Hedera helix

adiadi

Member
din ce stiu eu cu iedera trebuie rabdare in primii 3 ani.
am vazut,acum 10 ani, e drept, la matusa mea in curte, mai exact pe casa. imi povestea ca a pus butasul in pamant si apoi nu ia prea acordat mare importanta. la momentul acela era urcata bine pe casa.
probabil ca are mai mult nevoie de ignoranta decat apa.
 

v.cristina

Active Member
hederea de camera este o planta care nu ridica deloc probleme asa ca sfatul meu este sa o asezi intr-un loc foarte luminos si sa te faci ca uiti de ea :oops: :oops: :oops: daca intelegi ce vreau sa spun...... :rofl: :rofl: :rofl:
apa doar 1 data pe saptamana

bafta!! :wink:
 

Roxana

Active Member
o data pe saptamana :? asa de rar?
eu o ud cam de 2-3 ori pe saptamana :rofl: ...saracuta cred ca de asta are petele acelea maro pe frunze.
 

lelia

Well-Known Member
Aceasta planta nu este pretentioasa,creste incet,iubeste lumina,daca vrei ca frunzisul sa fie compact,poate sta si in semiumbra,se uda o data pe saptamana vara si la doua saptamani iarna sau chiar mai rar in functie de locul unde e asezata, este foarte draguta mai ales cea cu frunze verde-galben .
 

karmenutza

Member
Pe prima am tinut-o in sufragerie, la nord. Udata o data pe saptamana s-a ales praful de ea.
A doua e in bucatarie, tot la nord (umbra) o ud mai rar ca e umezeala dar o sterg pe frunze cu laveta cam la 2 zile, sa nu se imbacseasca frunzele de la abur de mancare.
Si am impresia ca i se usuca pamantul mai repede; asteia i-am pus un amestec de nisip cu pamant de flori universal. Cantitatea de nisip e generoasa.
 

marean

Active Member
Haide sa va zic cum ingrijesc eu hedera canariensis din dotare : amestec de flori si nisip,aproape 1/2-1/2,ghiveci micut si udare de 1-2 ori pe sapataman din belsug.
Cand trebuie stearsa,o sterg cu un minunat pamatuf Pronto :oops: ,ca si pe spathiphylum :mrgreen: ,si o pulverizez din cand in cand.Fiind o canariensis,o tin destul de aproape de fereastra,pt a-si pastra frumoasele frunze patate cu alb (cand era impletita pe cerculetul ei,statea chiar la fereastra,acuma ,pt ca e mult prea bogata,i-am despletit cositele de peste 1 m bucata si o tin la mai putin de 30 cm de fereastra,si vad ca inca are frunzele noi patate cu alb ) .
E adorata de paienjenii rosii,asa ca se recomanda usuri dese cu apa calduta,pt a-i alunga (eu uit :oops: ) .
Cand a mea e infestata,o bag la us si o spal de-i sar capacele cu apa calda , si dupa cateva zile de dusuri,scap pt o perioada :wink: .
 

marean

Active Member
Pana acuma nu am tuns deloc iedera mea,cred ca o sa o impletesc din nou pe cerc,cand se mai incalzeste vremea .
Daca vrei un butas Cristina,spune-mi :) !
 

daisy111

Active Member
Facusem si eu rost de un lastarus mic prin octombrie si mi-a stat bine pe balcon pana acum o saptamana,desi nu a dat din ea alte frunze ci a ramas la fel,dar verde si frumusel....insa am gasit pe frunzitele ce le avea ganganii lipite si am incercat cat am putut sa le dau pe toate jos,dar vad ca nu-i mai merge bine :( s-au stafidit frunzulitele si nu cred ca reusesc sa-l mai salvez :(
 

marean

Active Member
Pai nu-i nimic daca isi pierde frunzele,atata timp cat tulpina e sanatoasa !
Adu-l in casa,la caldurica,omoara ganganiile cu un ceva(vata,disc demachiant) inmuiat in spirt (probabil ai testosi,sterge-l in fiecare saptamana pt ceva timp),uda-l putin,aseaza-l la lumina si asteapta .
Bafta :wink: !
 

daisy111

Active Member
Multumesc Marean...da,sigur erau testosi,si am procedat asa cum ai zis si de atunci i s-au uscat frunzele :(si m-am gandit ca poate am gresit ca am dat cu spirt ....vad ca inca e bunicica tulpina,desi e cam micuta.Oare ar trebuii sa-l pun la geam, :? dar am caloriferul sub pervaz :nu stiu:
 

marean

Active Member
Nu-i bai,ghiveciul nu o sa fie exact deasupra caloriferului.In plus,tu pe unde crezi ca ne tinem noi floriciunile ? Pe pervazuri (majoritatea),iar sub pervazuri ce avem? Calorifere :mrgreen: !
 

v.cristina

Active Member
te intrebam daca o tunzi ca eu nu ma pot abtine ... :twisted: :twisted:

cum o vad ca paleste putin sau daca lianele au ajuns prea mari imediat iau foarfeca si exersez tactice noi de coafat .... :evil: :evil: :evil: :evil:

iti multumesc pentru oferta... :*
 

marean

Active Member
Aaaaa,asta vroiai sa sti ... pai nu am tuns-o pana acuma,in 4 ani de cand o am (daca nu 5 ) fiindca imi place sa fei bogata si fiindca la mine nu se palete,doar ocazionalele 4-5 frunze cazute pe luna (si asta in special iarna ) :mrgreen:
 
Sus