Haemanthus

mimish

Active Member
Am si eu unul (mint, unul mare si un pui)....cel mare il am din 2004. imi infloreste cam de doua ori pe an. Saracul, este asa neglijat.... e lasat intr-un ghiveci (imi dau seama ca e cam mare pentru el, sper sa iau curand masuri in acest sens), intr-un colt al holului. Vara il scot in curte, unde are soare doar in prima parte a zilei, insa nu direct. Pana sa ajung pe acest forum, nu stiam cum se numeste. E o planta frumoasa, total nepretentioasa.
 

daisy111

Active Member
Sa-ti traiasca si tie mimish :clap: :clap: daca zici ca nu e greu de intretinut,m-as baga si eu sa cumpar unul,dar oare se gaseste prin florarii? :?
 

mimish

Active Member
Se gaseste un bulb la Mimish, Anca si va ajunge cu mare drag la tine, insa in primavara, caci acum imi e teama sa il trimit pe drum!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nu am vazut in florarie niciodata.Poate face pui la careva dintre noi.
 

daisy111

Active Member
:eek: sarumana mimish :oops: :oops: ,numa asteptam :oops: Eu doar intrebam daca se gaseste prin florarii.....sincer nu am vazut,iar daca am vazut nu era inflorit si poate din cauza asta nu mi-a atras atentia :oops: Dar face bulbi :? cum fac begoniile curgatoare? :? nu stiam....atunci astept la primavara cumintica :D
 

mimish

Active Member
Pai...eu begonii nu (mai) am...am avut una acum 4 ani, insa de "priceputa" ce eram la vremea aia, am inundat-o si s-a dus in raiul floresc :rofl: Dar pufuletele meu a facut un pui in ghiveci cu el, asa cum fac bulboasele.
 

sini

Well-Known Member
si la mine unul
multumesc pentru identificare.Pierduse eticheta si nu mai stiam ce este.
 

mimish

Active Member
Sini, ce frunze interesante are a ta! A mea are puf si pe frunze, cred ca este alt soi.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Nici a mea nu are frunzele ca al lui Sini.
Sini ti-a inflorit vreodata?Oare o fi alta varietate a ta?
 

marean

Active Member
Si eu am unul de o luna,incepe sa-si revina de la transplantare treptat :D !
Sini,nu cred ca e tot ce avem noi dragalasenia aia cu picatele pe frunze,daca e haemanthus,nu e albiflos .
Eu m-am indragostit de H. coccineus,daca il vede cineva pe undeva sa de-a de veste va rog :wink: !
 
D

dyayzh

Guest
Eu nu stiu zau ce ii face Doina, ca al meu nici nu creste...de inflorit...nici vorba :cry:
 

marean

Active Member
Hai ca o sa ma uit eu la al meu si daca incepe sa creasca,o sa-ti spun ce i-am facut detaliat,ok ?
 
Sus