Haemanthus

D

dyayzh

Guest
Neaparat. Eu mi-am propus sa-i trec la regim de ingrasare cu ingrasamant :evil:
 

marean

Active Member
L-ai pus intr-un ghiveci micut sper,nu ?
Eu il tin in substrat drenat,jumi-juma pamant -nisip !
Inca il am de putin timp,si l-am plantat fara radacini :mrgreen: ,asa ca nu pot sa-ti zic prea multe !
 

Roxana

Active Member
din cate stiu eu (de la Gloxinii) si bulbul are niste firisoare de radacini crescute din el, care "alimenteaza" planta cu ce trebuie.
 

marean

Active Member
Mie planta asta nu mi se pare a avea bulb ,in surse se spune ca e bulboasa,insa mie mi se pare ca tulpina e doar ingrosata la baza.De exemplu,daca tai toate frunzele,nu prea ramai cu un bulb,cum sunt celelalte bulboase,as zice ca e ca si clivia,radacinile sunt ceva mai groase si retin apa.Acuma fiecare cum vrea sa-i zica :mrgreen:
 
D

dyayzh

Guest
Bulbul il poti planta fara radacini, trei sferturi deasupra substratului, udare rara si el va da radacini in timp :wink:
Clivia nu are bulb, se inmulteste prin seminte sau prin divizarea plantei. Radacinile ei sunt albe si groase atunci cand sunt sanatoase.
 

marean

Active Member
Stiu mai,insa eu toate plantele si pozele ce le-am vazut nu aveau un bulb observabil,cum are hippe sau alte bulboase,si era o parte ca o tulpina ingrosata.Probabil asa are bulbul,ca si hymerocalis :wink: .
 

ghia_don

Active Member
Albiflosul are o tulpina ingrosata la baza care seamana cu un bulb. Eu i-am pus numai radacinile in pamint, si daca va uitati bine si alea au iesit afara. Pamint are foarte putin in ghiveci.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ceea ce am observat eu,este ca vrea foarte putin spatiu in ghiveci,ii place inghesuiala.
 

marean

Active Member
Exact ca la Doina arata si al meu !
Nu l-am plantat asa de superficial pe al meu,fiindca nu avea radacini,insa tot in ghiveci micut l-am pus si eu !
 

ghia_don

Active Member
Eu l-am tinut toata vara afara, undeva unde avea soare juma-juma, si de cind l-am bagat la adapost, intr-o magazie unde am acum vreo 6 grade, nu l-am udat deloc. In ajunul anului nou abia l-am dus in casa, sa ma laud cu floricica lui :) , si atunci l-am udat putin.
 

sini

Well-Known Member
Marean,
Planta mea este primita de la ghia_don si seamana cu albiflosul ei.Deci rationamentul este simplu.
 

elenafles

Active Member
ghia_don a spus:
Eu l-am tinut toata vara afara, undeva unde avea soare juma-juma, si de cind l-am bagat la adapost, intr-o magazie unde am acum vreo 6 grade, nu l-am udat deloc. In ajunul anului nou abia l-am dus in casa, sa ma laud cu floricica lui :) , si atunci l-am udat putin.
sa inteleg ca suporta temperaturi minime de pana la zero grade? :gandit: E foarte interesanta. :hug:

________________________________________________________
htpp://elenafles.sunphoto.ro
 

ghia_don

Active Member
N-am zis ca suporta temperaturi asa joase, de 0 grade, dar la 6 grade i-a mers bine, ba chiar atunci si-a aratat floarea. Eu n-as risca sa-l tin la temperaturi mai joase, si in caz de geruri foarte mari deschid si caloriferul din magazia rece, sa nu se faca mai putin de 6 grade acolo.

Sini, problema la albiflosul tau este ca nu are lumina suficienta de s-au lungit asa frunzele, in rest arata bine, e sanatos. Si la al meu frunzele au picatele, e frumos asa pistruiat...si daca ma uit bine, parca e mai frumos al tau :D .
 

Sash

Active Member
Foarte frumoase pamatufurile! Cat tine floarea? Si... are neaparat nevoie de o perioada cu temperaturi joase?
 

ghia_don

Active Member
Eu si iarna trecuta l-am tinut o perioada la rece pina i-a aparut floarea, care m-a luat si pe mine prin surprindere cu delicatetea ei... nu vazusem pina atunci asa ceva. Eu il am de la cineva care se saturase de el, ca-l avea de multi ani si nu-i inflorise niciodata in casa, de aceea trag concluzia ca ceva racoare ii prieste.
 

Johana

Member
Unde l-ai tinut la rece, in ce conditii si cat timp?
Te-am asaltat cu intrebari, dar si eu am una culeasa de la o farmacie si mi-ar place sa o vad inflorita!
 

mimish

Active Member
ghia_don a spus:
Eu l-am tinut toata vara afara, undeva unde avea soare juma-juma, si de cind l-am bagat la adapost, intr-o magazie unde am acum vreo 6 grade, nu l-am udat deloc. In ajunul anului nou abia l-am dus in casa, sa ma laud cu floricica lui :) , si atunci l-am udat putin.

Fara suparare, dragilor, dar inainte de a posta intrebari, incercati sa vizualizati mesajele anterioare!
 

Johana

Member
Scuze de deranj!, poate ca eram obosita si nu am parcurs tot ce s-a scris.
De obicei nu pun prea multe intrebari!
 
Sus