Gloriosa

zamfira

Member
Eu cred ca i-a venit vremea sa se usuce . Cand ai pus-o primavara?
A mea inca e verde, dar anul trecut a inceput sa se usuce cam prin august
 

fixpix

Active Member
sa scriu aici?

si eu am un rizomel de gloriosa... nu mai stiu de pe unde. azi vara l-am adus de la mama unde am remarcat ca a crescut cam 25cm... si stiam ce e... din amintiri.
problema e ca nu l-am adus cu ghiveci... ci asa....smuls din el!
cateva sapt. mai tarziu... a inceput sa se usuce vitza.
acuma... e doar rizomul sub pamant... pe balcon inchis... destul de rece.
cum sa il "conserv" pe perioada iernii?

il scot din ghiveci?
il las acolo? atunci unde... pe balcon la racoare sau in camera la... caldura?
il mai ud? il las sa se usuce?

mersi de info in avans!

CALIN
 
D

dyayzh

Guest
Am si eu mare nevoie de un sfat. Cum plantez rizomul meu? La 45 de grade imi trebuie un ghiveci prea mare. Se poate observa ca la un capat deja a dat "ceva" . Pare mugur, dar are si aspect de radacini :? Care capat sa-l bag mai adanc si care mai la suprafata?

 

ena

Member
Dya, eu l-am pus culcat. Nu avea mugur dat si nu stiam care este capatul la care va iesi. Si acum a dat mugurasul. :D
 
D

dyayzh

Guest
L-am pus si eu cum m-a dus capatina, dar se pare ca nu am gresit :oops: Are deja jumatate de metru planta si creste zilnic :D
 

fixpix

Active Member
ii dai apa multa? al meu e cam de 20-30 cm...dar acuma de cand l-am dus la soare la tzara...parca sta in loc... dar e tot verde, frumusel... soare zic ca primeste...e pe terasa dar aproape de soare... si apa... iar!
sau ... ?
 
D

dyayzh

Guest
A mea nu are soare decat asa, pe furate, iar apa exact cum ud toate plantele din balcon, o data la 2 zile perioada asta cu nopti mai racoroase :wink:
 

Kati

Active Member
A mea deja are prima floare, de fapt e pe trecute deja, acum urmeaza ceilalti boboci. :D
Insa puiul plantei mama, pus in acelasi ghiveci cu mama lui, nici nu s-a miscat pana acum. Dar deloc! :(
 

ena

Member
Planta mea are deja cam 1 m. Ce sa fac: sa il las sa creasca in continuare in sus, eventual punandu-i un fir de ata, sau sa il fac cerc? Cum e mai bine? Trebuie scos afara? (eu il am in "sera" si este cam cald acolo...)
 

Kati

Active Member
Fa-l cerc, insa cu grija, deoarece se rupe extraordinar de usor, nu este flexibil deloc. Cu cat e mai inalta planta, cu atat mai usor il faci cerc, apoi mai astepti sa se lungeasca cu inca un cerc, si abia apoi il rotesti. Bafta!
 

nutilepadat

Active Member
Kathi este superba aceasta floare ,sa te bucure mereu de flori,am gasit si eu la Cluj una mare dar si pretul era pe masura :eek:
 

Kati

Active Member
Probabil la toamna voi avea rizomi, inca nu stiu. Am pus niste seminte la germinat, dar nu stiu cat de mari o sa se faca pana in sept-octombire. Oricum mai vorbim Nuti :D
 
Sus