Identificari bonsai

vali

Active Member
Moderator
Prima planta este o suculenta, intr-adevar, si anume Portulacaria afra (Arborele de Jad, sau Tufa Elefantilor), des confundata cu Crassula ovata.
A doua este Zantoxylum beecheyanum (Falsul Piper Chinezesc), des confundata cu Operculicarya decaryi. Cu ani in urma si eu le-am confundat, pana m-am lamurit ca Zantoxylum e planta lemnoasa, iar Operculicarya e o suculenta.
Cauta imagini cu speciile in cauza si vei vedea diferentele.
Nu am experienta cu niciuna dintre ele, dar pe net sunt tone de informatii.
 

vali

Active Member
Moderator
Ei, hai, hai... nu ma mai periati atata... ca deja ma simt plin de scame. ;-) :)
Popan Vasile avea la un moment dat o semnatura (sau un motto, sau ceva :| , ma rog) care mi-a placut mult. Sper s-o fi memorat, suna cam asa: "Experience is knowing what to expect next". Eu as completa: Knowing what to expect next is impossible, unless you've previously made a lot of mistakes to learn from.
Deci, diferenta dintre noi, probabil, este aceea ca eu am apucat deja sa fac toate aceste greseli... :D
Le veti face si voi. Asul din maneca voastra e ca sunteti tineri si aveti tot timpul din lume sa le faceti ;-)
 

cipikkus

Member
Salutare
Mai am o rugaminte la voi in legatura cu identificare de bonsai.
M-am ales cu un copacel. Nu stiu in tip sa il includ. Am eu niste banuieli...dar mai bine primesc parerea unor oameni care se pricep mai bine ca mine. Eu zic ca ar fi lemn cainesc sau sageretia. Nu de alta, dar vreau sa stiu la cat frig sa il expun....sa nu il chinui prea tare.
http://i775.photobucket.com/albums/yy31/cipikkus/Imag1416.jpg
http://i775.photobucket.com/albums/yy31/cipikkus/Imag1415.jpg
http://i775.photobucket.com/albums/yy31/cipikkus/Imag1414.jpg
http://i775.photobucket.com/albums/yy31/cipikkus/Imag1413.jpg
Multumesc
 

lacrimioara

Member
primul dupa parera mea este crassula ovata
si eu am primit in vara un bonsai dar mi-a fost mila sa-l tai , acum este o planta ciudata , cred ca este un tip de ficus

 

Ruxx

New Member
Buna ziua si La multi ani!

Sotul meu detine doi bonsai. Unul achizitionat din Olanda, acum doi ani si jumatate, si unul primit cadou anul trecut (2012), de Craciun. Cel achizitionat din Olanda s-a comportat bine, infloreste, nu ne face probleme decat la inceputul iernii, cand este mutat in casa, dar isi revine repede.
Cel primit cadou de Craciun... a ramas deja fara frunze si nu stim cum sa-l ajutam sa-si revina cat mai repede.
Am pus fotografii cu ambii bonsai pe Picasa: https://picasaweb.google.com/105739983999491222876/BonsaiCiprian?authuser=0&authkey=Gv1sRgCIzUkPK52_jScA&feat=directlink.
Orice ajutor privind bonsaiul primit de Craciun este bine-venit. Noi am cautat pe net si unele solutii ne-au cam dat de gandit... De exemplu:
"Daca bonsaiul a pierdut rapid o mare parte din frunze, acestea sunt uscate si eventual maronii, atunci cauza principala este lipsa acuta a apei. Udati bonsaiul de urgenta prin scufundare, acoperiti-l cu o punga transparenta de plastic (stransa bine la baza, pentru a-i crea umiditate), tineti-l intr-un loc umbros si lasati-l asa 1-2 saptamani, verificand din cand in cand starea lui."
De udat, a fost udat, deci nu lipsa apei este problema...

In plus, nu suntem foarte siguri caror specii apartin... Cel din Olanda a fost ingrijit mai mult dupa ureche, nu a fost mutat in alt vas pana acum, nu i-am taiat radacinile, nu am utilizat fertilizator / ingrasamant...

Va multumim anticipat pentru ajutor!
 

vali

Active Member
Moderator
Buna, Ruxx
La Multi Ani si tie!

Primul (cel care infloreste) este Carmona microphylla. Ai fisa plantei aici viewtopic.php?t=588
Al doilea, cel cu frunze uscate este un Ligustrum sinensis. Fisa plantei viewtopic.php?t=596
Ruxx a spus:
Cel din Olanda a fost ingrijit mai mult dupa ureche
Incepe sa se vada...
S-ar impune o replantare in primavara. Stanca aia, oricat ar fi de placuta, fura mult spatiu.
Problema e ca la Carmona replantarea ridica uneori probleme... Nu prea ii place sa i se deranjeze tot bolul radicular. Reducerea si fasonarea radacinii in vederea intineririi acesteia se face in mai multe etape.
Apoi, se vede ca energia in planta nu a fost directionata, nu a fost controlata (de fapt, recunosti ca nu prea ati stiut ce sa-i faceti). Erau necesare tunderi care sa tina planta sub control. Si lipsa fertilizantului (pe o perioada lunga de timp, 2,5 ani) are un cuvant de spus.
Este, evident, o planta intrata intr-un regres lent, dar sigur.
Nu te descuraja, recuperarea este posibila, dar e la fel de lenta. Indicat ar fi ca acum, pe timpul iernii, sa-i gasiti cel mai luminos loc posibil si sa-i mariti umiditatea in aer, confectionandu-i o minisera (fie ca e clopot de sticla, pet, acvariu, folie alimentara pe un cadru de lemn, nu conteaza, principalul e sa fie o incinta etansa). Odata ridicata umiditatea in aer, udati mai cu zgarcenie substratul. Si nu o mai lasati sa infloreasca, indiferent cat de rau v-ar parea. Inflorirea e un proces epuizant in situatia actuala.

La malinul negru nu stiu ce s-a intamplat, dar ramurile acelea uscate cu tot cu frunzele de pe ele indica o problema in subteran. Cred ca ramificatii ale radacinii au inceput sa putrezeasca. In cazul lui, nu-i problema cu replantarea. Un exemplu de "cum se face" vezi aici viewtopic.php?f=15&t=4931
Trebuie avut grija insa, ca substratul nou sa fie unul destul de drenant; un amestec de 50/50 turba cu pietris sau tuf vulcanic ar trebui sa mearga.
Dar trebuie verificata radacina urgent, pt ca putregaiul avanseaza destul de repede. E posibil ca problema sa fi fost prezenta inainte de a a ajunge la voi, datorita unei udar neadecvate in magazinul in care a fost comercializat.

Sper sa-ti fi fost de folos.
 

Ruxx

New Member
Buna Vali,

Multumim mult pentru raspuns! Chiar este o surpriza "arborele de ceai" pe care-l aveam in casa si noi nu stiam! :D
Acum mai avem cateva intrebari!

Legat de Carmona, in primavara ne gandeam sa-i oferim un vas mai mare, dar am vrea sa pastram stanca! Nu stim cat de mare e, daca intra si in vasul actual sau doar e cimentata si fixata de marginea vasului (noi inca ne intrebam cum ne-au lasat cu vasul in avion... :D ). E posibil sa-i dauneze chiar daca urmatorul vas va fi destul de mare?
nu o mai lasati sa infloreasca
- ii rupem florile, pur si simplu?
In privinta udatului, noi i-am pus apa intr-o tavita, in care intra partea de jos a vasului, iar vara pulverizam si partea superioara cu apa. Cand il vom pune in mini-sera, ii pastram tavita cu apa, sau vom uda doar pamantul?

Legat de Malinul negru, il putem replanta in acelasi vas in care l-am primit? Putem folosi aceeasi sarma cu care este ancorat? Exista in comert acest tip de amestec 50/50 turba/pietris sau tuf vulcanic?

Am gasit pe net doua tipuri de pamant pentru Bonsai:
Compo Sana - turba superior calitativa (grad de descompunere: H2-H7), nisip, minerale
argiloase, fertilizator NPK, lapte de var. a) valoare pH (CaCl2): 5,8; b) sare (KCl) In g/l: 1,4; nutrienti
(solubili) necesari: i) 150 mg/l N, azot (CaCl2); ii) 170 mg/l P2O5, fosfat (CAL); iii) 240 mg/l K2O,
oxid de potasiu (CAL). Substanta organica (evaluata ca pierdere prin Intarire): 20%
si
Pamant pentru bonsai Agro - Dedeman - turbă, particule de argilă, nisip și argilă expandată zdrobit, îmbogățit cu substanțe nutritive esențiale și oligoelemente.

In plus, avem in casa pamant de la Ikea... un substrat din fibra si coaja de nuca de cocos fara turba, dar cu fertilizatori pentru 3 - 6 saptamani... L-am putea amesteca cu turba si folosi pentru bonsai?

Multumim!
 

vali

Active Member
Moderator
Ruxx a spus:
Acum mai avem cateva intrebari!
Nici nu ma indoiam :) :p
Ruxx a spus:
...am vrea sa pastram stanca! [...] E posibil sa-i dauneze chiar daca urmatorul vas va fi destul de mare?
Stanca in sine, nu dauneaza, dar in vasul actual, data fiind si perioada lunga de timp in care a stat planta in el, ocupa mult prea mult din spatiul (si-asa mic!) destinat radacinilor. Problema e ca nu stiu daca veti reusi sa scoateti stanca din vas; din cate stiu sunt lipite cu o rashina, ceva... apoi, nu stiu cum o veti fixa in noul vas, dar, ma rog, prezenta sau absenta stancii tine de gustul fiecaruia, daca tineti neaparat sa o aveti, probabil ca veti gasi si o modalitate de a o prinde in vas... sa revin la planta.
Referitor la flori, da, rupeti tijele florale, dar inainte de a se deschide. Cum vedeti ca apar muguri florali, cum ii indepartati! Veti scuti planta de un efort in plus.
In privinta udatului, cititi pe-aici viewtopic.php?f=15&t=5449 E f. important, udarea defectuoasa e principala cauza a pierderii bonsailor.
Cand il veti pune in minisera, necesarul de apa in substrat va fi mult mai mic, data fiind incinta etansa. N-as putea sa va spun care ar fi frecventa de udare, pt ca difera de la caz la caz. Va trebui sa urmariti indeaproape starea substratului, atunci cand pufaiti coroana.
Tavita de sub vas nu este pentru ca planta sa-si traga apa de-acolo, ci pentru ca eventualul surplus de apa din substrat sa aiba unde sa se scurga. Deci, nivelul apei din tavita nu trebuie sa atinga fundul vasului.
Ruxx a spus:
Legat de Malinul negru, il putem replanta in acelasi vas in care l-am primit?
Fara probleme!
Ruxx a spus:
Putem folosi aceeasi sarma cu care este ancorat?
Nu cred ca veti gasi vreo sarma in vas. Bonsaii comercializati nu sunt ancorati, de regula. Dar puteti folosi o banala sarma de cupru. Evitati aluminiul pt ca se descompune mai usor, iar oxidul e toxic.
Ruxx a spus:
Exista in comert acest tip de amestec 50/50 turba/pietris sau tuf vulcanic?
Nu. Se presupune ca amestecul pt bonsai si-l prepara acasa, fiecare (ma refer la pasionatii genului), astfel ca nu gasesti decat ingrediente separate.
Acele amestecuri gata preparate de care pomenesti, nu sunt cele mai indicate. Personal, nu am folosit, dar imi dau seama ca in situatia voastra este varianta mai ieftina si mai comoda. Vreau sa spun ca merita sa-ti iei un sac de tuf vulcanic, unul de argila expandata si 3 caramizi de turba de cocos, atunci cand ai zeci de copacei pe care tre' sa-i replantezi. Dar cand e vorba de doar doi, varianta de bun simt e sa cumperi o punga de amestec gata preparat :D .
Din ce-mi descrii tu acolo, as merge pe produsul de la Dedeman, cel care contine si argila expandata faramitata.
Nu stiu ce granulatie are amestecul de cocos de la Ikea, dar daca e undeva la max. 6-8 mm, as adauga in amestecul Dedeman, intr-un raport de 1/4. Adica, un polonic de Ikea, la 4 polonice de Dedeman... si sare dupa gust :)
 

sicora fabian

Active Member
Ligustrumul a fost prins de ger. Este de ajuns sa-l duci cinci metri de la masina pana in casa prin frig pentru a-l afecta!
 
Sus