Inmultire paulownia

ovi0808

Member
Dar de ce mor?
Ce trebuie sa fac sa evit asta?
Ale mele au cam o saptaman le tin inca pe o scandura pe calorifer si cu punga. Le aerisesc odata pe zi si par ok.
Lumina nu prea am de unde sa le dau ca e tot innorat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele sunt tot minuscule, dar sunt in viata toate...Eu le-am dat jos punga la doua zile dupa ce au germinat...Oi vedea daca o sa mai si creasca sau o sa am mini-paulownii :(
 

ovi0808

Member
Am facut urmatorul experiment.
Am plantat seminte in 2 ghivece.
plantele dintr-un ghiveci le-am iluminat artificial cu ajutorul a 36 led-uri.
pot spune ca dupa 4 nopti de iluminare acestea si-au dublat dimensiunea fata de cele care beneficiaza doar de lumina naturala.
In plus in ghiveciul fara lumina artificiala aproape jumatate au murit.
In celalat ghiveci au deja al doilea rand de frunze.
Se pare ca le place lumina led-urilor. In plus acestea consuma cam 4-5w/h si au o durata mare de viata.
 

ovi0808

Member
Plantele care nu au avut lumina artificiala au murit toate.
Cele iluminate cu led-uri aproximativ 20h/zi au crescut mult.
Apropo..acele led-uri consuma aproximativ 3.6w/h valori masurate.
Au deja al doilea rand de frunze.
Nu stiu,si aici va rg sa ma ajutati cu sfaturi, cum as putea sa le raresc...pentru ca sunt foarte multe. Se pot muta?
Mai trebuie sa astept? Pot sa renunt la o parte din ele pentru a creea spatiul necesar celorlalte?
Cum se procedeaza?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ovi, daca ai multe si nu vrei sa faci plantatie de paulownia, eu cred ca poti sa le raresti si sa nu te chinui cu transplantatul celor repicate. Daca vrei sa le pastrezi pe toate trebuie sa fie mai maricele ca sa le poti transplanta...
 

diana999

Active Member
buna improvizatzia 8) ale mele sunt cam anemice.altele au dat coltzu ..... :roll: lumina a fost doar naturala .....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele...cred ca nu prea traiesc dar nici nu mor :? Unele se chinuie acum sa dea al doilea rand de frunze adevarate dar nu cresc...In ultimele zile le-am scos afara, la soare, dar nu stiu ce va fi de ele...Le-as arunca si as semna altele, dar parca mi-e mila de ele, ca prea s-au incapatanat sa traiasca, ar trebui sa le dau o sansa :(
 

gabiee

Active Member
incercati sa le repicati ....
pe cele care le-am repicat merg bine
e munca migaloasa ca sunt tare firave ....
le-am scos si eu pe terasa , am pus si cateva la soare dar s-au cam parlit , mai bine sa nu bata direct soarele pe ele
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine au decedat toate :rofl:
dupa Pasti seaman a doua tura, sa speram ca voi avea mai mult noroc :)
 

diana999

Active Member
asa firave sunt ca mi-e mila sa le repic.daca le stropesc cu apa se culca la pamant.cred ca le mai las pana dupa Paste :D
 

ovi0808

Member
gabiee a spus:
incercati sa le repicati ....
pe cele care le-am repicat merg bine
e munca migaloasa ca sunt tare firave ....
le-am scos si eu pe terasa , am pus si cateva la soare dar s-au cam parlit , mai bine sa nu bata direct soarele pe ele
Cum se repica?
Cu o penseta? Si o lupa?:)
Eu doar le-am rarit putin.
Am observat si eu ca soarele nu le prieste, cred ca au nevoie de lumina rece.
 

gabiee

Active Member
pai .... a fost cam migalos intradevar , si am scos numai cateva , ca nu am mai avut rabdare dupa jumatate de ora .... :)
uite asa am facut .... cu un betisor de frigarui am incercat sa scot plantuta , cu radacina cat mai intacta , si tot cu ajutorul lui am facut o gaura in pamant in pahar si am pus plantuta acolo si l-am indesat un pic , cat sa nu se rupa :)
spor la repicat :D
 

ovi0808

Member
Am mutat si eu o parte din ele...sau cum spuneti..le-am repicat.
Nu am avut rabdare decat cu vreo 20.
Surpriza...la 5-10 minute dupa mutare 90% din cele mutate s-au pleostit nasol. Le-a pus totusi o punga in cap si le-am lasat in balcon.....iar azi cand m-am uitat din nou inviasara toate :).

Paste Fericit!
 

happy

Well-Known Member
Dragii mei v-am spus ca este prea devreme pentru aceste seminte,ale mele arata asa(ce am putut salva)

Intre timp am mai pus 3 caserole ,una arata asa

Claudia,Riana nu fi suparate,mai aveti seminte?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy draga, eu nu sunt suparata, de ce-as fi? :) Mai am seminte ca doar mi-ai trimis cam de juma de plantatie (multumesc!), mai am si vreo 9 plantute din totalul de 15, din cele semanate in februarie, dar le-am dat deja afara, ca m-au calcat pe nervi si incepusera sa moara, asa ca, treba lor cum se descurca, pentru ca, lucrul cel mai important, azi am constatat ca mi s-a prins exemplarul care mi l-ai trimis gata crescut! :dans: Credeam ca nu se va prinde, ca vreo 3 saptamani n-a miscat nimic, dar atata m-am uitat la ea de cred ca i s-a facut mila de mine :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Ii lasi 2 lastari sa creasca vigurosi! :D
:eek: Cum adica? Acum are unul mai maricel la baza si par sa se formeze ceva mugurasi putin mai sus de el, da' inca nu-s sigura... Adica deasupra la lastarul ala care-l are mai las eventual unul si deasupra o tai? :?
 
Sus