si daca aveti la indemana solutie de atonika ,faceti-le o baie inainte de plantare,personal am fost incantata de ce am obtinut cu ,cateva trucuri.Anul asta sper sa va tin la curent sa avem cu totii gladiole ca de revista.
 

Dea

Active Member
Gladiolele puse de mine in jardiniera si tinute, deocamdata, in casa, azi dimineata mi-au facut deosebita surpriza de a isi iti capsorul verde din pamant! ... numai sa tina vreme calda si in continuare, abia astept sa le mut in gradina! :D
... asteptarea mea :astept: nu a durat mult :dans: , iar a ta, draga Lelia ... cred ca va dura si mai putin :D
 

claudya

Member
si eu ieri le-am pus in gradina. :D sper sa nu mai vina inghetul :( ca parca nu mai am incredere in timpul asta. :!: acum si eu astept :)
 

seems

New Member
Buna tuturor, eu sunt incepatoare, si am nevoie de niste sfaturi, sa zic ca acum aproximativ 2 luni am cumparat 12 bulbi de gladiole si i-am plantat, acum cateva zile am mai cumparat 15 si azi i-am plantat. Din prima serie mi-au scos vreo 7 funzisoare sper ca si cei 5 sa scoata. Am o singura intrebare, am observat ca a-ti spus ca se scot toamna, aveti un mod anume in care ii plantati ca sa va dati seama cum sa-i scoateti, eu iam imprastiat pe o surafata de 3 m latine si 2 lungime in fata blocului, exact langa fereastra fiindaca vreau sa ma bucur de frumusetea lor. La toamna ce voi face, voi sapa ca sa-i scot?? va multumesc anticipat
 

MONIS

Member
da,la toamna ii scoti....cu grija si strange si micii bulbisori care vor fi langa bulbul principal...sunt foarte productive...le lasi sa se zvante un pic la umbra si ii depozitezi la loc rece,uscat si ferit de inghet
 
Sus