Gloriosa

ghia_don

Active Member
Fericitelor!!... la mine un singur rizom are un motisor, si ala de nici 1 cm :( ... mai vad eu flori anul asta??
 
D

dyayzh

Guest
Daca a dat...creste repede. Tot ce e posibil sa ai anul acesta si floricele
 

sini

Well-Known Member
Ne suparam pe ele ca nu vor sa infloreasca cand vrem noi,dar cand infloresc ne rasplatesc asteptarile.
Tare-i frumoasa!
 

ghia_don

Active Member
Va spuneam de singurul rizom cu mugure...ei bine, azi l-am gasit scos din ghiveci si mugurasul rupt, ros :cry: ... oare pisica sa fie de vina :x :suparat:? Deja am pierdut orice speranta de a-i vedea florile minunate :cry: ..
 

oana_oana

Member
Ghia_don important este sa nu fie otravitoare. In rest daca stai bine cu rabdarea la anu' te poti bucura de flori. Planteaza-l si lasa-l sa creasca, nu-i intrerupe cresterea peste iarna. Bafta si abia astept sa ne dai vesti despre bulbisorul tau.
 
D

dyayzh

Guest
Si a mea e tot galbena desi poza ambalajului o arata de un rosu infocat :(
Dar e tare frumoasa si asa :D
 

oana_oana

Member
Wow ce frumoasa este. Mai nou m-a apucat si pe mine dragostea de aceasta planta. La anu' o sa-mi achizitionez si eu. Poate pana atunci am sa le gasesc loc. :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Frumoasa, Dya!
Florile sunt cam galbene cand se deschid, iar pe masura ce trec zilele se inrosesc.
Mi-a inflorit si mie dar este o singura floare si mi se pare mai mica decat parea pe ambalaj.
 

ena

Member
A inflorit si a mea dar nu am apucat sa pun poze pana acum... E mai "palida" decat ma asteptam.
 

fixpix

Active Member
nu plange instructor.
dar katy nu ti-a trimis instructiuni?
io am inceput cred tot cu seminte aduse de prin indonesia sau taiwan. nu mai stiu. dar cum le-am pus la prins si ce am facut, habar n-am.
azi primavara am avut doi cormi mititei. plantele au crescut un pic, dar nu le-a mers grozav.
acuma s-au uscat pentru hibernare!
cu semintele... zau habar n-am care e cea mai buna metoda.

The secret of germinating Gloriosa seeds seems to be warmth (minimum 80F
or 27C) and constant moisture. I've germinated them successfully by
sowing the seeds in peatlite/John Innes compost - covered to a depth of a
few mm - in a plastic pot with bottom drainage holes set in a pan of
water so that the peatlite mixture stays constantly wet. The least drying
of the seeds after being so sown is invariably fatal. Easier to propagate
from offsets or by division of the tubers.


CICA...caldura, umezeala.

If growing Gloriosa lilies from seed first soak overnight in warm water, then sow the seed in peat pots and lightly cover; this should be done in late January or February. It should take about a month for Gloriosa seeds to germinate at a temperature of 21 to 25 degrees centigrade.

iar caldura. si mai zice si sa le inmoi peste noapte.
 

Kati

Active Member
Scuze Instructor, abia acum citesc mesajul tau. Nu ti-am scris ce trebuie sa faci cu semintele? In general tuturor le-am spus cum trebuie procedat.
Prin ianuarie-februarie pui semintele in pamant, fiindca au nevoie de mai multe luni pentru germinare. Le pui cate 2-3 buc. in paharele mici de unica folosinta, si le pui la cald. Cand deja au cca 2 cm inaltime, le muti la lumina, dar le trebuie si atunci caldura. Treptat le obisnuiesti cu soarele, si cand sunt deja maricei, le pui in ghivece mai mari, ca sa se poata dezvolta bine. Bafta!
Si mai trebuie spus ca nu toate semintele germineaza, cca 85%. Cel putin la mine asa a fost anul acesta.
Am citit si ce a scris Fixpix, si ma tot gandesc daca le-am inmuiat in apa sau nu - dar nu-mi aduc aminte :nu stiu:
 

fixpix

Active Member
de regula semintele mai maricele se pun in apa. mama face asta.... cu fasolea!
:rofl: :rofl: :rofl:

nu stiu cum arata semintele. am uitat. daca nu sunt mari. tari. etc. nu cred ca e nevoie sa fie tinute o noapte in apa.

NU STIU!
 
Sus