Gradina mea este invadata de o vietate necunoscuta...

popescu gp

Well-Known Member
parere

Daca gaurile sunt de cca 2cm sunt de coropisnite chiar daca nu a fost adus gunoi de grajd C a sa scapi de ele pune borcane pe jumatate cu apa intre gauri si in cateva zile te convingi daca sunt coropisnite sau nu iar ca sa fie mai atrase pune bere in loc de apa.Eu asa am scapat o data de coropisnite si ca sa fiu sigur ca am scapat am facut apoi si o sapatura adanca
 

isabella

Active Member
Am urmarit zilnic si vad ca nu au mai parut gauri sau urme noi . Poate a plecat in gradina din spate... :x :rofl:
popescu gp , coropisnita lasa urme ca cele de sarpe ?
 

IZA

Active Member
Isa, la mine au inceput sa iasa broastele. Si ele au galerii . Pe mine m-au innebunit anul trecut. :x
 

nick1971

Active Member
Re: parere

popescu gp a spus:
Daca gaurile sunt de cca 2cm sunt de coropisnite chiar daca nu a fost adus gunoi de grajd C a sa scapi de ele pune borcane pe jumatate cu apa intre gauri si in cateva zile te convingi daca sunt coropisnite sau nu iar ca sa fie mai atrase pune bere in loc de apa.Eu asa am scapat o data de coropisnite si ca sa fiu sigur ca am scapat am facut apoi si o sapatura adanca
si eu am coropisnite in gradina. explica te rog cu borcanul, ca nu inteleg :oops: sa scap si eu de ele :D
 

michaela

Active Member
de sarpe sigur nu e.... pana in aprilie ,mai nu se dezgroapa,cam asa apar la noi, dar seamana enorm de mult cu cele de cartita :) poate musuroaiele sunt in alta parte? iar aici sunt gaurile? :? sau ceva sobolanei....

Si noi avem probleme(undeva, la o cabana- nu in bucuresti :rofl: ) cu cartitele si am vazut ca fura... oho de la zeci de metri distanta si din pacate si cu aricii, iepurii,nevastuici si caprioare..... uneori avem impresia ca e in zadar tot ce facem acolo :(
 

isabella

Active Member
Nu stiu ce vietate este si poate nu voi afla niciodata daca se gandeste sau s-a gandit deja sa ma paraseasca . O fi vreo corcitura intre sarpe si cartita :)
Musuroaie nu sunt deloc in jurul casei .
IZA , broscute am de ani buni dar nu m-au deranjat niciodat :rofl: a , am convietuit relativ bine impreuna pana cand am vrut sa schimb pamantul unei plantute de ghiveci . Am bagat mana in pamantul din ghiveci , fara manusa si era sa fac infarct cand am simtit ceva miscator inauntru...
 

isabella

Active Member
meli , cine stie cate mai patim pana vom deveni gradinari experimentati :rofl:

Vietatea mea nu a mai dat semne , sper sa se fi dus de tot... :D Poate nu i-au placut fumigenele .
 

IZA

Active Member
Raluca , eu stiu ca nu mananca broastele bulbi dar eu am avut necazuri cu ele ca sapau galerii la radacinile plantelor unde se ascundeau noaptea . Seara ieseau prin curte la vanat insescte si -si lasau " urmele" adica dejectiile si mai ales pe betoane se vedeau urat.
Dar nu le-am facut nimic. Cand udam seara tarziu era plin de ele si ieseau cate 5-6 dintr-o galerie cand dadeam cu apa. :rofl:
Nu stiu zau nici la mine ce-mi mananca bulbii in pamant ca am avut si eu probleme din astea. Se poate si cartita desi nu se vede musuroi. :D
Isa ma gandesc cum ai facut cand ai dat de ceva moare si " saritor" :rofl: :rofl:
 

riana

Active Member
eu sunt disperata in fiecare toamna pun bulbi si primavara nu mai iese nimic. acum doi ani am primit peste 100 bulbi de lalele si abia asteptam sa vina vara sa le vad inflorite. au mai iesit 5-6 anemice care nu au inflorit. anul acesta am cumparat de la peticom zambile si din cate am luat mai sunt cred ca 20. sunt disperata :cry:
 

Edelweiss

Active Member
Cred ca va trebui sa faci investitie intr-o plasa de sarma. Faci un "pat" pentru ea, pui bulbii, apoi pamant deasupra. Va fi munca, dar daca e vreun rontaitor de bulbi, merita. Si nu costa mult plasa.
Sau pamantul sa fie de vina...desi nu cred.
 

riana

Active Member
pamantul nu e sigur de vina ca am scos o zambila si era mancata. primavara trecuta au iesit zambilele si pe rand dispareau ca le tragea in galerii. cel mai bine cred ca ar fi cu cosuri ca daca pun plasa ele circula si pe la suprafata si tot le-ar manca .eu asa am reusit sa prind cateva ca umblau pe sub pamant la 2 cm si se vedea cum sapa.
 

Edelweiss

Active Member
Ce dihanii aveti voi... :eek: :( si eu ma plangeam de paianjen rosu si de purecii de planta... :(
Si daca pui plasa ca o folie de iaz? Iesita la suprafata si acoperita marginea care e pliata? Nu-i mai ieftin decat cosurile?

Uite ceva care te poate ajuta:
http://www.vitexo.de/images/NZ3245%20Maulwurffrei.jpg
http://picnicb.ciao.com/de/160463579.jpg
http://www.kgv-daueranlage-amdammsteg.d ... nzkorb.jpg
"Un remediu eficace este infigerea in galerie a unei sticle de alcool dupa ce a fost golita, mirosul de alcool alunga cartita, ea avand un nas foarte sensibil. Un alt remediu este o supa pestilentiala din nuiele de arborele vietii (thuia?) si usturoi care se varsa in cantitati mici in galerii."
Asta e tot ce am gasit pe net...cica e animal protejat si nu ai voie sa il omori, ci sa il alungi.
 

IZA

Active Member
:gandit: Interesant!! Multumesc Edelweiss! O sa fac si eu un amentec din acela pt cartite. :)
 

isabella

Active Member
IZA , am tipat de m-a auzit toata zona :)

Pentru vietatile care fac galerii , incercati cu fumigene speciale . Eu am cumparat un set de 5 bucati de la piata produselor aduse de la unguri . Se astupa toate gaurile apoi se da foc la fumigena si se introduce in gaura . Va iesi fum prin toate galeriile . :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
riana a spus:
eu sunt disperata in fiecare toamna pun bulbi si primavara nu mai iese nimic. acum doi ani am primit peste 100 bulbi de lalele si abia asteptam sa vina vara sa le vad inflorite. au mai iesit 5-6 anemice care nu au inflorit. anul acesta am cumparat de la peticom zambile si din cate am luat mai sunt cred ca 20. sunt disperata :cry:
Riana, aia ti i-au mancat cartitele alea...Daca vrei sa dormi linistita trebuie sa-i pui in plasa de sarma...Una cu gauri mai mici, cea de rabitz are gauri prea mari. Se pot pune si individual, tip cosulet pentru fiecare bulb...Eu acum caut ceva cen cos de plastic, dar mai inalt decat cele care se vand in magazine pt. asa ceva, ca sa incerc si cu alea
 
Sus