Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
incolteste repede la caldura,10zile samanta sa nu fie acoperita cu pamant(ca la semanat salata).infloreste in aprox.5ani depinde cat de repede se dezvolta.vezi ca s-ar putea sa mai semeni o data prin martie daca se ofilesc primii! :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
incolteste repede la caldura,10zile samanta sa nu fie acoperita cu pamant(ca la semanat salata).infloreste in aprox.5ani depinde cat de repede se dezvolta.vezi ca s-ar putea sa mai semeni o data prin martie daca se ofilesc primii! :eek:
Mersi! Atunci mai astept cateva zile, ca sa nu ma-nnervez ca rasar si pe urma se topesc...N-are rost sa ma grabesc asa, daca tot trebuie sa astept 5 ani sa infloreasca, ce mai conteaza 2 saptamani? :rofl:
 

happy

Well-Known Member
vezi sa ai acorit vasul cu o punga sau plastic sa-si pastreze umiditatea,cel mai bun era caserola de inghetata care are capac etans!succes! :D.eu am pulverizat pamantul cu stropitoare in fiecare dimineata ,fara sa mai ud cu altceva! :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
vezi sa ai acorit vasul cu o punga sau plastic sa-si pastreze umiditatea,cel mai bun era caserola de inghetata care are capac etans!succes! :D.eu am pulverizat pamantul cu stropitoare in fiecare dimineata ,fara sa mai ud cu altceva! :wink:
Am inteles. Cat de des trebuie aerisit vasul? Ca ma gandesc sa nu mucegaiasca semintele, daca-i inchis etans :?
 

happy

Well-Known Member
acest arbore, ale carui flori au un miros discret de violete, numit si arborele printesei in onoarea printesei Anna Pavlovna se gaseste in statiune la Amara,si ma crezi ca nu am gasit niciun pui din 5 arbori existenti!In tara, ei au fost aclimatizati prin 1974 din China(scrie pe net la pag.:paulownia tomentosa Studiu ....) :D :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
acest arbore, ale carui flori au un miros discret de violete, numit si arborele printesei in onoarea printesei Anna Pavlovna se gaseste in statiune la Amara,si ma crezi ca nu am gasit niciun pui din 5 arbori existenti!In tara, ei au fost aclimatizati prin 1974 din China(scrie pe net la pag.:paulownia tomentosa Studiu ....) :D :D
Probabil e chestie de clima, ca din cate am inteles prin SUA au iesit de capul lor prin zona sudica de coasta, soseau cu vapoarele din Orient, ca se foloseau la ambalare pe vremea cand nu exista probabil folie cu bule :)
 

dana_rusu

Member
eu le tin inca cu bec deasupra,nu s-au lungit si sunt verzi ,le-am scos punga ca le omora. :rugaciune: sa nu moara au deja o luna jumate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
eu le tin inca cu bec deasupra,nu s-au lungit si sunt verzi ,le-am scos punga ca le omora. :rugaciune: sa nu moara au deja o luna jumate.
Pai daca au supravietuit atata poate-s hotarati sa traiasca, sper sa-ti supravietuiasca...Cand le-ai scos punga? Dupa ce rasar e bine sa-i mai las o vreme acoperiti, ca sa aiba mai multa caldura?
 

dana_rusu

Member
trebuie aerisite altfel mor cu zile sa fii cu ochii pe ele.mai de mult am scos-o ca nu-s ce le facea dar mureau.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
am semanat de proba paulownia, ca sa verific rata de germinare a semintelor si cum se comporta dupa...Acum vreo 4 zile au inceput sa se inalte cu samanta-n cap... :) Azi le-am facut recensamantul si ce m-a uimit a fost faptul ca au germinat ABSOLUT TOATE semintele :eek:
 

happy

Well-Known Member
paulovnia

semintele puse in ianuarie merg cel mai bine ,le am intr-o caserola de inghetata si au stat la geam tot timpul!am pus si altele acoperite cu folie dar au murit aproape toate! :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
ale mele au cam dat coltul, :mrgreen:
dar am de gand sa pun din nou la incoltit ca seminte mai am destule :wink:
 

ovi0808

Member
Buna!
O intrebare:
Daca am cules semintele acum la inceputul primaverii si ele au stat toata iarna afara mai sunt sanse sa germineze?
 
Sus