Hosta

fixpix

Active Member
si ale mele variegate... incep deja sa dea tija florala... e devreme???
tinand cont...ca voi ziceti ca toamna tre sa infloreasca...
 

mirela06

Active Member
Nuuu, Fixule, pai si ai mei, cei variegata, au flori. Or fi ei de toamna, dar se mai grabesc, probabil nu stiu cind e aia :rofl:
 

IZA

Active Member
Cea cu frunze late, mai mari infloreste toamna (ca asa-i mai zice cica crin de toamna si are un parfuuuuum)Cealalta variegata vara :D
 

thea

Member
mirela06 a spus:
Thea, sa stii ca-s faine. Si eu am de 2 feluri si-sn tare mindra de ele. http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/DO ... BXWTOFDIFS http:/
Mirela asta nu o am si am promisiuni de la o ruda ca-mi va da;cum se cheama?Acum 2 saptamani eram tentata sa-i iau un puiut dar mi-a spus ca nu se va prinde.Cand este momentul cel mai bun ca sa transplantez Hosta.
Am sa postez poze cand vor inflorii.
Nu am postat pana acum poze pt. ca nu sunt obisnuita cu tehnica asta si pt. ca am gradina in curs de amenajare.
 

mirela06

Active Member
Thea, drept sa-ti spun, am notat undeva cum o cheama, dar a disparut caietelul.Iti promit ca voi cerceta. Oricum sa-ti faci rost de el ca-i tare frumos :)
 

IZA

Active Member
Thea, primavara devreme cand ii dau frunzele e cel mai bine dar se prinde si cand e mai mare. Eu am primit acum o saptamana o tufa destul de mare. Am pus-o intr-un ghiveci la umbra pana spre toamna ca acum era totul ocupat si n-aveam unde . In toamna in gradina cu ea. :D
 

dana_rusu

Member
eu eram inebunita sa am o hosta cu frunze gri argintiu si gratie celor de la bakker acum am de 9 feluri fiindca nu au avut ce voiam eu m-au inzestrat cu hosta ,,fara numar,, dar nu-mi pare rau si cred ca nu ma opresc aici cu achizitiile.
 

mirela06

Active Member
Danucaaa, ma bucur ca te vad. Ai cam fost rara in perioada asta. :? Sa stii ca ma bucur ca ai multe Hosta. Sunt elegante , impunatoare si umple gradina de frumos :visator:
 

thea

Member
Dana nu am inteles!Eu tot de la "bekkeri"m-am aprovizionat.
Este cumva Hosta pe care o descrii Funkie-Sieboldiana?
 

v.cristina

Active Member
aceasta planta la mine se pregateste sa faca floare , cam devreme ..nu??? :? doar se numeste crin de toamna :?

am avut-o de vreo 2 ani in gradina si datorita faptului ca nu avea umbra ii mergea tare rau asa ca asta primavara am mutat-o in ghiveci la umbra absoluta si este super fericita

:) :)

 

thea

Member
v.cristina a spus:
aceasta planta la mine se pregateste sa faca floare , cam devreme ..nu??? :? doar se numeste crin de toamna :?

am avut-o de vreo 2 ani in gradina si datorita faptului ca nu avea umbra ii mergea tare rau asa ca asta primavara am mutat-o in ghiveci la umbra absoluta si este super fericita

:) :)

Asa arata una din Hostele mele;nu stiu cum vor fi florile.Te rog sa postezi florile ca a mea o sa infloreasca mai tarziu, :D .
 

andrada2003

Member
Pentru v.cristina: si mie mi-a imbobocit hosta (adica toate trei plantele de care dispun) si se vor deschide in cateva zile. La gradi la fie-mea am vazut ca erau deja imbobocite la inceputul lunii iunie, cred ca pana acum au si trecut florile. Acu' si eu m-am mirat, fiindca aici la munte e chiar racoare, dar "hostele" mele or fi fost mai grabite...Si mai stau si la umbra!!
Pun poze cand infloresc. Nu arata ele grozav, au doar cateva frunze, le-am plantat in mai, dar toate au facut flori.Se pare ca-s mov.Abia astept sa vi le arat!
 

dana_rusu

Member
nu mai retin numele eu am comandat trei si ei mi-au trimis noua din care patru sunt gri argintiu si au mai si inflorit mai aveam si eu o marginata dar le tin mai pe la umbra
 

karmenutza

Member
Dana, anul asta i-ai cumparat si au si inflorit?! Sau anul trecut? Eu am cumparat unul anul asta dar nu a facut flori, doar frunze deocamdata si nu foarte multe.
 

andrada2003

Member
Inseamna ca eu is norocoasa. Am cumparat plantele in mai din piata, de la o tanti care a zis ca "mi se vor inmulti de n-o sa ma mai scap de ele", le-am plantat la umbra si au fost cam pleostite, ma temeam ca nu se prind, dar uite ca-mi infloresc. Frunzele tot pleostite arata, si sunt destul de putine, dar cred ca le place locul si am avut si noroc. :D
 

v.cristina

Active Member
ale mele sunt albe si intradevar nu au niste flori foarte spectaculoase dar se compenseaza prin frumusetea frunzelor...zic eu

o sa revin cu poze cand or sa infloreasca
sunt foarte curioasa cum arata cele mov..sper sa nu uiti de noi andra si sa ne aduci poze :oops: :oops:
 

IZA

Active Member
Fetelor, am dat 10 lei pe un pui mic de hosta cu fz marginite cu alb. Scumpa zic eu .N-am vazut cu argintiu dar urmaresc eu :) ca daca mi s-a pus pata pe ele........ :rofl:
 
Sus