Hedera helix

karmenutza

Member
Nu stiu ce nu le prieste astora la mine: vad ca si "second edition" se cam duce: au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele. Cate 4-5 pe zi arunc. Am tot plimbat-o prin "vastele apartamente", peste tot. Nika, nika...Pe pervazuri nu incape, ca e sus deasa si are 3 crengi lungi, care atarna. Nush' ce sa-i mai fac dar alta nu mai iau.
Nu credeam ca e mai pretentioasa decat o azalee, de exemplu. Aia e bine merci.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca ii acorzi prea multa atentie ,creste lent iar noi vrem sa creasca repede si gresim.
A mea are 3 ani :

 

Fleur

Active Member
Karmenutza taie tu un lastar, doi daca zici ca are crengi lungi, pune-i sa faca radacini in apa sau perlit si pe ea las-o intr-un singur loc si vezi ce se intampla. Daca ii cad unele frunze nu trebuie neaparat sa se usuce. Acolo pot creste si lastari noi.
Eu am una si vreau sa va spun ca am tinut-o si la racoare si la caldura si i-a mers la fel de bine. Nu am udat-o mult niciodata, ba dimpotriva cred ca a rabdat de sete uneori.
 

Sash

Active Member
:eek: Voi vorbiti de hedera? Ca ar fi pretentioasa? :eek: Am si eu una - de fapt 2 plante intr-un ghiveci si...cate a mai patimit saraca....a stat in bucatarie in curent si abur, a stat intr-un loc fara prea multa lumina si cu aer uscat (iarna aia recunosc era sa o pierd), a stat afara, a stat cred ca si prin beci un timp...acuma e in balcon si tot frumoasa este. Si mi se pare ca a si crescut cam repede ca a tot trebuit sa tai din ea si n-am prea avut amatori la lastari asa ca o mare parte i-am aruncat.
Ti-as sugera sa o pui undeva si sa o lasi acolo. Daca are "cositele" prea lungi impleteste-le pe un suport sau taie-le. Ii trebuie totusi ceva lumina asa ca "inghesui-o" pe un pervaz si "ignor-o" un pic. Daca tot nu-si revine caut-o pe la radacini sa nu fie ceva miscaciosi/mancaciosi pe acolo ca zau e asa de ingaduitoare planta asta...
 

karmenutza

Member
Asa o sa fac: o tund si o pun pe pervaz, ca asa o sa incapa, nemaiavand cositze. Lastarii ii pun in apa? Ca perlit nu am. Sau direct intr-un pamant?
 

elenafles

Active Member
daisy111 a spus:
:cry: :cry: eu nu am reusit sa salvez puiutul ala mic....si imi pare asa de rau :cry:
Daca nu ai aruncat plantuta,eu te sfatuiesc sa ai rabdare.La fel si eu am avut un puiut care nu crestea deloc si i-a cazut si frunzele.Dupa doi ani de sperante si dezamagiri l-am scos asta vara afara si l-am abandonat la umbra.In toamna l-am adus in casa si surpriza.... Creste de la o zi la alta tot mai frumos.Si cand ma gandesc ca era sa-l arunc .....Deci e valabila metoda cu nebagatul in seama.

 

daisy111

Active Member
Foarte frumoase si bogate :clap: ...pai de cand il am a stat nebagat in seama pana acum cateva zile cand am vazut gongi pe ele (am un lapsus si nu pot sa le zic pe nume :oops: ) si am sters frunzele cu putin spirt de i-am indepartat si in 2-3 zile am vazut ca s-au uscat frunzele,apoi am vazut tulpinica ciudata si cand am scos-o din pamant nu mai era buna,se uscase si putrezise :cry: asa ca nu mai am ce lasa nebagat in seama :cry:
 

karmenutza

Member
Vreti sa stiti ca se duce si a doua hedera a mea? A facut pe frunze asa, ca niste praf galbui, dar nu se curata cu mana deloc. Si oricum, cand dau cu mana sa il curat raman cu frunza in mana. Si am gasit si niste panze de paianjen pe o frunza. Ma duc sa o spal cu dusul in cada si o dau afara pe balcon. Rezista la temperaturi mai mici de 10 grade? Ziua am atat dar noaptea nu stiu, cred ca sunt mai putine.
 

marean

Active Member
Mai putin de 1o grade :eek: ?
Pai cum sa-i mearga bine saracei ?
Temperatura e prea mica,chiar si ziua,as aduce-o in casa,la temperatura mai mare.
Daca a fost asa de frig,e posibil ca radacina sa-i fi putrezit,pt ca probabil ai udat-o cat de cat normal,asa ca ai putea sa-i verifici si radacinile.
Daca ai vazut panze,e foarte posibil sa fie paienjenii rosii,o adora,insa se rezolva cu dusuri caldute pe frunze ,cateva pe saptamana.
 

karmenutza

Member
Nu, marean: hedera a fost pana acum in casa. Cand in bucatarie, cand in sufragerie. Abia acum ma batea gandul sa o duc in balcon. Prima care a murit a ramas cheala complet. I-au cazut toate frunzele. Tulpinile alea goale le-am dus in balcon, poate la primavara o mai iesi ceva din ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
am si eu doua.Una care cheleste in timpul iernii si cea care este mai mare care da (prima oara anul asta )lastari noi.
Am pierdut si eu una imensa prin neudare.Tineam mult la ea dar.........asa a fost sa fie.Creste destul de incet ca s ao iau de la capat :oops:
Iar Sash are dreptate.Ii cam prieste oriunde e mutata :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Caldura da si din cind in cind abur.Incerc pe cit posibil sa-l evit deschizind hota,usi,ferestre.Nu-mi iese chiar mereu :( (dar ma straduiesc).Fum de tigara nu :oops: ca la noi nimeni nu fumeaza.
Aici am asezat-o de circa o luna ca statea intr-un loc mai putin luminos si nu arata prea bine.

P.S.Eu ca fosta fumatoare inveterata incerc sa-i conving si pe straini ca nu fac bine :!:
 

karmenutza

Member
Am dus-o pe balcon, "la frigider" de vreo saptamana. Chiar nu se vaita deloc! De atunci nu i-a mai cazut nici o frunza! Chiar nici pleostite nu mai stau, sunt batoase tare... :) (alea care i-au mai ramas, adica doua crengute intregi). La primavara, cand o bate soarele in balcon si se incalzeste prea tare, o aduc in casa la racoare. (La mine e invers vara: in balcon e foaaarte cald, in casa foaaarte racoare ) :)
 

miki70

Active Member
Am si eu o iedera care de 3 ani statea pe loc, in iarna ac am adus-o in casa pe pervaz si ii pun apa cu vitaflora , a inceput sa creasca frumos si sa fac frunzele mai mari :D
 

miki70

Active Member
Multumesc, la mine aproape toate florile au cate o jucarie, imi plac tare mult. La scindapsus am gargarite, broscuta si ciupercute :)
 
Sus