Inmultire Adansonia digitata - baobab

sarselia

Active Member
Moderator
Trebuie sa fie asa!
:wink:
Si eu m-am speriat ca nu ii voi mai avea anul trecut in iarna, insa primavara renasc precum pasarea Phoenix.
 

diana999

Active Member
Aura ce mai fac baobabii tai ? Azi m-am hotarat sa plantez semintele de la tine.Multumesc mult. Probabil c-ar trebui sa mai astept dar nu mai am rabdare. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
M bucur mult pentru tine Diana!
Sa ai bafta!
Eu din 2 mai am numai unul.Unul mi-a murit acum in iarna desi nu am inteles ce sa i se fi intamplat pentru ca a avut parte de aceleasi tratamente ca si cel care inca mai traieste.
:roll:
 

Aura

Member
Este plin de viata baobabul tau, Diana. :D
Al meu a murit........ :( uf.
L-am pierdut, parca in iarna, daca imi amintesc bine.
La inceput i s-au ingalbenit frunzele si parca avea niste puricei albi, minusculi pe ele sau ceva gen faina. Am spalat eu frunzele cu sapun si a trecut de asta....dupa aceea nu stiu ce mi se parea mie, ca la cadura nu-i mergea bine in camera, ii cadeau toate frunzele asa ca m-a pus un dracusor si l-am mutat intre geamuri, unde temperatura ajungea cam la +10 grade C.si uite asa s-a dus si in primavara nu si-a revenit........
De atunci am mai incercat cu cateva seminte, dar n-am mai avut reusita de germinare.

Aura
 

Floria

Active Member
Foarte frumos Diana ! eu cred ca a sosit momentul sa-i schimbi ghiveciul, este deja maricel. Sa-ti creasca mare sa te bucuri de el !
 

diana999

Active Member
Va multumesc! A mai crescut doar putin si a inceput sa se lemnifice tulpina.
Are soare doar dimineata si l-am udat aproape zilnic, altfel i se lasau frunzele.
Ma bucur ca a rezistat :D Acum sa vedem cum trece iarna....
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bravo Diana!
Sa ai parte de el!
Al meu caci si eu am ramas doar cu 1 bucata vad ca este in regula insa creste extrem de greu.Are deja 2 ani insa nu e mare deloc.
Iarna am observat ca ii place o camera mai racoroasa pentru ca oricum isi pierde frunzele iar primavara infrunzeste din nou.
Sa ne mai tii la curent cu evolutia lui
 

Aura

Member
Multumesc, Diana. Sa fie cum zici tu !
Nu stiu daca va rezista, nu prea pare foarte sanatos. :? in plus, in ghiveciul maslinului este umiditate.
Daca va rezista ...cu atat mai bine. :D Daca nu...asta e. :|

Aura
 

Aura

Member
Imi e frica sa-l mut, cel putin deocamdata nu intentionez sa-l mut. :?
Eu o dau mereu in bara cu mutatul, ba ii ating radacina, ba ghiveci prea mare..ba nu stiu ce....

Aura
 

diana999

Active Member
Deocamdata o sa-i placa dar dupa ce creste poate va fii mai greu de mutat.
Eu de obicei, daca nu am experienta cu semintele, le seman separat pentru a evita mutarea plantutelor.
 
Sus