Helianthus - floarea soarelui

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iza, imi plac mult si ale tale, mai ales "ochioasa" :D.

Fetelor eu fac tot posibilul sa strang semintele pe culori si daca va veti dori ceva, dati un semn. ;-) Intre timp, am descoperit ca la florile mele, doar cea rosie este EveningSun, celelalte 2 sunt Helianhus Debilis si Helianthus Pro Cut Bicolor, desi toate semintele au provenit dintr-un acelasi plic etichetat EveningSun.
 

lelia

Well-Known Member
Destul,aproape 2 m :| de asta nici nu mai vroiam ,plus ca aduna vrabiile ,mai ceva ca mierea, mustele.....dar sunt dragute ,totusi....
 

daisy111

Active Member
Re: floarea soarelui

Sunt f frumoase! :D Am si eu doar galbena.,la tara,numai ca ma enerveaza la maxim ca s-a facut de 2m si ceva si face florile mai mici.Am scos-o in primavara sa o mut ,nu imi placea unde era si am vazut ca are niste rizomi mari,iar in locul unde am avut-o initial a reaparut si nu vroiam. :rusine:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: floarea soarelui

Floarea soarelui nu are rizomi. Cu siguranta tu ai altceva... poate napi (helianthus tuberosum)?
 

daisy111

Active Member
Re: floarea soarelui

:eek: Da?e posibil? :? uite cand merg la tara scot din pamant acei rizomi mari si lunguieti (arata ca niste morcovi f grasi,dar culoarea cartofului) si ii pozez.Dar cresc f inalti,cu frunze mari verzi paroase si aspre si face flori galbene precum floarea soarelui,dar micute....sau poate ca erau micute ca ajunsese pana la vie si nu prea au mai avut soare. :?:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: floarea soarelui

Nap e... :D
Sunt tare gustosi tuberculii aceia. Mancam in copilarie si de atunci tot visez la ei. Se inmultesc usor, dupa cum ai remarcat probabil.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Re: floarea soarelui

Nu stiu. Cred ca in toamna cand incep sa se usuce tulpinile.
 
Sus