Gradina mea este invadata de o vietate necunoscuta...

popescu gp

Well-Known Member
cosuri

Baker vinde cosuri spciale pentru pus bulbii si care dupa inflorire se scot replantandu-se din nou apoi la momentul potrivit-vezi revista Baker -primavara
 

IZA

Active Member
isabella a spus:
IZA , am tipat de m-a auzit toata zona :)

Pentru vietatile care fac galerii , incercati cu fumigene speciale . Eu am cumparat un set de 5 bucati de la piata produselor aduse de la unguri . Se astupa toate gaurile apoi se da foc la fumigena si se introduce in gaura . Va iesi fum prin toate galeriile . :evil:
Isa cred ca sunt cu sulf. Noroc ca aduc ungurii ca la noi nu gasesti nimic ca sunt ocrotite. A cautat al meu sot in Timisoara luni intregi si i-a spus ca trebuie sa stea la panda cu sapa. Am mai stat eu dar degeaba . Sa ma fii vazut cum eram de "emotionata" dand cu sapa in mod repetat ca de, eu am crezut ca o fac " terci" dar ea...... mult mai smechera ca mine....... a fugit :rofl: :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine gaurile erau facute si de niste paianjeni destul de mari , daca la intrare sunt bilute de pamant sau pamantul arata ca si cum cineva ar fi mestecat apoi asezat solul e paianjen

succes
 

popescu gp

Well-Known Member
tratament

Se pot folosi si fitile de sulf daca vreti, ca cele ce se folosesc la dezinfectarea damigenelor de vin
 

ghia_don

Active Member
In loc sa dati bani pe cosurile de la Baker, sau sa va chinuiti sa le faceti voi din plasa, folositi banalele navete de plastic, pe care le luati gratis din orice piata. Am vazut "metoda" intr-o revista si am incercat-o si eu in toamna la niste bulbi de lalele...nu ca mi le-ar minca vreo dihanie, dar sint mai usor de scos cind le vine timpul de rarit.
 

ghia_don

Active Member
Da' la peturi ai ceva de munca pina le faci gaurele pentru drenaj...navetele-s gata "drenate" :wink:
 

isabella

Active Member
ghia_don , sa vezi ce gaurele le fac cu un cui mai lung inrosit in foc... :rofl: Am experienta de la gaurirea jardinierelor :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu daca m-apuc sa pun fiecare bulb in pet cred ca trebuie sa dau o tura pe la groapa de gunoi :) Pus ca ma apuca dezarmarea nucleara pana gauresc cateva sute de pet-uri :)
 

IZA

Active Member
claude a spus:
eu daca m-apuc sa pun fiecare bulb in pet cred ca trebuie sa dau o tura pe la groapa de gunoi :) Pus ca ma apuca dezarmarea nucleara pana gauresc cateva sute de pet-uri :)
:rofl:
si eu la fel ........
 

melimeli

Active Member
idea :idea: cu navetele e super misto :) trebuie sa incerce si riana neaparat,plus ca intra destul de multe intr-o naveta :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doar sa fie navete cu gauri mai mici, de max. 1 cm, ca eu am pus intr-un loc o plasa cu gauri un pic mai mari si mi s-a facut parul maciuca vazand musuroiul crescut peste noapte in zona aia. Si eu sunt in cautare de ceva potrivit, asa ca daca gasesc ceva, va anunt.
 

melimeli

Active Member
la magazine alimentare au navete in care aduc fructe sunt negre destul de inalte cca15cm si gaurile sunt relativ mici ....asa de circumferinta unei bateride ceas
 

sicamin

Member
Eu am pus bulbii in cosulete de la Baker ,dar incap doar 9 bulbi in el. Desi am avut si anul trecut cateva (doar pentru lalele mai speciale) coropisnitile tot au reusit sa intre si sa-mi strice bulbii. Acum m-am aprovizionat cu SINTOGRILL FORTE pentru combaterea lor.
 

michaela

Active Member
Eu am gasit bulbii haliti de viermi dintr-aceia mari... mari albi... cred ca sunt larve de carabus?? zic... nu stiu dar sunt mari frate si mai bine le-a fost ca erau pusi bulbii in casetute de bulbi au halit tot de acolo.... insa asa i-am descoperit :)
Eu nu mai pun acum bulbii decat aiurea in gradina... macar sa scape ceva :rofl:
 

isabella

Active Member
Nah , asta-i buna , nu mai stii cum sa-i plantezi , pentru cartite sau pentru larve de carabus... :x

Mie mi-a reaparut in gradina vietuitoarea necunoscuta insa vad ca au aparut si urmele cainilor dupa ea , au depistat-o :evil: Acum ramane de vazut daca o si prinde...
 

isabella

Active Member
Nu , nu am descoperit :( A stat ascunsa , pana astazi nu a dat nici un semn ca ar mai fi prin preajma .
 
Sus