Inmultire Physallis

Aura

Member
physalis-ul meu.... :(
nu stiu cum naiba fac....dar la mine doar rasar plantutele...ma bucura o leaca....si apoi..... :(
Ma bucur pt reusitele voastre. Felicitari! :D
Aura
 

diana999

Active Member
Poate e caldura de vina. Asa am patzit si eu cu paulownia....fiind prea mici trebuiau udate zilnic ...............si in final au murit.

Cred ca le-a mers bine pentru ca i-am plantat in gradina:D
 

Aura

Member
Cred ca ai dreptate, Diana. Asta am observat si eu, ca le place sa fie udati zilnic, iar eu am lipsit cateva zile si saracutii.... :( a rezistat doar unul si e tare suferind...l-am mutat in gradina blocului, la aer..dar tot in ghiveci este....
Aura
 

gty

Member
cum se recolteaza fructele ?
cu ramurica cu tot sau fiecare in parte dupa ce sau facut portocalii?
:idea:
 

sicamin

Member
Eu le-am recoltat deja :wink:

La mine in primul an nu au facut fructe ,dar in al doilea s-au innmultit mult si au facut si fructe.Am semanat direct in gradina semintele ,cred ca doar vreo 10 si acum am o multime de plante. .In fiecare an mai multe,desi le cam sap ca mai cresc si pe unde nu trebuie (intre capsuni :rofl: )
 

sicamin

Member
Gabiee ,multumesc mult pentru reteta :* ,esti o draguta !
Poate voi incerca si eu sa o fac ,dar intai trebuie sa-mi lamuresc sotul si copilul ,ca sant bune ,desi sincera sa fiu, am gustat din mai multe fructe,(toata familia) si nu ne-a placut . Chiar daca sant coapte bine ,tot au un gust "salciu" :rofl: .Mai am fructe si de anul trecut ,ca eu am taiat tulpinile si le-am legat,apoi le-am pus in pivnita. (In primavara ies altele )
 

gabiee

Active Member
Cu placere :D
intamplator am dat peste reteta aceasta ....
au cazut si la mine doua fructe ingalbenite pe jos , mie mi-a placut gustul lor , baietii nici nu au vrut sa guste inca :)
 

gabiee

Active Member
mananc la physalis , in prostie .... placinta nu am avut timp sa o fac ... asa ca mananc pe saturate .... mie imi place mult .... la baieti nu le place de loc

dar sa-mi spuneti , ce fac cu ele la iarna , se scoate radacina , sau pot sa o las in gradina .... ?
 

sicamin

Member
Gabiee ,nu le scoti ,le lasi in gradina si eventual le acoperi putin cu ceva frunze.Sant rezistente si se inmultesc mult.
 
Sus